• Publicitate

Federal Skilled Workers/ Emigrare dupa 01/07/2011 - info

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Federal Skilled Workers/ Emigrare dupa 01/07/2011 - info

Mesajde penad2007 » 05 Aug 2014, 02:54

Buna Ziua,

Sunt la prima postare , rog clementa.

Am o intrebare: Atit eu cit si sotia mea ne incadram la FSW. Din formulare pare ca sunt gindite ca doar unul din familie sa se incadreze in FSW si completeaza formularele pentru toata familia care pleaca cu el.
Pot completa atit eu cit si sotia mea formularele separat? si trimite ca o singura aplicatie?
Cumva punctajul se considera pe familie sau pe fiecare aplicant in parte?

Ma poate ajuta cineva.
penad2007

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Signy9 » 07 Aug 2014, 05:38

Buna ziua!
Vin si eu cu o intrebare (va rog sa nu aruncati cu rosii, sunt incepatoare). Am raspuns la intrebarile din chestionarul de pe site-ul cic.gc.ca pentru determinarea eligibilitatii pentru unul dintre SW - NOC si, pe baza raspunsurilor mele, mi s-a spus ca la acest moment nu sunt eligibila. Nu inteleg de ce. NOC-ul meu e pe lista, am experienta de peste 10 ani (continua), licenta, stiu engleza foarte bine (nu zic la perfectie cu toate ca asta e domeniul meu de lucru - sunt traducator). Imi poate spune cineva (cu putin timp liber si bunavointa) unde e buba si / sau daca conteaza rezultatele la respectivul chestionar?
Multumesc anticipat! :)
Signy9

Mesajde Gator » 09 Aug 2014, 15:50

Signy9 scrie:Buna ziua!
Vin si eu cu o intrebare (va rog sa nu aruncati cu rosii, sunt incepatoare). Am raspuns la intrebarile din chestionarul de pe site-ul cic.gc.ca pentru determinarea eligibilitatii pentru unul dintre SW - NOC si, pe baza raspunsurilor mele, mi s-a spus ca la acest moment nu sunt eligibila. Nu inteleg de ce. NOC-ul meu e pe lista, am experienta de peste 10 ani (continua), licenta, stiu engleza foarte bine (nu zic la perfectie cu toate ca asta e domeniul meu de lucru - sunt traducator). Imi poate spune cineva (cu putin timp liber si bunavointa) unde e buba si / sau daca conteaza rezultatele la respectivul chestionar?
Multumesc anticipat! :)

Poate mai trebuie sa incerci o data. N-am intrat de mult pe chestionar, cindva era explicit cite puncte se acorda la fiecare criteriu.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde lehelerno » 15 Aug 2014, 03:33

Bună Ziua Tuturor!

Cam de o lună am primit o invitație în Canada de la verișoara mea (ei stau în Quebec), să emigrăm cu familia, fiincâ înainte ne-am gândit de Australia, dar ei ne-au invitatt și să mergem că ne ajută la început cănd o să fiim acolo, dar până atunci mai trebuie să facem hârtiile, pentru emigrare. Fiincă până acum nu mam ocupat de așa ceva ași avea nevoie de ajutor și de sfat. Eu sunt tehnician electronist cu experiență de 10 ani, dar numai limba engleză vorbesc, ce posibilități și șanse avem pentru viză, avem și un copil de 10 ani. Mulțumesc mult pt. răspuns.
lehelerno

Mesajde magdadriana » 25 Aug 2014, 04:56

Salutare!
Revin dupa mult timp pe acest forum si la visul meu de ani buni...Canada. Cu meseria mea nu am nicio sansa de a pleca - educatoare / ghid turistic. Dar ce credeti, noul program - Express Entry 2015 - m-ar ajuta? Iata ce am gasit:
" Q: Will skilled immigrants be considered under both the current admissions system and Express Entry in 2015?

A: No. Each application is assessed according to the eligibility requirements and caps in place at the time CIC receives it. In order to be considered for Express Entry, people will have to apply separately (starting in January 2015) using a new electronic application management system. There will not be any application caps or occupation lists under Express Entry.

There is always a time lag between when people apply and when they settle in Canada. As a result, there will be an overlap between people being processed under these caps in 2014 and people applying under Express Entry in 2015. "

Ce sa inteleg.... There will not be any application caps or occupation lists under Express Entry.... daca formularul completat de catre mine atrage pe cineva, sunt sanse sa primesc o oferta de munca...deci sa pot aplica pentru viza?
Multumesc mult si numai bine!
magdadriana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde sersabou » 27 Aug 2014, 05:09

Buna,
Sunt nou pe forumul acesta , sa nu ma "certati"daca nu zic ceva ok :), mai les ca am de scris ceva mai mult.
M-am deci de vreo luna sa emigrez si eu cu sotia si o fetita in Canada, in partea Engleza.
Initial am vrut sa ma duc prin viaCanada, dar din ce am citit aici pe forum nu prea sa merita sa dai 2800 eur comision pt ceva ce poti face si singur.Am tot studiat pe cic.ga.ca si m-am si interesat intr-o parte si alta
Ca si studii am master si eu si sotia si vrem acum in 1 nov sa dam testul IELTS.Experienta am in jur de 4 ani in domneiul Transporturilor internationale de marfa iar de 2 ani sunt si Branch manager intr-o companie .
1.Prima problema cu care ma intampin este cand aplic online si fac testul acela imi iese ca nu ma incadrez (dar pe turitorialul lor va ca ma incadrez ca punctaj, in jur de 72 de puncte fac), ce am observat este ca, cand aplici online nu te mai intreaba de sot/sotie daca are studii superioare, experienta in munca, cunostinte de limba engleza, si sunt cam confuz.La Via Canada au zis ca ma incadrez fara nici o problema.
2.A doua problema de care ma intmpin este in legatura cu testul IELTS, se da in 1 nov, can trebuie trimise actele la Sydnei trebuie impreuna cu rezultatul de la test?
3.Ca si ocupatie, din cate am vazut eu ma incadrez la 0015, daca ma insel va rog frumos sa ma ajutati, nr la care a ajuns pana in prezent este 4, care este nr max?
4.Daca trmit actele dupa 1 nov , in conditiile in care se crere testul IELTS la Sydnei , mai apuc pana in 1 jan 2015 sa primesc un raspuns? adica se inchide automat , iar daca nu au ajuns actele pierzi trenul?
5.Pot sa primesc de la o companie mare de transport din Canada , Alberta o scrisoare prin care ei spun ca daca a-si ajunge in Canada si a-asi avea drept de lucru ar fi dispusi sa ma angajeze, eu le-am trimis deja CV-ul meu.

Va rog frumos cei care au habar de aceste lucruri sa imi raspunda ,plus ca nici nu stiu de unde sa incep cu aceasta procedura, a-si aprecia foarte mult , va dau si adresa mea de mail daca cineva vrea sa imi trimita pe personal : [email protected]

Multumesc incodata si bafta tuturor la acest proces
sersabou

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza