• Publicitate

Emigrare ca programator/suport

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Emigrare ca programator/suport

Mesajde capsunar » 16 Feb 2017, 11:29

Sant o groaza angajati sa faca una si ei fac alta, e destul de comun si in Ca, mai ales in IT unde nu e reglementat. In meseriile reglementate e diferit.

Pe de alta parte nu e o linie clara de demarcare dipinde si aici de la companie la companie. Din pct de vedere tehnical support e ceva general, si incepe de la call center, tickets care si alea pot fi pe nivele (urgenta, complexitate) si se termina ca e de fapt system engineer si modifica structura unei aplicatii. Delimitarea intre roluri depinde de companie nu e nimic batut in cuie pt ca nr de oameni e limitat asa ca cel care preia ticketul poate sa il transforme in bug si sa il si rezolve.

Nu am experiente recente cu emigrarea, eu ma apropii de 20 ani, dar stiind cum merg lucrurile la guvern as zice ca e mai important sa corespunda actele. Faptul ca am citit/auzit de multi care vin aici si ajung repede pe social si la scoala ma face sa cred ca ei nu au profesat in realitate niciodata ce au pretins la emigrare, deci socoteala asta merge.

Ca sfat secundar, vezi ce joburi se cauta aici, cum se platesc pt ca e diferit fata e Ro. La tehnical support cam trebuie sa ai certificari fara ele nu stiu daca te baga cineva in seama. (ex MCSE, CCNA etc..) Ti-as recomanda sa te uiti serios si la `dev ops` care e la moda acuma.
Nici la SQL niste certificari Oracle sau Microsoft nu ar strica.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde gogutaliva » 16 Feb 2017, 17:43

Sunt posturi de muncă pentru care ești nevoit să mergi la școală dacă vrei să continui în domeniul de activitate în care ai lucrat în țară ( exemplu - în sănătate). Așa că nu ai încotro decât să te duci la școală.
gogutaliva
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde laurentiup » 21 Feb 2017, 08:38

capsunar scrie:Sant o groaza angajati sa faca una si ei fac alta, e destul de comun si in Ca, mai ales in IT unde nu e reglementat. In meseriile reglementate e diferit.

Pe de alta parte nu e o linie clara de demarcare dipinde si aici de la companie la companie. Din pct de vedere tehnical support e ceva general, si incepe de la call center, tickets care si alea pot fi pe nivele (urgenta, complexitate) si se termina ca e de fapt system engineer si modifica structura unei aplicatii. Delimitarea intre roluri depinde de companie nu e nimic batut in cuie pt ca nr de oameni e limitat asa ca cel care preia ticketul poate sa il transforme in bug si sa il si rezolve.

Nu am experiente recente cu emigrarea, eu ma apropii de 20 ani, dar stiind cum merg lucrurile la guvern as zice ca e mai important sa corespunda actele. Faptul ca am citit/auzit de multi care vin aici si ajung repede pe social si la scoala ma face sa cred ca ei nu au profesat in realitate niciodata ce au pretins la emigrare, deci socoteala asta merge.

Ca sfat secundar, vezi ce joburi se cauta aici, cum se platesc pt ca e diferit fata e Ro. La tehnical support cam trebuie sa ai certificari fara ele nu stiu daca te baga cineva in seama. (ex MCSE, CCNA etc..) Ti-as recomanda sa te uiti serios si la `dev ops` care e la moda acuma.
Nici la SQL niste certificari Oracle sau Microsoft nu ar strica.

Salut capsunar,

Eu m-am referit la aplicatia de emigrare. Stiu ca pana sa ajungi in Canada trebuie ca meseria sa fie prezenta pe lista NOC cu Skill level 0, A sau B.

Si am o nedumerire: cand trimit actele pentru a vedea la ce meserie ma incadrez din NOC, aplic la o meserie anume inainte de a trimite actele sau trimit actele si ei se ocupa cu alesul meseriei echivalente din Canada?

Multumesc.
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza