• Publicitate

Emigrare ca programator/suport

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Emigrare ca programator/suport

Mesajde UNbaiat » 12 Feb 2017, 13:33

Salut,

Sunt nou pe forum si sunt interesat de procesul de emigrare in Canada pe partea engleza.

Am 25 de ani si am absolvit master-ul de Informatica Economica din cadrul ASE Bucuresti.

Inca nu am dat testul IELTS dar cunosc foarte bine limba engleza si consider ca pot lua note intre 7 si 8. La franceza sunt incepator.

Lucrez de un an si 4 luni pe un job de Technical Support pentru o aplicatie. In contract la job este specificat faptul ca lucrez ca Programator SQL, iar la descrierea job-ului sunt specificate informatii legate de programare.

M-am apucat sa strang bani si sa ma interesez de emigrare. Am decis ca in momentul in care fac 2-3 ani de experienta, sa emigrez insa am doua nelamuriri.

1.Pot sa imi depun cererea de emigrare ca Programator SQL?
2.a)Daca da, cu ce ocupatie din NOC se potriveste cel mai bine?
2.b)Daca nu, am vreo sansa sa emigrez ca Technical Support?

O ultima precizare ar fi faptul ca emigrez singur.

Multumesc.
UNbaiat
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Emigrare ca programator/suport

Mesajde DonTavo » 12 Feb 2017, 14:39

Hmm .... cont facut in 2006... spui ca ai 25 de ani, asta inseamna ca la 15 ani iti faceai cont pe forum ca sa discuti/ sa te informezi cu privire la emigrarea in Canada.
Iar acesta este primul tau post.... Miroase a manipulare/topic fals :twisted:
Sa curga comentariile baieti, ca nu am mai fost atacat de ceva vreme si m-am cam plictisit.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde canin » 13 Feb 2017, 00:13

Parca Sly era cu conturile false :) Poate stie el!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde laurentiup » 13 Feb 2017, 17:02

DonTavo scrie:Hmm .... cont facut in 2006... spui ca ai 25 de ani, asta inseamna ca la 15 ani iti faceai cont pe forum ca sa discuti/ sa te informezi cu privire la emigrarea in Canada.
Iar acesta este primul tau post.... Miroase a manipulare/topic fals :twisted:
Sa curga comentariile baieti, ca nu am mai fost atacat de ceva vreme si m-am cam plictisit.

Salut,

S-ar parea ca pe acest forum nu se poate "mosteni" un cont, in conditiile in care nu exista nicio postare creata de pe acel cont (UNbaiat).

Legat de mesajul tau, DonTavo, m-ar ajuta mai mult o analiza si un raspuns legat de povestea mea decat orice alta informatie legata de data contului creat, numele folosit, calcule legate de varsta, postare fara diacritice si alte informatii irelevante si offtopic.

Nu pentru atacarea unor persoane a fost facut acest topic. Ci pur si simplu pentru informarea unei persoane care are nevoie de ajutorul vostru.

Imi pare rau ca a scazut un pic credibilitatea acestui topic pentru simplul fapt ca acel cont (UNbaiat) a fost dezactivat, pe motiv ca adresa de email-ul este inactiva.

Lasand la o parte mesajele offtopic, mesajul ramane valabil si sunt in continuarea in aceeasi dilema.

Astept cu interes mesajele voastre legate de topic.

Multumesc,
Laurentiu
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde capsunar » 14 Feb 2017, 10:45

Ai incercat google ? Uite cum se face...
http://lmgtfy.com/?q=computer+programer+Canada+noc

1) Da
2) a) Da - Database analysts and data administrators (2172)
2) b) Da - Computer programmers and interactive media developers (2172)
http://www23.statcan.gc.ca/imdb/p3VD.pl ... LV=4&MLV=4

Sant multi care au venit pretinzand una si aici au ajuns pe social si s-au apucat de altele. De obicei sant cei mai fericiti, ex topografu.
in IT pe app support trebuie sa stii limba bine. Daca stii o aplicatie celebra gen Jira sau Coverity poti sa faci bani buni. Daca esti pe o aplicatie necunoscuta e mult mai greu.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde laurentiup » 16 Feb 2017, 07:03

capsunar scrie:Ai incercat google ? Uite cum se face...
http://lmgtfy.com/?q=computer+programer+Canada+noc

1) Da
2) a) Da - Database analysts and data administrators (2172)
2) b) Da - Computer programmers and interactive media developers (2172)
http://www23.statcan.gc.ca/imdb/p3VD.pl ... LV=4&MLV=4

Sant multi care au venit pretinzand una si aici au ajuns pe social si s-au apucat de altele. De obicei sant cei mai fericiti, ex topografu.
in IT pe app support trebuie sa stii limba bine. Daca stii o aplicatie celebra gen Jira sau Coverity poti sa faci bani buni. Daca esti pe o aplicatie necunoscuta e mult mai greu.

Salut capsunar,

Multumesc pentru mesaj. Ideea este ca eu am intrebat daca pot sa aplic ca Programator in conditiile in care in contract sunt trecut ca lucrez ca Programator SQL, dar eu lucrez ca technical support.

Si ca un back-up plan, in cazul in care nu merge sa aplic ca Programator, ma gandeam daca am vreo sansa sa emigrez ca Technical Support - probabil 2282 - User support technicians.

O zi buna.
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza