• Publicitate

Viza partea Federala - Aterizare Montreal - Probleme?

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Viza partea Federala - Aterizare Montreal - Probleme?

Mesajde aquaman » 14 Aug 2017, 13:21

Salut,

Prietenii emigreaza intr-un final, si in ultimul moment au decis sa aleaga QC.
Ca emigrant pe partea Federala, e posibil de aterizat si de facut landing procedures in Montreal fara a avea Certificat de Selection, Quebec?
Cum se poate de "ocolit " si de facut landing in Montreal?
Vor putea face documentele in Quebec fara CSQ?
Pot beneficia de asigurare fara CSQ?

Merci mult.
Invitatie 19 iunie 2009
Interviu 2 septembrie 2009
viza 4 martie 2010
aquaman
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Viza partea Federala - Aterizare Montreal - Probleme?

Mesajde geomaticianu » 14 Aug 2017, 14:58

aquaman scrie:Prietenii emigreaza intr-un final, si in ultimul moment au decis sa aleaga QC.

Au facut o buna deschidere :e4±!! si negrul cedeaza...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde rux13 » 15 Aug 2017, 08:09

Viza de imigrant pentru Canada e valabila in orice provincie canadiana, deci inclusiv Quebec.
Singurul caz in care cred ca pot avea probleme ar fi inscrierea la o universitate unde fara CSQ ar putea fi considerati ca studenti "out of province" si taxele sunt duble. De asemenea nu stiu daca vor avea acces la cursuri de franceza gratuite.
Sper sa mai raspunda si altii mai in cunostiinta de cauza (eu am venit acum 14 ani si memoria nu e punctul meu forte)
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde iulllian » 15 Aug 2017, 09:50

rux13 scrie:Viza de imigrant pentru Canada e valabila in orice provincie canadiana, deci inclusiv Quebec.
Singurul caz in care cred ca pot avea probleme ar fi inscrierea la o universitate unde fara CSQ ar putea fi considerati ca studenti "out of province" si taxele sunt duble. De asemenea nu stiu daca vor avea acces la cursuri de franceza gratuite.
Sper sa mai raspunda si altii mai in cunostiinta de cauza (eu am venit acum 14 ani si memoria nu e punctul meu forte)

subscriu ce zice rux13.
QC poate insemna: Montreal, Quebec Ville sau Gatineau.
1. Montreal-oras mare, multicultural, difersitate in servicii si campul muncii, posibilitati multiple in alegerea unui curs.
2. Quebec Ville - arhitectura europeana, emigranti caucazieni deci un oras unicolor. Oras curat, linistit si sigur. Si musai sa-ti pui franceza la punct.
3. Gatineau - un fel de oras-cartier sub influenta orasului Ottawa. Multicolor, joburi putine, diversitate mica(educatie, etc), dar poti compensa totul in Ottawa, evident contra cost.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde geomaticianu » 15 Aug 2017, 14:11

Daca vine cineva in provincia Québec si nu numai,si trebuie sa faca o scoala un certificat sau un curs,important e sa locuiasca in orasul si cartierul cu scoala:fie el cegep,universitate sau ce o fi.Dupa ce a terminat scoala,poate sa se mute unde vrea.Bine ar fi ca cine vine sa vina direct la tinta,sa nu bajbaie,time-ingul e foarte important in procesul de integrare.Cine nu intelege asta,se poate alege cu o mare frustrare.

Le doresc succes tuturor romanilor ce intentioneaza sa vina in Canada.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde holger » 16 Aug 2017, 03:03

rux13 scrie:Viza de imigrant pentru Canada e valabila in orice provincie canadiana, deci inclusiv Quebec.

Sunteti siguri ? eu nu sunt expert, dar pe cic la federal scrie

Other requirements

You must be admissible to Canada. Find out more about inadmissibility
You must plan to live outside the province of Quebec

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... ly-who.asp

Cred ca trb sa devina PR inainte (adica landing in federal) si apoi se poate muta ?
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 34 ori