• Publicitate

Express Entry 2017 - and way forward

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Express Entry 2017 - and way forward

Mesajde KEVIN1980 » 17 Noi 2017, 11:35

Ok. Echivalarea la WES este doar un pas in procesul de emigare. Nu are nici o legatura directa cu viza. Canadienii iti cer asta, cred, ca sa isi aleaga emigrantii cu studi superioare sau cu unele meseri care sunt cautate la ei. Alt pas este testul de limba pe care trebuie sa il dai. Alta cerinta este sa ai o anumita suma de bani in banca intr-un cont pe nunele tau de cel putin 6 luni(in baza numarului membrilor familiei). Daca ai toate astea, faci o evaluare on line pe siteul lor , ei iti dau un cod si cu ala iti faci profilul de express entry. Din punctul asta mai departe nu mai depinde nimic de tine. Asta este explicatia care pot eu sa ti-o dau. Succes.
KEVIN1980
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde Inezdra » 27 Noi 2017, 10:48

Buna seara!

Intrebare pentru Aggarth ( sau pentru cine a mai completat de curand in aplicatia Expres Entry): punctajul facut la simulare ( inainte de inregistrarea propiu-zisa) este acelasi cu cel rezultat in urma completarii profilului sau exista diferente? Mai exact: sunt aceleasi intrebari la care trebuie sa raspundem sau sunt si altele pentru al caror raspuns putem pierde sau castiga puncte?

Multumesc.
Inezdra

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde aggarth » 27 Noi 2017, 11:07

Inezdra scrie:Buna seara!

Intrebare pentru Aggarth ( sau pentru cine a mai completat de curand in aplicatia Expres Entry): punctajul facut la simulare ( inainte de inregistrarea propiu-zisa) este acelasi cu cel rezultat in urma completarii profilului sau exista diferente? Mai exact: sunt aceleasi intrebari la care trebuie sa raspundem sau sunt si altele pentru al caror raspuns putem pierde sau castiga puncte?

Multumesc.

Buna,

In general, diferentele nu sunt sesizabile si nu sunt date decat de punctajul obtinut la IELTS. Daca aveti deja IELTS si ati introdus scorurile, punctajul ar trebui sa fie destul de apropiat. In caz contrar, estimati cam cat veti lua la IELTS (dar cat mai real posibil).

Seara faina!
I was born in the U.S. of R.
aggarth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 18 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde Inezdra » 27 Noi 2017, 11:33

aggarth scrie:
Inezdra scrie:Buna seara!

Multumesc.

Buna,

In general, diferentele nu sunt sesizabile si nu sunt date decat de punctajul obtinut la IELTS. Daca aveti deja IELTS si ati introdus scorurile, punctajul ar trebui sa fie destul de apropiat. In caz contrar, estimati cam cat veti lua la IELTS (dar cat mai real posibil).

Seara faina!

Multumesc frumos de raspuns. Estimez un punctaj de 415 - 420, deci sunt cam la limita...sper sa merite!
Plus ca nu am inteles mai nimic din partea cu oferta provinciilor, poate as avea mai multe sanse daca as fi selectata de un program provincial ( in fine, partea asta este cam in ceata). Dau IELTS in ianuarie, iar in martie sper sa fac aplicatia ( documentele sunt deja pregatite).
Inezdra

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Ssorina » 27 Noi 2017, 13:02

Am si eu o intrebare, aparuta mai mult din ingrijorare decat din curiozitate....la cat timp dupa medicale ati primit viza? A mea cred ca s-a ratacit..... :(
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde aggarth » 27 Noi 2017, 14:03

Ssorina scrie:Am si eu o intrebare, aparuta mai mult din ingrijorare decat din curiozitate....la cat timp dupa medicale ati primit viza? A mea cred ca s-a ratacit..... :(

Daca nu ma insel, medical check a fost in iunie si invitatia sa depundem pasapoartele, undeva in septembrie - deci max 4 luni (in cazul nostru)... La voi cat timp a trecut?
I was born in the U.S. of R.
aggarth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 18 ori
I s-a multumit: 14 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza