• Publicitate

Emigrare psihopedagog...

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Emigrare psihopedagog...

Mesajde Sandyii » 19 Mai 2017, 08:56

In general vorbind e recunoscuta in Canada licenta de psihopedagog obtinuta in Romania daca vrei sa lucrezi ca profesor pentru copii cu nevoi speciale (special needs teacher)?
Sandyii

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Emigrare psihopedagog...

Mesajde sorro » 19 Mai 2017, 09:32

Sandyii scrie:In general vorbind e recunoscuta in Canada licenta de psihopedagog obtinuta in Romania daca vrei sa lucrezi ca profesor pentru copii cu nevoi speciale (special needs teacher)?

Nu automat. Psihologia este în general reglementată de ordin profesional în Canada (la nivel provincial). La fel și lucrul în învățământ. Interesează-te pe site-urile de ordine profesionale ale provinciei unde intenționezi să te stabilești, dar pregătește-te în principiu pentru echivalări, teste, completări de studii etc. Cu meseria asta nu e deloc simplă emigrarea în Canada.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 733 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde astalavistababy » 19 Mai 2017, 14:21

Sandyii scrie:In general vorbind e recunoscuta in Canada licenta de psihopedagog obtinuta in Romania daca vrei sa lucrezi ca profesor pentru copii cu nevoi speciale (special needs teacher)?

In general, nu exista recunoasteri de profesii pe Canada. Fiecare provincie se autoregleaza in mod propriu. Daca intentionezi sa vii in Que atunci cred ca profesia ta ar fi incadrata de ordinul psihoeducatrilor.

http://www.ordrepsed.qc.ca/
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde lidiamatei » 21 Mai 2017, 23:00

depinde unde ti-ai propus sa ajungi. In principiu ceea ce spune sorro e perfect adevarat. De examplu situatia se poate cumva -desi nu existential- schimba in Saskatchewan.

https://www.saskatchewan.ca/government/ ... lification

Oricum teaching cam in orice provincie, cere cumva refacerea studiilor, sau echivalari aprofundate cu teste de limbe foarte riguroase pana la nivel de accent.

Sent from my iPad using Tapatalk
Lidia
lidiamatei
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 27 ori
I s-a multumit: 34 ori

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza