• Publicitate

Canada are nevoie de apostila

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde Stelian » 24 Ian 2010, 12:51

Sunt mai mult decat dezamagit ca nu m-am facut inteles si am primit foarte putin sprijin din partea romanilor de pa acest forum. Sunt convins ca atunci cand veti avea nevoie de acte de trimis in Romania va veti izbi de lipsa apostilei Canadiene. Chiar nu va intereseaza sa sprijiniti proiectul cu cateva semnaturi ?!
A little knowledge is a dangerous thing
Stelian
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde grace.lex » 03 Apr 2013, 23:27

Stelian
am vazut munca de lamurire pe care ai incercat sa o duci pe acest topic abia acum.... Ce s.a intamplat in final ?
"Nu poti vedea frumusetea altor taramuri daca nu ai curajul sa pierzi din vedere tarmul."
grace.lex
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde npr » 04 Apr 2013, 00:13

Stelian scrie:Sunt mai mult decat dezamagit ca nu m-am facut inteles si am primit foarte putin sprijin din partea romanilor de pa acest forum. Sunt convins ca atunci cand veti avea nevoie de acte de trimis in Romania va veti izbi de lipsa apostilei Canadiene. Chiar nu va intereseaza sa sprijiniti proiectul cu cateva semnaturi ?!

Imi pare rau, insa vezi problema cam eronat...

Romania este perfect libera sa recunoasca documentele oficiale din oricare alta tara, asta pe laga conventia du apostila. Romania considera ca o tara precum Canada nu ofera garantii de credibilitate suficiente intrucat ca statul roman sa acorde valoarea necesara documentelor ce provin de la statul canadian.

E o problema romaneasca, nu crezi?

Statul canadian a decis sa recunoasca orice document emis de catre statul roman... uneori chiar fara traducere pentru ca autoritatile canadiene recunosc documentele romanesti trilingve.

Romania a decis sa nu ofere aceiasi reciprocitate. De ce oare? Cine se cred ei?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Stelian » 04 Apr 2013, 14:51

npr scrie:
Stelian scrie:Sunt mai mult decat dezamagit ca nu m-am facut inteles si am primit foarte putin sprijin din partea romanilor de pa acest forum. Sunt convins ca atunci cand veti avea nevoie de acte de trimis in Romania va veti izbi de lipsa apostilei Canadiene. Chiar nu va intereseaza sa sprijiniti proiectul cu cateva semnaturi ?!

Romania este perfect libera sa recunoasca documentele oficiale din oricare alta tara, asta pe laga conventia du apostila. Romania considera ca o tara precum Canada nu ofera garantii de credibilitate suficiente intrucat ca statul roman sa acorde valoarea necesara documentelor ce provin de la statul canadian.

Statul canadian a decis sa recunoasca orice document emis de catre statul roman... uneori chiar fara traducere pentru ca autoritatile canadiene recunosc documentele romanesti trilingve.

Nu e chiar asa simplu. Romania nu mai accepta documente din nici o alta tara fara apostila. Orice procura, act de nastere, casatorie sau deces nu sunt recunoscute in Romania fara apostila, fie ea romaneasca, italiana sau germana.
Asa ca trebuie sa platim taxele consulatelor romane sau ale altor tari ca sa supralegalizeze autentificarea data de Ministerul Afacerilor Externe Canadian.
Canada ar trebui sa semneze conventia de la Haga si atunci totul s-ar simplifica enorm nu numai cu Romania dar cu toate tarile care au semnat conventia (cca 105).
Proiectul de lege pentru apostila canadiana pe care l-am incercat in parlament acum doi ani a cazut odata cu guvernul minoritar al lui Harper.
A little knowledge is a dangerous thing
Stelian

Mesajde npr » 04 Apr 2013, 15:38

Statul canadian si-a facut datoria. Federalul si cele 10 provincii accepta documente romanesti fara nici o formalitate decat traducerea oficiala.

Romania ar trebui sa faca o reciprocitate.

Bad faith e de partea lor.

Vei remarca ca modul in care statul canadian (si provinciile) accepta documente emise de catre statul roman e mult mai simplu decat apostila.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Re:

Mesajde floribadoiu » 19 Apr 2016, 09:33

npr scrie:

Noroc ca am diploma in Romania chiar daca licenta nu este de Programator. Altfel nu mi-ar fi fost recunoscuta cea din Canada. Trebuia sa obtin apostila din Canada si apoi sa fac cererea de recunoastere la ministerul educatiei in Romania. Procesul ar fi durat cateva luni, timp in care salariul ar fi fost impozitat. Acum inteleg de ce salariile in IT sunt asa de mari raportat la celelalte domenii si anume neimpozitarea acestora.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente