• Publicitate

Dosar penal in Canada

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Dosar penal in Canada

Mesajde gunsnroses » 11 Aug 2013, 17:10

Buna ziua,
Eu am o poveste foarte trista si fiind intr-o situatie dificila, vreau sa va cer si voua ajutorul.
Povestea mea incepe asa. Am cunoscut mai demult o tipa in Romania, care ulterior a emigrat in Canada (Montreal) si s-a casatorit acolo cu un québecos ( au facut si 2 copii) dupa care a divortat. Eu, avand un job de rahat in tara si cunoscand franceza binisor, m-am apucat ca sa ma pun la punct cu limba si am aplicat pt. primul dosar ca muncitor calificat (DCS).
Intre timp pe facebook am gasit-o pe tipa care avea sa imi devina nevasta pentru un foarte scurt timp.
Ne-am gasit in Romania , cand ea venise in vizita pe la ai ei si am petrecut o saptamana la munte impreuna si mi-a propus ca sa vin la ea in concediul urmator, eventual sa ne casatorim, ea fiind mai mare decat mine cu ceva ani, laudandu- se cu situatia ei materiala si un job bun.
Am depus mai tarziu la ambasada actele pt viza de turist, avand la dosar si scrisoarea de invitatie de la ea si ca sunt aspirant pt emigrare ( am aratat acel ACC si OUV), am participat la un mic interviu si am obtinut viza pe 6 luni.
Mi-am intrerupt activitatea ( lucram ca depanator de calculatoare la un prieten, cu forme legale) si am plecat la ea.
Pentru inceput mi-a placut ceea ce am vazut acolo si am decis ca sa ne casatorim, aveam totul aranjat. casatoria a fost la Montreal. Am obtinut putin mai tarziu si certificatul de mariaj si copia de certificat de mariaj.
Dupa 3 luni de convetuire, relatia s-a deteriorat pe zi ce trece, diverse motive, in primul rand copii ei nu ma suportau, ea avea datorii si incepu sa vanda de prin casa bijuterii si incepuse sa ma intrebe daca nu pot cere bani din tara de la rude pt actele care urmeaza sa mi le faca.. si tot asa taraganam procesul si eu trebuia sa ma intorc, ca aveam bilet dus-intors.
Incepuse sa ma acuze ca eu sunt venit doar pt rezidenta si ca am facut un fals mariaj.
Certurile au inceput sa se inteteasca, eu -am mutat pe o canapea la subsol, in fine... intr-una din zile veni nervoasa si ma injura, eu la fel, apoi m-a lovit si eu de-asemenea. Ea a apelat politia, am fost arestat si judecat si am facut cateva zile de inchisoare ( am avut un avocat juridic care nu a facut nimic, dupa parerea mea) , dupa care trimis langa Montreal la Laval la un centru pt. imigrantii ilegali.
Acolo mi s-a pus in vedere ca am comis o infractiune grava- conf. codului lor criminal- art. 266 b, mi s-a intocmit dosar penal si ca urmeaza sa fiu deportat. Judecatoarea a decis ca sa am interdictie de comunicare 18 luni cu sotia mea. Adica interdictie doar pentru mine, chiar daca ea ma apeleaza, eu nu aveam dreptul ca sa ii raspund.
Mi s-a pus in vedere ca pot completa o cerere prin care pot ramane 2 ani in Canada, in cazul in care eu voi fi discriminat in Romania, dar nu am vrut deoarece eram foarte afectat de ceea ce se intamplase cu mine si faptul ca nu aveam pe nimeni acolo, in Canada.
Asadar am fost insotit de 2 chinezoi, asa zisi agenti de emigrare pana la aeroportul din Amsterdam si trimis la Bucuresti.
Ajuns in tara mi-am cautat alt job marunt, de vanzator la un magazin de electronice, de altfel prost platiti.
Sotia mea mi-a contactat fratele ( e-mail) si a inceput sa il intrebe ce am de gand cu ea. I-a spus ca ea doreste sa ma intorc la ea, mi-a lasat si mie mesaje in adresa de email, insa am blocat-o.
Intr-o zi m-a apelat pe telefonul fix si m-a intrebat ce am de gand si ca ea vrea sa vina in Romania, deci am incalcat interdictia de comunicare. Mi-a trimis pe emailul fratelui si un bilet de avion, ca va veni peste 3 luni. Eu nu am fost de acord sa o vad deoarece eram foarte afectat de situatia creeata si parintii mei , nu stiau ca am facut inchisoare ,nu doreau ca sa o vada, asa ca i-am spus ca sa mai lasam timpul sa treaca.
Ea a reactionat negativ, mi-a adus niste insulte, am inceput sa ne certam si in cele din urma ea m-a amenintat ca imi va face plangere la politia canadiana ca eu am incalcat acea decizie a curtii regale.
Mi-a spus ca nu are bani de divort si ca nu va divorta si ca isi va cauta de viata ei. Deci situatia dintre noi a ramas in coada de peste.
Am urmatoarele intrebari:
1. In cazul in care ne impacam, nu stiu cum va fi posibil, voi putea sa plec inapoi la ea in Canada? Deoarece datorita acelui dosar, am inteles ca nu am dreptul ca sa mai intru pe teritoriu canadian. Iar cererea de pardon se face dupa 5 ani.
2. Casatoria nu e inscrisa in Romania, imi trebuiau actele originale si copiile lor legalizate, cu apostila, trimise la Minsiterul afacerilor exeterne, apoi facuta transcrierea la starea civila ..eheii.. deci multa munca si avand in vedere ca mi-am cheltuit toate economiile, sunt sarac lipit pamantului si nu am bani de un divort acum.
3. Am inteles ca bunurile cumparate in timpul casatoriei se vor imparti la doi. In cazul in care eu doresc ca sa imi cupmar peste un an o masina la sh ca am nevoie la munca, si e pe numele meu, va trebui sa dau si ei jumatate, in caz de divort?? In cazul ei, acolo in Canada este la fel? Daca ea figureaza ca e casatorita acolo, ea nu pierde niste drepturi? Adica ii convine acest statut? Cu mine atarnand de coada ei ca o tinichea??
4. In cazul in care mi-a facut iar reclamatie la politie, voi fi dat in urmarire internationala? Adica nu voi putea circula in siguranta de exemplu daca merg poate la vara in vizita la matusa mea in Spania?
5. Ce este de facut, ce sfaturi imi dati,va repet ca ma aflu intr-o situatie disperata, sunt cu nervii la pamant si recunosc ca am fost un mare d*bitoc si naiv.
Va multumesc.
gunsnroses
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde bertro » 12 Aug 2013, 10:11

Salut. In primul rand iti recomand e sa NU te impaci cu / intorci la ea, sa NU ii mai raspunzi la e-mailuri si telefoane si sa-ti instruiesti si familia sa o evite.
Daca locuiesti in chirie si ai planuri sa te muti in viitorul apropiat, NU ii da noua adresa. Si asta nu neaparat din cauza deciziei judecatoresti, ci pt binele tau si pt a evita escalarea conflictului. Ideal ar fi daca ai putea sa gasesti un avocat ieftin in Mtl (poate te ajuta userul "npr" cu recomandari) care sa se ocupe de eventuala comunicare intre tine si sotia ta pt desfacerea casatoriei.

Teoretic ea poate ramane casatorita cu tine la infinit daca niciunul din voi nu faceti demersurile de divort. Nu pierde niciun drept nimic. Exista cupluri casatorite dar separate de facto.
Si tot teoretic, orice bunuri ati cumparat in timpul casatoriei va apartin in egala masura. In practica, avand in vedere ca vorbim de doua tari diferite si de faptul ca tu nu vezi ce cumpara ea si ea nu vede ce cumperi tu, e o situatie de "prinde orbul, scoate-i ochii". De exemplu, poate isi cumpara fratele tau o masina si ti-o imprumuta pe termen nelimitat ;)

PS: Chiar daca te-a raportat ca ai incalcat "restraining order" (desi probabil nu a facut-o si a zis-o doar ca sa te sperie), stai linistit ca nu te da nimeni in urmarire internationala pt asta :) Poti circula linistit.

PPS: Tot ce am spus mai sus sunt opinii personale, nu sfaturi juridice. NU sunt avocat / notar / jurist, etc. Dupa cum am zis, recomand sa gasesti un avocat rezonabil in Montreal care sa te ajute sa divortezi si sa pui capac situatiei astea, mai ales daca vrei sa te casatoresti cu altcineva vreodata.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde npr » 12 Aug 2013, 22:39

Vorbeste prostii tipa cand spune ca nu are bani de divortat. Un divort asa de simplu costa cam $ 500 la Montreal. Abereaza la greu. O poveste din asta cam nu se poate inventa. Tipa sufera evident de grave probleme psi iar singurul fapt ca e ok in stadiul asta si ca nu o intereseaza sa divorteze spune foarte mult.

Cauta-ti un avocat in Canada si da-i mandat sa-ti faca divortul. Se rezolva in cateva luni.

Nu e adevarat ca totul se imparte. Doar masinile care sunt folosite de familie fac parte din partaj, nu cele care le-ai folosit doar tu sau doar ea. Idem pentru apartament/casa.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde gunsnroses » 13 Aug 2013, 05:13

Va multumesc pentru raspunsuri.
Eu m-am interesat de divort in Romania si e destul de complicat, deoarece casatoria asta accidentala trebuia transcrisa la starea civila din orasul meu, insa neavand documentele originale, traducerile de la consulatul roman cu stampila lor , avizate de ministerul de externe si apostilate, e greu... si multi bani.
In plus eu mi-am luat un job de zi pe maine si supravietuiesc cum s-ar spune.
Ideea e ca imi trebuie o masina si in cazul unui divort nu vreau sa impart cu ea din valoarea masinii, ca e totusi un bun comun luat in timpul casatoriei.
Eu nu am mai participat pana acum la vreun divort si nu stiu asadar procedura.
Insa daca ea figureaza acolo casatorita cu mine, in cazul in care isi cumpara o noua masina sau o scimba, isi schimba casa cum avea de gand, este obligata sa imparta ceva cu mine?
Stiu ca ea are dintr-o casatorie anterioara un copil si spunea ca odata casatorita pierde o indemnizatie pt.el, ceea ce eu nu cred, era o minciuna ca de obicei...
Am inteles ca divortul se obtine mai usor dupa un an de la despartire si eu nu am inca anul...
In cazul in care ea va incepe demersul, eu voi fi anuntat prin posta de acest demers? Adica ea poate a divortat deja si eu nu stiu....
O alta intrebare.. certificatul de divort trebuie si el sa il transcriu in Romania sau nu e neaparat nevoie?
Multumesc mult.
gunsnroses
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde npr » 13 Aug 2013, 07:01

De unde naiba e bun comun daca ea nu foloseste masina?
Nu ai nevoie de un an de separare ca sa incepi procedurile de divort.
Da-mi numele si pot verifica in sistem daca exista un dosar de divort.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde ginutzaginutza » 13 Aug 2013, 09:56

npr scrie:Da-mi numele si pot verifica in sistem daca exista un dosar de divort.

Wow! Incalci legea! Sau n-ai auzit de dreptul la confidentialitata?! Atunci este de inteles.

Domnule concitadin, ia legatura pe cale legala cu un avocat din Montréal si incearca sa te debarasezi de aceasta situatie, care se poate complica mai mult.

Good luck :wink:
ginutzaginutza
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente