• Publicitate

Express Entry 2017 - and way forward

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Express Entry 2017 - and way forward

Mesajde aggarth » 26 Sep 2017, 01:16

BiancaSzerdahelyi scrie:
aggarth scrie:Dragi colegi de forum,

Dupa 'lupte seculare care au durat cateva luni', suntem cu vizele in pasapoarte. :)
Mult a fost, putin a mai ramas - finele lunii mai 2018 fiind data limita in care trebuie sa 'cucerim' Canada.
Oricand mai aveti nelamuriri sau vreo intrebare, daca de asemenea aveti vreun sfat, ma gasiti prin zona.

Dupa-amiaza faina si bafta tuturor!
Felicitari! Cat a durat toata procedura ,incepand cu echivalarea studiilor si finalizand cu viza in pasaport.Mersi

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk
Procedura, cap-coadă, a început în octombrie anul trecut (trimis la echivalare diplomele) și s-a încheiat luna aceasta. Am fost selectați prin EE în martie și asta înseamnă că în ~6 luni am avut viza în pașaport. Procesul a decurs fără nici o problemă atâta timp cât sunteți atenți ce vi se cere și depuneți minimul de efort să transmiteți toate documentele necesare.

Baftă multă și zi faină!

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
I was born in the U.S. of R.
aggarth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 18 ori
I s-a multumit: 14 ori

Publicitate

Mesajde BiancaSzerdahelyi » 05 Oct 2017, 14:37

aggarth scrie:
BiancaSzerdahelyi scrie:
aggarth scrie:Dragi colegi de forum,

Dupa 'lupte seculare care au durat cateva luni', suntem cu vizele in pasapoarte. :)
Mult a fost, putin a mai ramas - finele lunii mai 2018 fiind data limita in care trebuie sa 'cucerim' Canada.
Oricand mai aveti nelamuriri sau vreo intrebare, daca de asemenea aveti vreun sfat, ma gasiti prin zona.

Dupa-amiaza faina si bafta tuturor!
Felicitari! Cat a durat toata procedura ,incepand cu echivalarea studiilor si finalizand cu viza in pasaport.Mersi

Procedura, cap-coadă, a început în octombrie anul trecut (trimis la echivalare diplomele) și s-a încheiat luna aceasta. Am fost selectați prin EE în martie și asta înseamnă că în ~6 luni am avut viza în pașaport. Procesul a decurs fără nici o problemă atâta timp cât sunteți atenți ce vi se cere și depuneți minimul de efort să transmiteți toate documentele necesare.

Baftă multă și zi faină!

Buna aggarth,multumesc pentru raspunsul prompt,doresc sa te intreb ce se intampla cu maternitatea sotiei daca plecati in Canada,o mai primeste pana la 2 ani acea indemnizatie,si eu am o fetita de 6 ani si un baiat de 2 luni si intentionam sa aplicam pentru zona Alberta,mai primim acei bani.Mersi frumos,cum stati cu pregatirile ?

BiancaSzerdahelyi

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde aggarth » 28 Oct 2017, 10:18

Hello,

Scuze pentru raspunsul extrem de intarziat.
In ceea ce priveste indemnizatia, nu stiu sa-ti raspund pentru ca aceeasi intrebare ne-am pus-o si noi. Teoretic, da! Vom continua sa primim pana la termenul legal. Pe de alta parte, statul roman, mai nou, te cam 'constrange' sa anunti autoritatile daca urmeaza sa-ti schimbi resedinta (cum va fi cazul nostru) in ideea de a nu mai plati taxe/impozite in RO. Daca facem asta, atunci este destul de clar ca informatia va ajunge si la Ajutoare Sociale si se va stopa virarea banilor.
Raspuns final: vom afla in curand. :)
aggarth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde icatalin » 02 Noi 2017, 09:18

aggarth scrie:Hello,

Scuze pentru raspunsul extrem de intarziat.
In ceea ce priveste indemnizatia, nu stiu sa-ti raspund pentru ca aceeasi intrebare ne-am pus-o si noi. Teoretic, da! Vom continua sa primim pana la termenul legal. Pe de alta parte, statul roman, mai nou, te cam 'constrange' sa anunti autoritatile daca urmeaza sa-ti schimbi resedinta (cum va fi cazul nostru) in ideea de a nu mai plati taxe/impozite in RO. Daca facem asta, atunci este destul de clar ca informatia va ajunge si la Ajutoare Sociale si se va stopa virarea banilor.
Raspuns final: vom afla in curand. :)

aggarth,

Neaparat sa mergi la ANAF sa completezi formularul pentru stabilirea resedintei fiscale si evitarea dublei impuneri.
Preferabil ar fi sa iti schimbi resedinta fiscala. La resedinta fiscala nu “se renunta” (cum umbla vorba prin sat). Ea se stabileste in functie de anumite criterii (numarul de zile petrecute in tara/an, job, proprietati, masina, familie - intr-un cuvant un centrul intereselor tale) de catre ANAF. Daca ANAF considera ca nu mai indeplinesti conditiile sa fii rezident roman, atunci nu mai esti, din momentul in care te instiinteaza organul fiscal. Daca insa se ajunge la concluzia, ca totusi esti rezident fiscal, in ciuda faptului ca nu mai locuiesti in Romania, nu exista nici o modalitate de “renuntare la rezidenta” si va trebui sa declari venituri (anumite categorii) incasate pe teritoriile altor tari. Romania are semnate tratate de evitare a dublei impuneri cu multe tari din lume (printre care si Canada), inca de pe vremea lu Ceasca (https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Conventii/Canada.htm). In 2004 a fost semnat un tratat nou cu Canada: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Conventii/Canada2.htm
So, better safe than sorry, mergi la ANAF si completeaza acest formular: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/f ... 9_2016.pdf.
icatalin

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde aggarth » 06 Noi 2017, 12:27

Vă salut,

Dat fiind faptul că acum suntem pe 'ultima sută de metri' înainte de a ne lua zborul, aș dori să ridic câteva întrebări | nelămuriri |aspecte care vor ajuta și pe alții în viitor și nu doar pe noi. Pe cale de consecință, aveți un picuț de răbdare cu mine... :)

1. În acest moment soția este în concediu creștere copil - înainte de a pleca avem vreo obligație de a anunța statul român astfel încât să se sisteze plata drepturilor? Menționez că ar fi vorba de încă vreo 3 luni după plecare în care banii ar mai fi virați.

2. A menționat un coleg mai sus că am obligația de a anunța ANAF astfel încât să se hotărască (de către statul român) unde voi fi impozitat ca rezident - menționez că în afară de casă nu voi mai avea nimic în România astfel încât nu înțeleg prea bine de ce aș anunța ANAF atâta timp cât nu aș avea nici o obligație fiscală față de ei. Cei plecați, de mai mult sau mai puțin timp, cum ați procedat?

3. Casa pe care o avem acum nu o vom vinde înaintea plecării dar posibil că o vom vinde după o perioadă (1-2 ani). Ce ar trebui să facem înaintea plecării în situația asta? Am înțeles, de pe forum (cred), că o variantă bună ar fi să facem evaluare imobiliară și să declarăm apoi, în Canada, astfel încât atunci când va fi să o vindem impozitul să fie aferent sumei / profitului rezultat din evaluare?

Momentan cam acestea sunt marile noastre nedumeriri. Sper că vom primi un răspuns și vă mulțumesc anticipat pentru asta.

Seară faină! :wink:

aggarth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde sorro » 06 Noi 2017, 12:57

aggarth scrie:1. În acest moment soția este în concediu creștere copil - înainte de a pleca avem vreo obligație de a anunța statul român astfel încât să se sisteze plata drepturilor? Menționez că ar fi vorba de încă vreo 3 luni după plecare în care banii ar mai fi virați.

Da, aveți obligația de a anunța statul român pt. sistarea drepturilor. Conform OG 158/2005 (actualizată în 2014): ”Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate în sistemul de asigurări sociale de sănătate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României.

2. A menționat un coleg mai sus că am obligația de a anunța ANAF astfel încât să se hotărască (de către statul român) unde voi fi impozitat ca rezident - menționez că în afară de casă nu voi mai avea nimic în România astfel încât nu înțeleg prea bine de ce aș anunța ANAF atâta timp cât nu aș avea nici o obligație fiscală față de ei. Cei plecați, de mai mult sau mai puțin timp, cum ați procedat?

Nu m-am confruntat direct cu problema, însă aș spune că -- logic -- dacă nu ai nicio obligație fiscală, nu ar trebui să contactezi ANAF. Dacă are cineva experiență directă și alt răspuns, I stand corrected.

3. Casa pe care o avem acum nu o vom vinde înaintea plecării dar posibil că o vom vinde după o perioadă (1-2 ani). Ce ar trebui să facem înaintea plecării în situația asta? Am înțeles, de pe forum (cred), că o variantă bună ar fi să facem evaluare imobiliară și să declarăm apoi, în Canada, astfel încât atunci când va fi să o vindem impozitul să fie aferent sumei / profitului rezultat din evaluare?

Puteți face într-adevăr o evaluare imobiliară. Chiar și fără ea însă, puteți estima o valoare de piață. Când aterizați și completați formularele de vamă (formularele B4 și B4A, cred că acum le-au redenumit BSF186A și BSF715), indicați acolo ”Proceeds from sale of property..... $xxx” (și marcați suma estimată). Din ce știam până acum, banii obținuți pe casă nu erau impozitați deloc dacă intrau în Canada în max. 1 an după aterizare. Am văzut însă și o discuție online cu alte opinii. Cel mai bine, explică situația și întreabă la CBSA (ofițerul de graniță) când aterizezi. Totodată, dacă locuința/proprietatea din România valorează mai mult de $100,000 CAD, va trebui să o declari (fără a fi impozitată în vreun fel) în formularele de impozit federal. (Măsura asta e în teorie menită a ajuta la evitarea spălării de bani.)

Toate bune și aterizare + integrare ușoară vă doresc. Să pășiți cu dreptul în Canada! :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza