• Publicitate

Testamentul - subiect sumbru, dar necesar

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde Stelian » 06 Ian 2010, 18:17

Tavi scrie:De curiozitate, in cazul ca exista testament, au partile care se considera defavorizate vreo metoda de a schimba dispozitiile acestuia, respectiv de a 'negocia' imparteala? Adica, un 'deal' si nu atacarea propriu-zisa...

In cazul in care exista un testament valabil, dorinta testatorului devine lege si el/ea poate sa lase mostenirea oricui, indiferent de lagaturile de rudenie. O lege noua in BC limiteaza distributia averii prin testament dand copiilor o parte din mostenire indiferent de vointa testatorului.
Inchei thread-ul asta prin sfatul tuturor sa-si fac testament ca sa protejeze pe cei dragi. Probarea unui testament se face simplu, fara taxe de mostenire. Lipsa testamentului face ca situatia sa fie rezolvata de tribunal, cu un strain numit ca executor, taxe, cheltuieli si timp pierdut pana la intrarea in posesie a mostenirii.
A little knowledge is a dangerous thing
Stelian
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Tavi » 06 Ian 2010, 18:28

Multumim, Stelian. Sa speram ca cei care au urechi vor auzi :)

O ultima intrebare: care e varianta optima pentru cei care fie au deja avere in ambele tari (CA/RO) fie urmeaza sa mosteneasca in RO, ei locuind in CA. Presupun ca la nivel global un singur testament are valoare...cum se procedeaza in acest caz?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Stelian » 06 Ian 2010, 18:41

Tavi scrie:O ultima intrebare: care e varianta optima pentru cei care fie au deja avere in ambele tari (CA/RO) fie urmeaza sa mosteneasca in RO, ei locuind in CA. Presupun ca la nivel global un singur testament are valoare...cum se procedeaza in acest caz?

Un testament valabil, vezi https://www.avocat.qc.ca/redacteur/will-example-en.htm are valabilitate oriunde in lume pentru ca sunt tratate internationale pentru acceptarea testamentelor.
Distributia si intrarea in posesie a mostenirii se face insa conform legilor tarii in care e averea mostenita. Un testament facut in Canada ar trebui sa contina si elemente legale care sunt necesare in Romania daca parte din mostenire e pe teritoriul Romaniei ca sa faca mai usoara probarea. Un avocat specializat in 'estate laws' in ambele tari e necesar penttru situatii mai complexe.
Stelian

Mesajde rikkyy » 06 Ian 2010, 21:19

Stelian scrie:
rikkyy scrie:Cat timp trebuie sa fi stat un cuplu impreuna ca sa se aplice ce ai scris mai sus. Si ma refer aici la cele doua cazuri: la cei casatoriti si la conjoints de fait / de facto spouses.

Pentru cei casatoriti legal e indiferent cat au fost casatoriti pentru ca 'estate law' sa se aplice cand nu e un testament.
Pentru cei care traiesc ca sot si sotie 'common law' sau 'conjoints de fait', durata e urmatoare:
ON - 3 ani; BC - 2 ani; NS - 2 ani; NB - 3 ani si AB - 3 ani. Provincia Quebec nu recunoaste casatoria de facto in legatura cu testamentul.
Interesant e ca la nivel federal cei care traiesc common law sunt recunoscuti dupa un an de locuit la aceiasi adresa pentru income tax.
Legile testamentului sunt legi Provinciale si se aplica numai in Provincia respectiva.

Multumesc pentru raspuns.
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde bertro » 24 Ian 2010, 10:38

Stie cineva aproximativ cam cat e tariful cerut de un avocat pt intocmirea testamentului?
O alta intrebare, care poate parea stupida: ce facem cu testamentul dupa ce l-am intocmit? Il dam in grija unui avocat care sa fie contactat in caz de deces? Sau il tii in seif in casa? (caz in care s-ar putea sa nu-l gaseasca nimeni daca mor ambii soti si copilul e minor).
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Stelian » 24 Ian 2010, 12:46

1. Tariful depinde complexitatea mostenirii, orasul in care locuiesti si de avocatul pe care il alegi. Poate fi intre $500 - $5000 sau mai mult. Un testament facut in intregime de mana si autentificat de doi martori care nu sunt rude sau executori al testamentului, nu costa bani si e valabil in Ontario sau alte Provincii.
2. Lasi o copie la avocatului care ti-la facut, o copie celui pe care il denumesti executor si alta copie celui care va avea grija de copil daca ambii parinti mor. Unul din ei va scoate la lumina testamentul.
Stelian

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente