• Publicitate

Schimbat nume de familie sau aplicat cetatenie mai intai ?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde Radu7777 » 03 Mar 2013, 03:14

cartoafa expirata scrie:Nu e moft sau orgoliu, cum presupui tu, este o necesitate, ptr ca acum avem copil mic si este destul de greu cu toate actele oficiale ca sa avem nume diferite.

unde, in Canada ? daca da atunci cred ca nu locuim in aceeasi tara
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 03 Mar 2013, 03:15

Tavi scrie:Nu stiu sigur daca e valabil si in cazul schimbarii numelui, dar in cazul pierderii cardului de cetatean, am auzit (si de la persoane diferite) ca emiterea si eliberarea unui nou document similar dureaza foarte mult (8-12 luni), perioada in care s-ar putea sa ai nevoie sa iti demonstrezi calitatea de cetatean. In plus exista si niste costuri asociate preschimbarii cardului de cetatean.

card de cetătean ? ce-i ăla ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Tavi » 03 Mar 2013, 15:31

Radu7777 scrie:
Tavi scrie:Nu stiu sigur daca e valabil si in cazul schimbarii numelui, dar in cazul pierderii cardului de cetatean, am auzit (si de la persoane diferite) ca emiterea si eliberarea unui nou document similar dureaza foarte mult (8-12 luni), perioada in care s-ar putea sa ai nevoie sa iti demonstrezi calitatea de cetatean. In plus exista si niste costuri asociate preschimbarii cardului de cetatean.

card de cetătean ? ce-i ăla ?

LOL, mea culpa, habar n-am avut ca s-a schimbat formatul documentului:

http://www.cic.gc.ca/english/department ... ew-cit.asp

Must have been here for too long :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde EMIL SOLARIUS » 09 Feb 2014, 09:55

Nu stiu cum e in Ontario, dar in Quebec, schimbarea numelui se face cel mai usor pe cale administrativa, aceasta fiind valabila doar pentru cetatenii canadieni. Informatii se pot lua de la Primaria arondata.
EMIL SOLARIUS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde npr » 09 Feb 2014, 22:36

EMIL SOLARIUS scrie:Nu stiu cum e in Ontario, dar in Quebec, schimbarea numelui se face cel mai usor pe cale administrativa, aceasta fiind valabila doar pentru cetatenii canadieni. Informatii se pot lua de la Primaria arondata.

Nu e adevarat.
Se aplica la cei ce au domiciliu in Quebec, rezidenti, nu doar cetateni.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente