• Publicitate

Schimbat nume de familie sau aplicat cetatenie mai intai ?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde npr » 09 Feb 2013, 15:21

Un nou nascut e la curent in ce tara se afla?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 09 Feb 2013, 23:58

npr scrie:Un nou nascut e la curent in ce tara se afla?

La cativa ani dupa ce se naste, eu cred ca da...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde npr » 10 Feb 2013, 08:52

Si ce stie despre Canada?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde sorro » 10 Feb 2013, 09:46

npr scrie:Si ce stie despre Canada?

Depinde de la copil la copil, in functie de varsta, prieteni, pe unde a calatorit, unde si-a facut vacantele etc. Oricum, unde vrei sa bati?
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde cartoafa expirata » 27 Feb 2013, 18:13

Npr, ce comentariu stupid si malitios ! Si ca sa ma cobor si eu la nivelul tau, i ti raspund in acelasi stil. Observ ca ai timp berechet sa postezi, probabil stai la mila guvernului ca altfel nu mi explic cum petreci atat de mult timp pe internet.

Nu mi am schimbat numele de familie pana acum ptr ca dosarul nostru ptr immigration a fost unul f stufos. Noi ne am casatorit relativ tarziu in viata, locuisem si in alte tari, aveam multe adrese de trecut, job uri, schimbari...etc...si am hotarat ca sa nu i incurcam pe cei de la immigration si sa lasam lucrurile simple in procesarea actele noastre...altfel ne ar fi trebuit documente suplimentare, traduceri, legalizari intrucat mai fusesem casatoriti...si intrucat la momentul casatoriei am mers amandoi ptr o sapt in Rom. si totul s a realizat pe fuga.

Nu e moft sau orgoliu, cum presupui tu, este o necesitate, ptr ca acum avem copil mic si este destul de greu cu toate actele oficiale ca sa avem nume diferite.
cartoafa expirata
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde npr » 28 Feb 2013, 09:40

cartoafa expirata scrie:Npr, ce comentariu stupid si malitios ! Si ca sa ma cobor si eu la nivelul tau, i ti raspund in acelasi stil. Observ ca ai timp berechet sa postezi, probabil stai la mila guvernului ca altfel nu mi explic cum petreci atat de mult timp pe internet.

Nu mi am schimbat numele de familie pana acum ptr ca dosarul nostru ptr immigration a fost unul f stufos. Noi ne am casatorit relativ tarziu in viata, locuisem si in alte tari, aveam multe adrese de trecut, job uri, schimbari...etc...si am hotarat ca sa nu i incurcam pe cei de la immigration si sa lasam lucrurile simple in procesarea actele noastre...altfel ne ar fi trebuit documente suplimentare, traduceri, legalizari intrucat mai fusesem casatoriti...si intrucat la momentul casatoriei am mers amandoi ptr o sapt in Rom. si totul s a realizat pe fuga.

Nu e moft sau orgoliu, cum presupui tu, este o necesitate, ptr ca acum avem copil mic si este destul de greu cu toate actele oficiale ca sa avem nume diferite.

Pai exact asta ziceam. Daca ai luat decizia sa-ti pastrezi numele pentru un scop relativ procedurilor de imigratie, eu un moft ci nu o necesitate.

Acum, ce n-a fost complicat inainte devine complicat acum ca te lovesti de proceduri pentru a-ti schimba numele. Care e castigul in fine? :)

Da, am timp berechet. Lucrez 25 de ore pe saptamana ca sa ma pot ocupa de copii. Te traumatizeaza cumva?

Avem doi copii, suntem casatoriti si nu e deloc greu cu toate actele oficiale sa avem nume diferite.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente