• Publicitate

Express Entry 2017 - and way forward

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Express Entry 2017 - and way forward

Mesajde geomaticianu » 06 Noi 2017, 13:02

SUCCES IN Canada !!
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 127 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 06 Noi 2017, 13:08

aggarth scrie:astfel încât atunci când va fi să o vindem impozitul să fie aferent sumei / profitului rezultat din evaluare?

O corectură/clarificare: dacă și când veți fi impozitați pe banii rezultați din vânzare, impozitul va fi calculat doar pe DIFERENȚA dintre prețul efectiv de vânzare și valoarea pe care o avea casa când ați aterizat în Canada. (De aceea, într-un fel e mult mai bine să ai o evaluare oficială și nu doar o estimare a valorii de piață, ca să poți dovedi exact cât a valorat casa când ai venit). Oricum, ideea este că impozitul se calculează -- dacă e cazul -- doar pe apreciere, nu pe prețul întreg de vânzare, pt. că doar aprecierea este considerată efectiv ”venit” (income). Ceea ce e bine pentru voi, desigur. :)

Nu știu exact cum se procedează dacă valoarea casei scade în acest interval, dar s-ar putea să puteți declara capital loss pe diferența respectivă. Oricum, asta o puteți discuta mai în amănunt cu un contabil, după ce veniți și când aveți de făcut declarațiile anuale de impozit.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde aggarth » 07 Noi 2017, 11:29

Multumesc, Sorro, pentru raspunsul mai mult decat clarificator. Sper ca detaliile la intrebarile respective vor ajuta si pe altii.
Multumesc si lui Geomaticianu pentru urari, asa sa fie! :wink:

LE cu cat ne vom apropia mai mult de momentul plecarii, voi mai trece in revista pasii pe care i-am mai facut astfel incat, cu putin noroc, informatiile vor fi utile si altora.

Seara faina!
I was born in the U.S. of R.
aggarth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 18 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde capsunar » 07 Noi 2017, 12:46

aggarth, Sorro are dreptate, teoretic ar trebui sa dai taxa si daca faci 5 marafeti in Ro, dar aici aia mari ( inclusiv regina ) fac o groaza de smechetrii prin Bahamas si alte locuri ca sa nu plateasca taxe. Ni s-a atras atentia la Teve ca e legal.. Citeste cu atentie ca nu o sa ma repet.
Deci interpretand recomandarile CRA, in acelas stil legal.. nu esti obligat sa declari o proprietate din afara Canadei daca:
a) e folosita pr resedinta sau de vacanta sau pt sufletul tau (ex stau pe gratis parintii, prietena din general, fosta amanta )
sau
b) e sub $ 100 000 valoare.
http://www.taxtips.ca/filing/foreign-as ... orting.htm

Deci cel mai probabil nu trebuie sa-ti bati capul sa o raportezi pt ca 100K e pe persona nu pe familie si din casa probabil tu ai 50% tu si 50% nevasta.
Acum sa presupunem ca se evalueaza.. cand vii in Ca proprietatea valoreaza 50K ( trebuie evaluator autorizat dar unul de la banca poate evalua in plus usor) si o vinzi peste 3 ani cu 75K bani tecuti pe acte.
In principiu din cei 25K castigati se scad banii cheltuiti cu mentinerea proprietatii.. si aici poti sa consideri bilete de avion catre Ro, comisioane de transfer bancar, taxe notariale, imobiliare, de adiministrare, impozitele si intretinerile platite in fiecare an etc.. si on top la astea banii platiti sa tii contabilitatea la toate draciile astea care ar trebui facute in fiecare an, inclusiv evaluarea deci cei 100 000 k (neactulaizati cu inflatia de cand am venit eu in Ca) mi se par justificati.

Daca santeti 2 proprietari ( cum e in Ro) ce a ramas din cei 25k se imparte la 2 si se adauga ca capital increase la amandoi la venituri. In Ca numai jumate din increase se taxeaza deci asta insemna ca o sa platiti amandoi taxe la cca 5k in plus la venit.
Ai mai putea sa ocolesti legal si cei 5k daca esti creativ de ex ai un contract de adminsitrare cu parintii in care in schimbul adminstrarii locuintei le cedezi valoarea ipotetica cu care s-ar putea aprecia locuinta. Sau chiar on contract option.. in care primesti 2k de la pariniti acum ca ai nevoie in schimbul la aprecierea ipotetica de la vanzare ;)
Disclaimer: Nu sant contabil
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 403 ori

Mesajde andreeam00 » 16 Noi 2017, 07:01

Buna tuturor.

Eu as vrea, in prima faza, sa va multumesc pentru toate informatiile extrem de utile. Va rupeti din timp sa ii ajutati pe altii, sa le fie mai usor. Respect :)

Si noi, ca si voi, am decis sa emigram pentru ca suntem de parere ca viitorul nostru si al copiilor nostri se prezice a fi sumbru in Romania.
Avem 30 de ani, suntem casatoriti si avem un pui de 1 an jumate.
Momentan ne aflam in proces de informare, adunat hartoage. Primul pas va fi cel de echivalare a studiilor, urmat de IELTS (asteptam pana prin Ianuarie, nu mai sunt locuri). Eu lucrez in IT (la Microsoft) NOC 2282 (desi jobul e mai complex de atat) cu licenta in afaceri internationale (stiu, nu ai legatura :)) ), iar sotul in procurement la o companie Oil&Gas NOC 0113 cu master tot in afaceri internationale. Amandoi lucram in corporatii de 8+ ani.
Am verificat eligibilitatea amandurora si am decis ca el va fi aplicantul principal cu un CRS de aproximativ 480 (am apreciat rezultatele IELTS). Scorul meu aproximativ a fost de 450.

Speram sa avem noroc :) Succes celor care se afla in plin proces si felicitari acelora care au reusit!
andreeam00

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde andreeam00 » 16 Noi 2017, 07:38

Revin cu o intrebare, ca sunt in ceata rau dupa ce am citit cateva ore pe forum, pe WES si apoi am ajuns la capatul internetului :D

Cei care ati aplicat anul asta (sunt multe postari detaliate, dar vechi), ce ati trimis la WES? Diplome + foi matricole (suplimente la diploma) traduse si legalizate? Si supralegalizate? Si apostilate? Ce pasi ati urmat? Imi sangereaza creierul :bounce:

Multam!
andreeam00

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza