• Publicitate

Express Entry 2017 - and way forward

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Express Entry 2017 - and way forward

Mesajde andreeam00 » 16 Noi 2017, 08:14

Ma puteti lamuri, va rog, cum ati trimis documentele catre WES? Am epuizat forumul, info de pe site-ul lor, am ajuns la capatul internetului :bounce: si tot nu m-am lamurit?

Cum le-ati trimis? Legalizate, supralegalizate, in plic sigilat? Ce pasi ati urmat, concret? :shock:

Multam!!
andreeam00

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde Elakova » 16 Noi 2017, 13:36

Servus Andreea,

Ai nevoie doar de stampila de la CNRED pe originalele diplomelor si foilor matricole de licenta si master daca e cazul (asta o faci prin intermediul facultatii unde ai terminat), traducerile diplomelor si foilor matricole la oricare traducator autorizat, si sa platest taxele la WES.

Doua chestii importante vreau sa precizez:
1. La WES tu trimiti actele cu un curier - noi am folosit DHL si totul a fost ok.
2. Nu ai nevoie de supralegalizari, mae, etc. Doar stampila CNRED.

Bafta multa!
Elakova

A multumit: 4 ori

Mesajde Elakova » 16 Noi 2017, 13:46

Inca ceva - noi am pus in plic normal, din ala mare de hartie maronie, pe care DHL-ul l-au bagat intr-un plic de al lor.
Sa nu uiti ca pe plic la Expeditor sa mentionezi numarul/ID-ul care ti-l dau cei de la WES cand te inregistrezi!!!

Bafta, sper sa iti fie de folos!
Elakova

A multumit: 4 ori

Mesajde KEVIN1980 » 16 Noi 2017, 15:10

Fara apostile pentru ca ,Canada nu a aderat la conventia de la Haga. Ultima stampila trebuie sa fie de la ministerul afacerilor externe de la Bucuresti si dupa asta tradus , legalizat si supralegalizat.
KEVIN1980
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde icatalin » 17 Noi 2017, 07:47

KEVIN1980 scrie:Fara apostile pentru ca ,Canada nu a aderat la conventia de la Haga. Ultima stampila trebuie sa fie de la ministerul afacerilor externe de la Bucuresti si dupa asta tradus , legalizat si supralegalizat.

Conform legii, asa este cum spuneti dumneavoastra. Universitate -> CNRED -> MAE sectia consulara -> traducator + legalizare notar -> supralegalizarea traducerilor/copiilor la camera notarilor publici -> supralegalizarea copiilor/traducerilor la MAE sectia consulara.

Insa WES, specifica clar ca ei merg pe documente originale. Dupa vizarea la CNRED, actul de studiu original este recunoscut de un notar canadian care are pe langa el un traducator din romana in engleza. Practic, tot procesul de dupa CNRED, poate continua in Canada.
icatalin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde ny123 » 17 Noi 2017, 07:48

Salut tuturor, va rog ajutati-ma cu o informative - este cineva care a aplicat prin Express Entry si I-a fost acceptat dosarul, FARA sa faca dovada unui job in Canada ?
Eu lucrez intr-o corporatie de mai mult de 10 ani, middle management, la IELTS am avut 6.5 si cu toate astea la evaluarea initiala facuta pe cic.gc.ca imi iese ca nu sunt eligibil.
Ce pot sa fac sa-mi maresc sansele ? Multumesc.
NY123
ny123
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza