• Publicitate

Am viza, now what? (TO DO BEFORE LEAVING THE COUNTRY)

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Re:

Mesajde Isostar » 21 Ian 2016, 13:28

bobel scrie:Salutare.
Pentru cine a fost in situatia de mai sus, cu catecomisionat un transfer interbancar cont ro - cont Canada?
Card romanesc ati folosit in Canada? Noua la BT ne-au zis ca nu merge cardul visa si mastercard ce avem. Daca ati folosit card imi puteti spune va rog de la ce banca si daca e card la cont de ron sau cad?

Multumesc!

Online money transfer, este cea mai buna solutie. Arunca un ochi pe asta, au transfer din ROL in CAD (dar nu si invers :( ) : https://transferwise.com

Cardurile Visa si Mastercard merg in Canada, nu vad ce motiv ar avea sa nu mearga. Problema va fi cu costuri asociate (cursul de schimb Visa/Mastercard este in defavoarea ta plus taxa Forex a bancii - 2.5%). Plus ca nu vei putea sa extragi cash de la orice bancomat, trebuie neaparat sa fie in reteaua in care este si banca care ti-a eliberat cardul (sunt 3 retele diferite).
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Re: Am viza, now what? (TO DO BEFORE LEAVING THE COUNTRY)

Mesajde geomaticianu » 21 Ian 2016, 13:45

Cum mai nou merg des in State si fac conversia CAD/US $ sau am plati in US $ fie pe e-bay,amazon sau rezervari la hoteluri,am aflat de la fratimiu de Visa Amazon.Are avantajul ca nu iti ia comisionul de 2,5% al bancilor,adica foloseste dor cursul de schimb universal Visa/Master Card.Comisionul de adminstrare e zero,deasemeni.Eu vi-l propun ca o buna solutie pt plati si conversii in vacanta,la tranzactii cu schimb de valuta.Iti faci cont pe Amazon si apoi in 1 saptamana iti vine cardul:
http://www.amazon.ca/Amazon-ca-Rewards- ... redit+card
Sigur,cand esti inca in Ro,si ai o suma mare de bani,poti face prin licitatie bancara,la Banca Transilvania de ex.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde Isostar » 21 Ian 2016, 15:01

geomaticianu scrie:Cum mai nou merg des in State si fac conversia CAD/US $ sau am plati in US $ fie pe e-bay,amazon sau rezervari la hoteluri,am aflat de la fratimiu de Visa Amazon.Are avantajul ca nu iti ia comisionul de 2,5% al bancilor,adica foloseste dor cursul de schimb universal Visa/Master Card.Comisionul de adminstrare e zero,deasemeni.Eu vi-l propun ca o buna solutie pt plati si conversii in vacanta,la tranzactii cu schimb de valuta.Iti faci cont pe Amazon si apoi in 1 saptamana iti vine cardul:
http://www.amazon.ca/Amazon-ca-Rewards- ... redit+card
Sigur,cand esti inca in Ro,si ai o suma mare de bani,poti face prin licitatie bancara,la Banca Transilvania de ex.

Sau orice card de la Chase Bank... ca Amazon Visa este emis tot de Chase. Mie mi-a folosit mai mult Marriott Visa decat imi foloseste acum Amazon Visa...
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde alexhng » 21 Ian 2016, 15:51

bobel scrie:Pentru cine a fost in situatia de mai sus, cu catecomisionat un transfer interbancar cont ro - cont Canada?
Card romanesc ati folosit in Canada? Noua la BT ne-au zis ca nu merge cardul visa si mastercard ce avem. Daca ati folosit card imi puteti spune va rog de la ce banca si daca e card la cont de ron sau cad?

cardurile Visa si Mastercard - merg fara probleme, dar fii atent la comision. Daca aduci banii din RO in CA ai putea sa pierzi la comisione la banca din RO si apoi comision la card si apoi comisionul de convertire. Daca iti iese prea scump, poti sa incerci cu paypal. Pentru mine prin paypal transferurile m-au costat sub 6% cand am transferat de cont de card pe cont curent in CA. Daca transferi de pe cont curent din RO pe cont curent in CA, transferul ar putea sa te coste chiar si sub 3%.

Totodata - poate e mai convenabil sa aduci cash. In CA poti aduce pana la 10K in cash.
If you do not change direction, you may end up where you are heading (Lao Tzu, 600-531 BC)
alexhng
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde alexhng » 21 Ian 2016, 15:53

geomaticianu scrie: Visa Amazon.Are avantajul ca nu iti ia comisionul de 2,5% al bancilor.

da am citit si eu despre acest card si mi-a parut foarte convenabil. Merci de info !
If you do not change direction, you may end up where you are heading (Lao Tzu, 600-531 BC)
alexhng

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde Isostar » 21 Ian 2016, 15:57

alexhng scrie:. In CA poti aduce pana la 10K in cash.

Total fals. Poti sa aduci cat de mult cash vrei, trebuie declarata orice suma mai mare decat 10k CAD.
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza