• Publicitate

Aplicant principal

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Aplicant principal

Mesajde kukuruku » 28 Apr 2017, 18:08

Salut,
Ne-am hotarat sa emigram in Canada, BC daca se poate.
Am rasfoit ce scrie pe site-ul http://www.cic.gc.ca/ si ce mai scrie pe acest forum. Am luat legatura si cu Via Canada.

Am studiat problema punctajelor pentru Express Entry si avem cateva dileme:
Sotia (35 ani) are master in drept, eu (37 de ani) sunt programator dar nu am master. Vorbim de experienta de 13+ ani la fiecare dintre noi.
Intrebarea ar fi cine sa fie aplicantul principal?

Daca e ea: min 316 puncte / max 444
Pro: puncte mai multe / Contra: NOC aplicant principal neinteresant pt Canada

Daca sunt eu:min 282 puncte / max 397
Pro: NOC mai cautat, sora mea e in CA / Contra: puncte mai putine

Cateva intrebari legate de aplicantul principal:
1. Sora in Canada inseamna punctaj in plus sau doar "da bine la CV" si creste sansele sa fim invitati? Sau nici macar atat? La punctajul detaliat, "familia in Canada" nu apare in lista, desi apare in intrebarile din tool-ul online de eligibilitate.
2. Credeti ca vom avea probleme cu echivalarea diplomelor sotiei? Dreptul l-a facut in Timisoara, master-ul (x2) la Bucuresti
3. NOC-ul sotiei neinteresant pt Canada va face sa nu fie selectata/invitata daca este aplicant principal?
4. Provincial Nominee pare sa fie un bonus fantastic de 600 de puncte. A reusit cineva de aici cu asta?

Daca aveti sugestii... ar fi perfect.
Multumim
kukuruku

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Aplicant principal

Mesajde canin » 30 Apr 2017, 01:30

Salut, eu am aplicat pentru QC, nu stiu cum este pentru BC (scuze anticipat pentru faptul ca postez la o sectiune pe partea engleza)!

Recomandarea este sa fixezi aplicantul principal care ar putea aduce cele mai multe puncte (asa am facut noi)!

In cazul nostru lista de punctaj pentru QC conferea puncte pentru rude in CA! O ruda acolo eu zic ca conteaza pentru ei in documentatie (punctaj, adaptabilitate etc)!

Meseria era incadrata in anumite categorii cu punctaj diferit (prioritar, mai putin prioritare, neinteresant etc.) ... deci daca ai o lista pentru BC cu meserii ...si tu esti punctat mai bine .... dilema nu ar mai trebui sa existe! Asa am facut noi (ne-am mai schimbat job-urile in RO fix pentru a ne incadra in categoriile cel mai bine cotate/care aduceau puncte!)

Experienta profesionala aducea puncte in cazul nostru (probabil la voi e la fel)/compara si vezi cine sta mai bine!

Limba - nivelul confera de asemenea puncte (vezi cine sta mai bine/poti imbunatati!).

Toate astea le pui pe hartie si simulezi punctajul (Poti compara cine sta mai bine)!

Din cate stiu eu .... echivalarea studiilor nu are legatura cu punctajul pentru emigrare! Echivalare o faci dupa (in cazul celor cu dreptul trebuie sa se documenteze bine/este posibil sa faca o diferenta acolo/echivalarea nu va fi 100% niciodata, sistemele fiind diferite, chiar daca are masterul!)

Eu am invatat franceza de la 0 ... intr-un an si jumatate si abia dupa ce am luat B2 am aplicat! Nu eram convins ca voi reusi sa invat/nu mi-a placut niciodata franceza/adica nu m-a atras sa o invat, dar stiind ca aduce puncte, acest fapt a constituit unul din motivele de a ne hotari in cele din urma pentru QC, sotia fiind aplicant principal cu C1 la franceza (+rude pe acolo etc) .... Fiecare evalueaza propria-i situatie!

Bafta (rabdare si tutun :)
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 108 ori

Mesajde kukuruku » 30 Apr 2017, 02:23

Multumim pt raspuns.
Foarte bun sfatul cu rabdarea, mai ales ca ajungi aici cand rabdarea ti-a ajuns la o anumita limita.
O sa "alimentam" cu rabdare ;)
kukuruku

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde holger » 30 Apr 2017, 08:32

Salut,

Eu exact ca canin am mers prin QC, dar legat de intrebarile tale:

Eu as merge cu cine are punctajul cel mai mare, avand in vedere ca CRS minim a tot scazut, si oferte de munca care au adus la ITA sunt tot mai putine.

Vezi aici

http://www.immigration.ca/canada-expres ... a-numbers/

http://www.cicnews.com/2017/04/ircc-201 ... 49091.html

daca ai 444, poate primesti ITA oricum, daca nu stai dupa provincials sites si cauta un provincial nomination, cu rabdare una sau alta o sa iti iasa.

bafta!
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde jean » 01 Mai 2017, 07:50

Eu nu nu mai sunt la curent cu procesul de emigrare. Vreau doar sa va atrag atentia ca echivalarea diplomelor nu inseamna neaparat ca se si poate practica acea profesie aici, in special dreptul. Sotia va trebui sa faca facultatea si toate celelalte studii de la zero. In plus, ca sa intri in tagma lor este foarte greu pentru cineva din afara. Ganditi-va bine la ce renuntati cand faceti pasul asta. Tu ai sanse sa gasesti un job in IT dar sotia trebuie sa se cam sacrifice si sa-si schimbe profesia.

Cei de la Via Canada va vor spune povesti si basme frumoase pentru ca vor banii vostri. Nu va vor ajuta cu absolut nimic. Ai gasit site-ul oficial al Guvernului si forumul asta, va sunt deajuns. Mai bine ne dai noua cate o bere decat alora de la Via Canada. :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza