• Publicitate

Emigrare Ontario sau British Columbia

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Emigrare Ontario sau British Columbia

Mesajde icatalin » 22 Feb 2017, 13:27

Buna seara,

As dori sa emigrez in Canada impreuna cu sotia mea.
Amandoi lucram in IT/ Software, avem studii superioare(eu licenta, ea master) si am dori sa lucram in acelasi domeniu: NOC: 2173 Software engineers and designers.
Experienta in domeniu (eu 9 ani, ea 6 ani)

Suntem interesati de:
Ontario (Toronto, Ottawa-Gatineau, Kitchener-Cambridge-Waterloo)
British Columbia (Vancouver, Victoria)

Programe
Express Entry, Ontario Province Nomine, British Columbia Province Nomine

Am consultat resursa: http://www.cic.gc.ca si stiu in mare parte ce am de facut. Aparent nu sunt eligibil pentru programul Express Entry. Cel putrin asa spune aplicatia web (cu sau fara job offer, acelasi rezultat - negativ).

Pentru Province Nomine am vazut ca este nevoie de un job offer. Sunt sigur ca pot sa obtin un job, dar nu stiu daca angajatorul ma poate astepta pe durata formalitatilor.

Am apelat la o companie de consultanta in emigrare spre canadaa - Via Canada. Au facut ei un fel de test de eligibilitate in urma caruia am fost selectati ca fiind eligibili (contrar celor spuse de aplicatioa web). Aceasta selectie expira in 14 zile (lol) si trebuie sa ma hotarasc in aceste 14 zile daca sa le dau 600 euro sau nu (lol again, nu sunt complet retardat). In schimb-ul banilor ei se ocupa de acte. Este evident ca va mai trebui sa cheltuiesc bani pe certificarea de limba engleza, echivalare studii, traduceri, curier and so on.. Ei estimeaza ca in total ma costa 2000 euro de familie. Am scormonit dupa ei pe google si parerile sunt impartite. Tepari cumva?

As prefera sa ma ocup singur de acte, numai ca nu stiu de unde sa incep. E clar ca trebuie sa incep cu IELTS, dar dupa aia nu stiu ce program sa aleg.

Ma poate ajuta cineva?

Ofer la schimb informatii despre vize SUA: B1-B2, H-B1, L.
icatalin

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Re: Emigrare Ontario sau British Columbia

Mesajde Ssorina » 26 Feb 2017, 12:22

icatalin scrie:Buna seara,

As dori sa emigrez in Canada impreuna cu sotia mea.
Amandoi lucram in IT/ Software, avem studii superioare(eu licenta, ea master) si am dori sa lucram in acelasi domeniu: NOC: 2173 Software engineers and designers.
Experienta in domeniu (eu 9 ani, ea 6 ani)

Suntem interesati de:
Ontario (Toronto, Ottawa-Gatineau, Kitchener-Cambridge-Waterloo)
British Columbia (Vancouver, Victoria)

Programe
Express Entry, Ontario Province Nomine, British Columbia Province Nomine

Am consultat resursa: http://www.cic.gc.ca si stiu in mare parte ce am de facut. Aparent nu sunt eligibil pentru programul Express Entry. Cel putrin asa spune aplicatia web (cu sau fara job offer, acelasi rezultat - negativ).

Pentru Province Nomine am vazut ca este nevoie de un job offer. Sunt sigur ca pot sa obtin un job, dar nu stiu daca angajatorul ma poate astepta pe durata formalitatilor.

Am apelat la o companie de consultanta in emigrare spre canadaa - Via Canada. Au facut ei un fel de test de eligibilitate in urma caruia am fost selectati ca fiind eligibili (contrar celor spuse de aplicatioa web). Aceasta selectie expira in 14 zile (lol) si trebuie sa ma hotarasc in aceste 14 zile daca sa le dau 600 euro sau nu (lol again, nu sunt complet retardat). In schimb-ul banilor ei se ocupa de acte. Este evident ca va mai trebui sa cheltuiesc bani pe certificarea de limba engleza, echivalare studii, traduceri, curier and so on.. Ei estimeaza ca in total ma costa 2000 euro de familie. Am scormonit dupa ei pe google si parerile sunt impartite. Tepari cumva?

As prefera sa ma ocup singur de acte, numai ca nu stiu de unde sa incep. E clar ca trebuie sa incep cu IELTS, dar dupa aia nu stiu ce program sa aleg.

Ma poate ajuta cineva?

Ofer la schimb informatii despre vize SUA: B1-B2, H-B1, L.

Daca doresti sa aplici pentru British Columbia ai nevoie de IELTS, intr-adevar, dar si de testul de franceza TEF Canada. In fuctie de rezultate o sa primesti puncte

http://www.cicsimmigration.com/canadian ... clb-chart/

Poti sa nu dai testul de franceza, dar e pacat, pierzi puncte. Aduni adeverinte de la servici in care sa fie specificata functia, salariul, atributii..., acte de studii pt ca vor trebui echivalate la WES - obtii mai multe puncte.

Eu zic in mom in care iti fac testul acela sa vezi daca esti eligibil sau nu sa te joci cu rezultatele de la testele de limba, pt ca cu vechimea sau altele nu prea poti sa cresti cum vrei tu...poate devii eligibil :) Spor!
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde kinghand » 26 Feb 2017, 15:54

Ocupa-te singur de acte si da, trebuie sa incepi cu testele de limba, IELTS si, eventual, TEF.
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde capsunar » 26 Feb 2017, 16:49

Ssorina scrie:Daca doresti sa aplici pentru British Columbia ai nevoie de IELTS, intr-adevar, dar si de testul de franceza TEF Canada. In fuctie de rezultate o sa primesti puncte

LOL.. asta e tare. In BC e mai utila mandarina decat franceza. Daca ei asta cer e clar ca governul habar nu are pe ce lume traieste. :lol:
Salariile sant relativ la fel la Software engineer / Architect ( arhitect e de obicei un engineer cu experienta ) in BC vs To. Nu imi e clar cum e oferta, BC sta insa mai bine ca e pe acelas time zone cu California sau Redmond si e posibil sa lucrezi pt vreo sucursala a unor firme de acolo. E posibil sa te plimbi sau sa te muti de tot in California.

Intre Vanc si To principalele diferente ar fi:

Avantaje BC
- Iarna inexistenta in Vanc, nu ai de dat zapada ( + Vanc) (anul asta a fost mai deosebit ca a fost zapada cam 1 luna)
- Ciima in general mai buna racoare vara si nu e ger iarna
- Esti aproape de o groaza de activitati outdoor (ocean si munte)
- Nu ti-as recomanda Victoria, oroas destul de mic si linistit, mult mai putine joburi IT, maj la guvern, e drept se freaca pisoiul ssi sant maj albi.

Abantaje ON
- mai putin chinezi, in Vanc e cam 50-50 asiatici albi daca nu mai rau.
- case ceva mai ieftine, in general in Vanc un apartament de 2 camere mai decent si mai nou e cam juma de milion. In principiu gasesti greu ceva decent sub juma de milion.
- La 2 salarii de software arhitect cam pe la 200K tot nu e usor de digerat. ( dupa taxe etc ramai cu cca 120k)
- produse ceva mai ieftine in To
- esti mai aproape de Ro si Caraibe. (exceptie daca iti place pacific, Fiji, Hawaii etc)

In final ca sa te simti mai bine in Canada teoria mea probata e ca trebuie sa ajungi ca sa castigi cam acelas nr de salarii medii locale. O socoteala rapida, daca in Buc ai 1500 Euro in mana aici trebuie sa ajungi undeva la 150K pe an. (3 salarii medii din BC/On)
Mai conteaza si in cat timp ajungi sa ai banii respectivi. In software daca ai noroc poti sa ajungi repede la salarii frumoase.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde icatalin » 26 Feb 2017, 17:00

Multumesc Sorina,

Franceza mea e ruginita rau, poate doar la citit si la ascultat pot sa fac ceva puncte. Am sa caut o carte sa vad daca imi amintesc. Nu am mai practicat franceza de vreo 12 ani.

IELTS il iau sigur, sunt fluent in engleza.

Actele mele de studii sunt in format bilingv si vor trebui echivalate la WES (am diploma de licenta).

Nu am inteles partea cu adeverintele. Am contract de munca + fisa postului in format bilingv. Nu prea le vad rostul. Plus ca mi se pare penibil sa ma duc la angajator sa ii cer o adeverinta in scopul emigrarii spre Canada.

Eu am facut o simulare aici http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/getting-started.asp, am pus note maxime la IELTS, am completat cum ca am in Job Offer si tot nu apar a fi eligibil. Ma indoiesc ca hartiile o sa ma ajute.
icatalin

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Ssorina » 01 Mar 2017, 12:59

icatalin scrie:Multumesc Sorina,

Franceza mea e ruginita rau, poate doar la citit si la ascultat pot sa fac ceva puncte. Am sa caut o carte sa vad daca imi amintesc. Nu am mai practicat franceza de vreo 12 ani.

IELTS il iau sigur, sunt fluent in engleza.

Actele mele de studii sunt in format bilingv si vor trebui echivalate la WES (am diploma de licenta).

Nu am inteles partea cu adeverintele. Am contract de munca + fisa postului in format bilingv. Nu prea le vad rostul. Plus ca mi se pare penibil sa ma duc la angajator sa ii cer o adeverinta in scopul emigrarii spre Canada.

Eu am facut o simulare aici http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/getting-started.asp, am pus note maxime la IELTS, am completat cum ca am in Job Offer si tot nu apar a fi eligibil. Ma indoiesc ca hartiile o sa ma ajute.

Daca ai nevoie de carte de pregatire pt TEF sau franceza in general, da-mi o adresa de mail si iti trimit prin wetransfer. In legatura cu actele....aduna cam tot ce poti ca sa le ai inainte de a aplica....si mai ales aduna bani. Va fi nevoie sa faci dovada a multi bani mai incolo in timpul procesului de emigrare si pe partea engleza nu se joaca cu sumele :/ asa ca spor la strans!
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza