• Publicitate

Profesori plecati in Canada?

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Profesori plecati in Canada?

Mesajde Ssorina » 13 Iul 2017, 10:43

Hello, hello,
Exista pe acest forum profesori plecati in Canada (partea engleza) care sa fie inca activi? Tare m-as bucura sa aflu ca DA.
Eu sper ca sunt pe ultima suta de metri...astept viza :) si de aceea ma intereseaza demersurile necesare pentru a putea profesa dincolo. Am intrat pe diverse site-uri si majoritatea recomanda inceperea formalitatilor dinainte de plecare, deoarece dureaza ceva timp. Cu toate astea as dori sa aflu din experienta voastra personala ce ar trebui sa fac, sugestii pentru a-mi fi mai usor. Multumesc!
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Re: Profesori plecati in Canada?

Mesajde KEVIN1980 » 23 Oct 2017, 14:25

Si eu prefer informatii de la persoane care au trecut prin acele situatii, dar uneori este greu sa dai de ele. Poate nu au timp sa intre pe forum si sa raspunda, sau, poate nu sunt. Cine stie.
KEVIN1980
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 78 ori
I s-a multumit: 6 ori

Re: Profesori plecati in Canada?

Mesajde Iuliana73 » 23 Oct 2017, 15:35

Eu predau chimie la colegiu, dar in Québec. In Romania n-am fost profesor, am fost chimist. Am emigrat la categoria travailleur qualifié in Québec, cu gand sa lucrez in domeniu (chimist). Cum in Québec trebuie sa fii in ordin ca sa poti sa lucrezi chimist, mi-am propus sa incep analist / tehnician de laborator, ca sa fac experienta canadiana si sa ma accepte in ordin, fara sa ma trimita la cursuri / costuri. Dupa aceea, mi-am zis ca o sa fiu si chimist. Pe cand eram pe lista de asteptare la un laborator (dupa interviu, sefa mi-a zis sa fac ceva francizare pana ma cauta ea), mi-am pierdut rabdarea (destul de repede) si m-am dus la un birou (am uitat cum se cheama pentru ca a fost acum 10 ani) unde am intalnit o consiliera in emploi, care mi-a zis sa aplic la colegiu sa predau chimie. Aveam diplome traduse si legalizate din Ro, foi matricole: 5 ani de chimie la Bucuresti, Universitate (9,73) si 4 ani de Marketing in Targoviste (8,75). A doua facultate am facut-o in timp ce lucram la timp plin. 7 ani pe post de chimist in cartea de munca (si aia tradusa si legalizata). Eu i-am zis doamnei consiliere ca nu cred ca stapanesc eu franceza suficient de bine ca sa predau la colegiu (dupa ce sefa de laborator imi zisese sa ma duc la francizare), consiliera mi-a zis sa aplic totusi pentru ca in mediul academic o sa ma descurc. Mi-am zis ca stie ea ce stie, doar e consiliera in emploi, am aplicat, am fost acceptata la interviu, si iata ca de aproape 10 ani sunt profesor de chimie la colegiu. Am intrat si in ordin intre timp, asa ca sunt si chimist, dar predau chimie, si pentru asta nu este nevoie sa fii in ordin, in Québec. Sper sa va fie de folos, desi povestea mea nu raspunde exact la criteriile voastre, de aceea am ezitat sa raspund la primul mesaj.
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 3 ori

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza