• Publicitate

Schimbat nume de familie sau aplicat cetatenie mai intai ?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde Alerim3131 » 01 Mar 2013, 00:09

cartoafa expirata scrie:
Nu e moft sau orgoliu, cum presupui tu, este o necesitate, ptr ca acum avem copil mic si este destul de greu cu toate actele oficiale ca sa avem nume diferite.

E o necesitate in Romania, unde daca n-ai acelasi nume cu sotul, zice gura lumii vrute si nevrute ..... ca si pe forumul asta, de altfel.

Cati canadieni ai vazut tu ca au acelasi nume de familie? Numele copilului de familie poate fi la alegere: numele tau de familie, al sotului sau amandoua, iar daca numele voastre sunt compuse din cate doua atunci copilul poate avea orice combinatie de doua nume (nu mai multe) din cele patru ale voastre.

Chiar daca-ti schimbi numele, cam peste tot pe unde ai nevoie sa completezi formulare (inclusiv pt un card la spital) ti se cere numele de fata.

In plus, pe certificatul de nastere al copilului vor fi trecute numele parintilor. Nu inteleg la ce te referi cand vorbesti despre greutati cu actele oficiale!

Din motivele astea si multe altele, am ales sa-mi pastrez numele dupa casatorie, pentru linistea mea si oftica unora. :)

P.S.: Sa nu te iei de numarul meu de postari, pentru ca eu, spre deosebire de altii, muncesc minim 60 de ore pe saptamana! :)
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Re: Schimbat nume de familie sau aplicat cetatenie mai intai

Mesajde floribadoiu » 01 Mar 2013, 15:57

sorro scrie:
npr scrie:Ce mofturi. La momentul casatorie nu a avut chef de numele sotului, acum brusc are chef.

Npr, ai tot respectul meu pt. ce scrii de multe ori, insa acum cred ca exagerezi fara motiv... Oricine are voie sa ia decizii si sa se razgandeasca, nu? E ca si cum ai spune despre un emigrant, spre exemplu: "Ce mofturi. La momentul nasterii a ramas in Romania si n-a avut chef sa plece si acum brusc a avut chef..." :)

E exact acelasi lucru, Sorro!!!
lool
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde Tavi » 02 Mar 2013, 11:33

Raspunsul simplu: schimba numele inainte de obtinerea cetateniei, pentru a elimina necesitatea schimbarii ulterioare, schimbare care va presupune pasi suplimentari. Nu stiu sigur daca e valabil si in cazul schimbarii numelui, dar in cazul pierderii cardului de cetatean, am auzit (si de la persoane diferite) ca emiterea si eliberarea unui nou document similar dureaza foarte mult (8-12 luni), perioada in care s-ar putea sa ai nevoie sa iti demonstrezi calitatea de cetatean. In plus exista si niste costuri asociate preschimbarii cardului de cetatean.

De asemenea, daca dupa ce obtii cetatenia te grabesti sa obtii si pasaportul canadian (documentul dorit de fapt de marea majoritate a noilor cetateni), si acel document va trebui schimbat odata cu noul nume.

Daca ai toate documentele in ordine, nu ar trebui ca schimbarea numelui inainte de procedura obtinerii cetateniei sa intarzie acel proces.

Mult succes!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde cartoafa expirata » 02 Mar 2013, 12:16

Multumesc ptr raspunsuri. Am trimis deja aplicatia ptr cetatenie. Dupa lunga perioada de asteptare, cand o sa primesc actele, voi incepe demersurile ptr schimbarea numelui de familie.
cartoafa expirata
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde npr » 02 Mar 2013, 18:35

cartoafa expirata scrie:Multumesc ptr raspunsuri. Am trimis deja aplicatia ptr cetatenie. Dupa lunga perioada de asteptare, cand o sa primesc actele, voi incepe demersurile ptr schimbarea numelui de familie.

Deci faci invers decat ce ti se recomanda.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Re: Schimbat nume de familie sau aplicat cetatenie mai intai

Mesajde Radu7777 » 03 Mar 2013, 03:12

mihaialex030405 scrie:Despre schimbarea numelui: nu mi se pare o idee buna sa o faci, pentru ca este foarte important ce nume ai pe cardul de rezident. Bineinteles ca prin niste acte aditionale, poti explica situatia ta si poti aplica cu numele schimbat, dar iti complici viata.

serios ? vorbesti din proprtie experienta sau ai auzit la radio sant ? mie mi-a soptit cineva ca e e ajuns daca pui in dosarul de cetatenie certificatul de schimbare al numelui
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente