• Publicitate

Vreau sa emigrez in BC dar nu sint eligibil - ce-i de facut?

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Vreau sa emigrez in BC dar nu sint eligibil - ce-i de facut?

Mesajde miscobv » 08 Mar 2016, 01:23

hello everyone, am 41 de ani, necasatorit,din Brasov in ianuarie mi-am luat testul de engleza IELTS , in 2-3 saptamani imi vine echivalarea studiilor(B.Sc.in Forestry) la Fac.de Silv. si Expl.Forestiere din Brasov, vreau sa emigrez dar nu sint eligibil pt nici unul din cele 6-7 streamuri PNPprovincial nominee program, ce ma sfatuiti?
miscobv

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Vreau sa emigrez in BC dar nu sint eligibil - ce-i de fa

Mesajde kronstadter » 08 Mar 2016, 02:15

Poti sa ne spui cate puncte CRS ai? Si care sunt rezultatele la IELTS?
kronstadter
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde miscobv » 08 Mar 2016, 05:38

inca nu am aplicat pt PNP, astept sa vad la ce nivel imi vor fii creditate studiile, dar ce am vazut pe fiecare stream stau prost la work , nu prea ma incadrez la categoriile alea NOC 0,A, B desi am studii superioare nu am avut joburi pe nivelul ala. la ielts 6 e overall,R6.5, L5.5, W5.5, S6
miscobv

I s-a multumit: 0 data

Mesajde kronstadter » 08 Mar 2016, 09:25

OK. Eu intrebasem de punctele CRS in Express Entry. Daca nu ai citit inca despre Express Entry, dau paste aici ce am scris pe alt topic, sper sa-ti fie util. Oricum in momentul asta, cel mai bun sfat e sa-ti imbunatatesti rezultatele la IELTS. Optim ar fi: W,R,S cel putin 7 si L cel putin 8, ca vine un bonus de vreo 50 de puncte in cazul ala.

------------------------------
Calea cea mai rapida in momentul asta e Express Entry. Pe scurt: varsta, studiile, cunostintele de engleza si/sau fanceza, etc. iti aduc un numar de puncte. In fiecare luna sunt aprox. 2 extrageri si cei cu punctajul mai mare primesc rezidenta. Tot procesul ar trebui sa dureze undeva in jur de 6-8 luni. Daca ai min. 455 pct. te poti gandi la asta. Daca nu ai atatea puncte trebuie sa te gandesti la o nominalizare provinciala. In mom. asta daca ai peste 400 pct. Ontario iti trimite scrisoare de interes si poti urma varianta aia. Cu nominalizare provinciala se adauga vreo 3-4 luni la tot procesul si in cazul Ontario si 1500 $CAD.

Informatii generale Express Entry: http://www.cic.gc.ca/english/express-entry/index.asp
Calculator punctaj Express Entry: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... s-tool.asp
Lista provinciilor cu programe de nominalizare: http://eefacts.com/useful#pnp
Situatia la zi a extragerilor si statistici despre extrageri: http://eefacts.com/

------------------------------

Calculeaza-ti pls. punctele, citeste despre Express Entry si Ontario PNP si vezi cum stai. Daca ai intrebari si pot sa te ajut, cu cea mai mare placere.

Succes!
kronstadter
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde Thrac92 » 08 Mar 2016, 11:08

Cauta o canadinanca care vrea sa se marite cu tine.
Nu glumesc. Stiu un tip care a facut-o si sunt fericiti impreuna.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde lilifarm » 10 Aug 2016, 23:19

Confirm si eu ca facind un mariaj cu un cetatean canadian ajungi in max 1,6 luni ajunji in Canada. Cunosc 3 cupluri
vreau sa ajung in Canada!
lilifarm
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 7 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza