• Publicitate

Viza partea Federala - Aterizare Montreal - Probleme?

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Viza partea Federala - Aterizare Montreal - Probleme?

Mesajde canin » 16 Aug 2017, 10:15

Holger tu ai cumva dreptate ....in sensul ca pentru viza de Canada (federal) ........ trebuie sa planuiesti sa locuiesti in Canada (mai putin in provincia Quebec, aici fiind alte reguli de selectie) ...insa planuiala asta nu este reglemenatat ca si o obligatie de urmat apoi intocmai ...de aici si posibilitatea de a fenta ...intr-un fel sau altul!

Si altii aplica si sunt selectati pentru QC si aterizeaza direct in alte provincii ....si nu sunt probleme seriose (in sensul sa te puna in avion si sa te trimita in provincia pentru care ai aplicat)! Din spusele altora, landing-ul in QC fara CSQ ar putea fi cu probleme (depinde de functionarii de acolo/cu invazia din zilele noastre, controalele pot fi mai drastice!)

Ceea ce spune Ruxi e intr-adevar de luat in considerare - sunt consecinte care te pot afecta (datorate lipsei CSQ-ului, Quebecul nu ofera serviciile specifice tuturor emigrantilor/sunt unele specifice doar celor selectati), dar asta depinde de fiecare ce vrea sa fac pe viitor!

Subiectul este discutat si de altii http://discuss.settlement.org/topic2637 ... other.aspx
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 16 Aug 2017, 10:25

lol.
Deci oameni care zic ca au bani si au de toate in Ro.. dar pleaca ca nu mai suporta cum fenteaza unii sistemul din Ro vin aici si primul lucru care il fac fenteaza ei sistemul canadez.
Ca asa e in tennis adica cand e vorba de tine e diferit. lol
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde holger » 16 Aug 2017, 10:36

Zic numai ca eu cand am aterizat acum 2 luni in Montreal m-au intrebat de cel putin 3 ori daca acolo ma stabilisec, incepand de la federali pana la immigration Quebec.
Cred ca acum pun ceva accent mai mult, poate te lasa oricum, dar sincer , nu vad de ce ar trb sa se riste...
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde EdwardS » 16 Aug 2017, 10:39

canin scrie:Ceea ce spune Ruxi e intr-adevar de luat in considerare - sunt consecinte care te pot afecta (datorate lipsei CSQ-ului, Quebecul nu ofera serviciile specifice tuturor emigrantilor/sunt unele specifice doar celor selectati)

dpdv al tuition, daca n-ai CSQ, trebuie sa locuiesti cel putin un an in Quebec.

https://www.mcgill.ca/legaldocuments/Quebec
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde iulllian » 16 Aug 2017, 11:00

pentru ca imi petrec timpul pe granita QC- ON pot sa va dau cateva exemple personale:

Scoala:
1. daca e privata si esti rezident in Canada(nu depinde unde ai rezidenta) taxele sunt la fel;
2. daca e subventionata sunt diferente:
- vrei un curs de franceza in QC dar esti cu certificat de selectie nonQC atunci platesti, vrei curs de engleza in ON dar ai certificat de selectie nonON atunci platesti.
- daca vrei un certificat sau curs in QC si este rezident nonQC platesti iar diferenta e destul de mare pentru ca nu esti subventionat. Aveti aici un exemplu: http://www.cegep-heritage.qc.ca/Institu ... s/Fees.htm

Gradinita:
- la fel nu primesti subventie daca nu esti rezident QC. Plata minima pe zi este de 7.5 CAD in QC, restul sumei este subventionata de provincie. Preturile medii pe ziua de gradinita sunt undeva la 45 CAD/zi. Deci daca scoti din buzunar 1000 CAD pe luna pentru gradinita, provincia iti inapoiaza[(40-7,5)x20]=650 CAD. Daca nu esti platesti suma integrala.

Asigurare medicala:
- daca ai cardul de sanatate il poti folosi pe aceleasi beneficii oriunde. Spre exemplu stau in QC si medicul de familie E in ON, si nu platesc nici o consultatie.

Cum spunea si Geomaticu, e bine sa stiti ce vreti pentru ca:
- nestapanirea limbii poate fi o bariera mare. Daca vii in QC si esti non rezident QC si nu stii franceza ori ca ....faci francizare ori ca mergi la un job(prost platit-lipsa experienta, limba franceza prost vorbita) veniturile tale vor fi mici. Daca ai copii, ori ii dai la gradinita, ori ii tii acasa dar asta inseamna un parinte blocat. In concluzie venituri mici, multe frustrari pentru ca tre sa alegi o chirie mica(evident intr-o zona colorata). Salar mic, poate unu sau doua, plata gradinitei, plata cursurilor.
E un scenariu cat se poate de negativ dar nu toata lumea are ghinionul asta, romanii sunt descurcareti. Conteaza si pe ce va bazati sau ce luati in calcul, nu mergeti la intamplare...
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde canin » 16 Aug 2017, 12:04

capsunar scrie:lol.
Deci oameni care zic ca au bani si au de toate in Ro.. dar pleaca ca nu mai suporta cum fenteaza unii sistemul din Ro vin aici si primul lucru care il fac fenteaza ei sistemul canadez.
Ca asa e in tennis adica cand e vorba de tine e diferit. lol

Tu Capsunare ... la cine faci referire cand spui asta .... cel care a deschis topicul nu e din Ro (deci lol la tine :mrgreen: ) si nici nu a zis ca are bani -de doua ori lol la tine :alien:

A postat cautand raspunsuri la o initiativa a prietenilor sai si daca poti ajuta cu un sfat si doresti sa ajuti ...DO IT! Daca nu .... nu....again lol :mrgreen: !
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori