• Publicitate

Educational Credential Assessment (ECA) pentru FSW mai 2013

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Educational Credential Assessment (ECA) pentru FSW mai 2

Mesajde vandame31 » 03 Feb 2017, 03:03

Asa am procedat eu si a functionat!!!am cumparat un plic mare alb,am mers la universitate am cerut documentele necesare.in fata lor le-am pus inauntru iei au stampilat plicul si pe urma l-am dus la posta!!Universitatea nu trimit plicul!!
vandame31

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde alex2017 » 03 Feb 2017, 10:28

Multumesc de raspuns, insa nu prea pricep intregul proces de expediere a documentelor la WES...

Din cate am inteles trebuie sa trimit la WES:
a. originalele (in cazul meu: diploma de licenta + supliment) - vizate de CNRED + MAE
b. traducere + legalizari(Notar, Camera Notarilor Publici, MAE, Ambasada Canadei la Bucuresti) a diplomei de licenta+supliment///(suplimentul este bilingv: romana + engleza - nu am mai cerut traducere)
c. copii dupa a+b

Neclaritatile mele sunt:
1. Trebuie sa merg la Universitate cu Academic Records Request Form sa cer furnizarea de copii ??/duplicate?? dupa diploma+supliment? Sigileaza,stampileaza si semneaza universitatea plicul ce contine aceste documente?
2. Ce se intampla cu actele originale? Le asez intrun alt plic care va contine si plicul sigilat si semnat de Universitatea emitenta?
3. Trimit prin curier la WES plicul cu adresa de domiciliu? Sau cu adresa universitatii?
4. Pur si simplu pun a+b+c intrun plic si il expediez la WES fara contactarea universitatii?
5. Ce se intampla cu actele originale? WES le returneaza la adresa de domiciliu?

Astept raspunsurile voastre.
Multumesc si mult noroc tuturor!
alex2017

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Ssorina » 06 Feb 2017, 12:31

alex2017 scrie:Multumesc de raspuns, insa nu prea pricep intregul proces de expediere a documentelor la WES...

Din cate am inteles trebuie sa trimit la WES:
a. originalele (in cazul meu: diploma de licenta + supliment) - vizate de CNRED + MAE
b. traducere + legalizari(Notar, Camera Notarilor Publici, MAE, Ambasada Canadei la Bucuresti) a diplomei de licenta+supliment///(suplimentul este bilingv: romana + engleza - nu am mai cerut traducere)
c. copii dupa a+b

Neclaritatile mele sunt:
1. Trebuie sa merg la Universitate cu Academic Records Request Form sa cer furnizarea de copii ??/duplicate?? dupa diploma+supliment? Sigileaza,stampileaza si semneaza universitatea plicul ce contine aceste documente?
2. Ce se intampla cu actele originale? Le asez intrun alt plic care va contine si plicul sigilat si semnat de Universitatea emitenta?
3. Trimit prin curier la WES plicul cu adresa de domiciliu? Sau cu adresa universitatii?
4. Pur si simplu pun a+b+c intrun plic si il expediez la WES fara contactarea universitatii?
5. Ce se intampla cu actele originale? WES le returneaza la adresa de domiciliu?

Astept raspunsurile voastre.
Multumesc si mult noroc tuturor!

Eu am procedat in felul urmator:
1. Am mers la universitate cu diplomele pe care le aveam si ei mi-au dat adeverinte cum ca sunt reale diplomele. Diplomele plus adeverintele respective le-am trimis la CNRED pentru vizare si mi-au sosit inapoi.
2. Diplomele si suplimentele/foile matricole vizate le-am dus la tradus.
3. Mi-am facut cont pe WES si am platit evaluarea plus transportul inapoi in tara (aprox 322 CAD)
4. Am pus in plic diplomele originale, traducerile diplomelor plus chitanta de plata catre WES scoasa la imprimanta
Mi-a sosit plicul cu diplomele originale inapoi si cu evaluarea facuta de ei. Am trimis plicul prin DHL (adresa mea si adresa lor pe plic) si mi-au dat tracking no, iar cand a ajuns la ei am vazut si numele celui care a semnat de primire. Daca intri pe contul de WES o sa vezi ca se schimba statusul cum ca au fost primite actele si vezi si cand e gata procesul. Nu trimite acte fara sa-ti faci cont si sa platesti, nu are sens pentru ca iti tine plicul degeaba pe raft. In ce priveste adresa, tu oricum completezi toate detaliile cand iti faci cont pe WES o sa te gaseasca, don`t worry :)
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde KEVIN1980 » 18 Feb 2017, 15:38

Am si eu o intrebare . Am achitat taxa de evaluare la wes si saptamana viitoare trebuie sa le trimit cu TNT. Sunt unii dintre voi care au trimis si foaia matricola si altii nu. Este obligatoriu de trimis foaia matricola sau nu ? Nu de alta dar noi nu le avem deocamdata si nu vreau sa trimit actele si dupa sa zica aia de la WES ca lipsesc foile matricole. Am vazut ca pe spatele diplomelor sunt si mediile scrise. Odata ce am trdus, legalizat si supralegalizat diplomele , oare nu este de ajuns, sau vor separat foaia matricola.?? Va multumesc anticipat.
KEVIN1980
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde Ssorina » 20 Feb 2017, 13:34

KEVIN1980 scrie:Am si eu o intrebare . Am achitat taxa de evaluare la wes si saptamana viitoare trebuie sa le trimit cu TNT. Sunt unii dintre voi care au trimis si foaia matricola si altii nu. Este obligatoriu de trimis foaia matricola sau nu ? Nu de alta dar noi nu le avem deocamdata si nu vreau sa trimit actele si dupa sa zica aia de la WES ca lipsesc foile matricole. Am vazut ca pe spatele diplomelor sunt si mediile scrise. Odata ce am trdus, legalizat si supralegalizat diplomele , oare nu este de ajuns, sau vor separat foaia matricola.?? Va multumesc anticipat.

Te referi la diplomele de licenta si masterat? Fara foi matricole, trimiti diplomele degeaba. Nu se apuca de ele pana nu ai trimis tot ce era nevoie. Citeste aici:

http://www.wes.org/ca/eca/requireddocum ... ctryid=130

”All degree certificates or diplomas issued by the institutions attended
e.g. Diploma de Licenta, Diploma de Inginer, Diploma de Master, Titlul de Doctor

AND

For completed programs, the Diploma Supplement issued in English containing a complete record of all courses taken and individual grades obtained for all post-secondary study.”

Eu nu le-am supralegalizat, doar le-am trimis la CNRED pentru vizare. Bafta!!!
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde KEVIN1980 » 20 Feb 2017, 14:09

@Sorina... nu , nu ma refer la acelea. Eu am diploma de liceu si sotia la fel. In schimb ea are si scoala de asistente medicale.
KEVIN1980
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 5 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza