• Publicitate

Emigrare Ontario sau British Columbia

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Emigrare Ontario sau British Columbia

Mesajde Alexandra19 » 09 Mar 2017, 04:27

Ssorina scrie:
icatalin scrie:Multumesc Sorina,

Franceza mea e ruginita rau, poate doar la citit si la ascultat pot sa fac ceva puncte. Am sa caut o carte sa vad daca imi amintesc. Nu am mai practicat franceza de vreo 12 ani.

IELTS il iau sigur, sunt fluent in engleza.

Actele mele de studii sunt in format bilingv si vor trebui echivalate la WES (am diploma de licenta).

Nu am inteles partea cu adeverintele. Am contract de munca + fisa postului in format bilingv. Nu prea le vad rostul. Plus ca mi se pare penibil sa ma duc la angajator sa ii cer o adeverinta in scopul emigrarii spre Canada.

Eu am facut o simulare aici http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/getting-started.asp, am pus note maxime la IELTS, am completat cum ca am in Job Offer si tot nu apar a fi eligibil. Ma indoiesc ca hartiile o sa ma ajute.

Daca ai nevoie de carte de pregatire pt TEF sau franceza in general, da-mi o adresa de mail si iti trimit prin wetransfer. In legatura cu actele....aduna cam tot ce poti ca sa le ai inainte de a aplica....si mai ales aduna bani. Va fi nevoie sa faci dovada a multi bani mai incolo in timpul procesului de emigrare si pe partea engleza nu se joaca cu sumele :/ asa ca spor la strans!

Salut! Şi eu caut de ceva vreme material de pregătire pt TEF. Găsesc undeva pe net sau îmi poți trimite şi mie dacă te rog?
Mii de mulțumiri şi o zi bună!
Alexandra19
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Ssorina » 14 Mar 2017, 08:54

Alexandra19 scrie:
Ssorina scrie:
icatalin scrie:Multumesc Sorina,

Franceza mea e ruginita rau, poate doar la citit si la ascultat pot sa fac ceva puncte. Am sa caut o carte sa vad daca imi amintesc. Nu am mai practicat franceza de vreo 12 ani.

IELTS il iau sigur, sunt fluent in engleza.

Actele mele de studii sunt in format bilingv si vor trebui echivalate la WES (am diploma de licenta).

Nu am inteles partea cu adeverintele. Am contract de munca + fisa postului in format bilingv. Nu prea le vad rostul. Plus ca mi se pare penibil sa ma duc la angajator sa ii cer o adeverinta in scopul emigrarii spre Canada.

Eu am facut o simulare aici http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/getting-started.asp, am pus note maxime la IELTS, am completat cum ca am in Job Offer si tot nu apar a fi eligibil. Ma indoiesc ca hartiile o sa ma ajute.

Daca ai nevoie de carte de pregatire pt TEF sau franceza in general, da-mi o adresa de mail si iti trimit prin wetransfer. In legatura cu actele....aduna cam tot ce poti ca sa le ai inainte de a aplica....si mai ales aduna bani. Va fi nevoie sa faci dovada a multi bani mai incolo in timpul procesului de emigrare si pe partea engleza nu se joaca cu sumele :/ asa ca spor la strans!

Salut! Şi eu caut de ceva vreme material de pregătire pt TEF. Găsesc undeva pe net sau îmi poți trimite şi mie dacă te rog?
Mii de mulțumiri şi o zi bună!

Daca imi dai o adresa de email aici sau pe privat ca sa ti le pot trimite prin wetransfer, cu drag! Eu am dat TEF Canada in decembrie 2016 la Timisoara, e examen grila dar trebuie sa te misti repede. Intrebarile sunt cu dificultate crescanda si probele cuprind scris, citit, vorbit, ascultat. Eu la oral am fost cel mai stresata pentru ca era tarziu dupa-masa si eram deja obosita fiind ultima proba. La citit si ascultat primesti rezultatul pe loc :D. Cica nu e definitiv, dar nici nu au fost vreodata diferente :))
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde Alexandra19 » 15 Mar 2017, 03:55

Ți-am scris pe privat, l-ai primit ? :)
Alexandra19
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Ssorina » 27 Mar 2017, 11:56

Alexandra19 scrie:Ți-am scris pe privat, l-ai primit ? :)

Abia acum am vazut ca mi-ai scris si aici, la un secol dupa ce ti le-am trimis :) Sper ca te ajuta!!!
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde utilizatorgmx » 27 Mar 2017, 12:29

icatalin scrie:Nu am inteles partea cu adeverintele. Am contract de munca + fisa postului in format bilingv. Nu prea le vad rostul. Plus ca mi se pare penibil sa ma duc la angajator sa ii cer o adeverinta in scopul emigrarii spre Canada.

Contractul o sa-l ai si cand crapi de batranete, nu ti-l rupe nimeni, dar tu vei fi pensionar, nicidecum angajat. Adeverinta are rolul de a dovedi ca la data x esti angajat la firma y, in acest caz.
Solicita adeverinta pentru medic familie, nu spune ca trebuie pentru migrare.
Succes!
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 37 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde Alexandra19 » 27 Mar 2017, 12:49

Ssorina scrie:
Alexandra19 scrie:Ți-am scris pe privat, l-ai primit ? :)

Abia acum am vazut ca mi-ai scris si aici, la un secol dupa ce ti le-am trimis :) Sper ca te ajuta!!!

Nici o problemă! :)) Mii de mulțumiri, mi-s de foarte mare folos!
Alexandra19
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza