• Publicitate

Dosar penal in Canada

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde npr » 13 Aug 2013, 11:29

Sistemul este public, il poti accessa pe computer la Tribunal, dar n-am chef sa ma deplasez. Idem pentru dosare, le poti cere, le poti consulta pe loc si pot comanda copii. Sunt publice si accesibile tuturor.

In schimb am acces la sistem on-line de la noi la birou, deci pot verifica.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 13 Aug 2013, 11:30

ginutzaginutza scrie:
npr scrie:Da-mi numele si pot verifica in sistem daca exista un dosar de divort.

Wow! Incalci legea! Sau n-ai auzit de dreptul la confidentialitata?! Atunci este de inteles.

ginutzo, ia zi, cum incalca npr dreptul la confidentialitate ? divorturile in Canada sunt publice, trebuie sa faci cerere speciala ca detaliile sa devina private, mai citeste si tu stirile din cand in cand ...
http://www.thestar.com/news/Canada/2012 ... _bill.html
http://sports.nationalpost.com/2012/06/ ... orce-case/
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde npr » 13 Aug 2013, 14:41

Wow! Incalci legea! Sau n-ai auzit de dreptul la confidentialitata?! Atunci este de inteles.

Esti in stare sa dai un copy-paste sa vad si eu ce incalc? :)
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde gunsnroses » 13 Aug 2013, 15:35

Buna npr, ma bucur ca vrei sa ma ajuti. Am incercat ca sa iti dau un mesaj pe privat dar fiind nou pe acest forum si avand sub 50 de postari , nu am reusit. Daca e, as dori ca sa iti las datele respective pe un mail, ca nuvreau ca atunci cand ma cauta vreun prieten pe google sa gaseasca aceste lucruri aici si sa am probleme in comunitatea mea.
Daca binevoiesti, imi poti lasa aici sau pe privat adresa ta de email si te apelez eu acolo si mai vorbim. Multumesc
gunsnroses
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde ginutzaginutza » 13 Aug 2013, 19:22

npr scrie:

Esti in stare sa dai un copy-paste sa vad si eu ce incalc? :)

Pai, pentru ce sa dau copy-paste? Tu nu stii ce spune legea despre confidentialitate? Ar trebui, doar esti avocat, iar legea respectiva se adreseaza fiecarui profesional care lucreaza cu clientul/pacientul.

Sa fiu mai explicita: iti faci o analiza extrem de importanta si astepti rezultatele care nu mai vin. Eu, cunoscandu-te de pe forum :D si cum am si acces la sistem, verific sa vad cum stai, chiar daca eu nu fac parte din echipa medicala implicata in dosarul tau. Si ma apuc in gura mare si scriu cu caps-lock: NPR, totul este OK. Ei bine asta se numeste dreptul la confidentialitate, chiar daca intentia mea a fost una bine intentionata.
Acuma pricepushi? :roll:
ginutzaginutza
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde ginutzaginutza » 13 Aug 2013, 19:38

Radu7777 scrie:
ginutzaginutza scrie:
npr scrie:Da-mi numele si pot verifica in sistem daca exista un dosar de divort.

ginutzo, ia zi, cum incalca npr dreptul la confidentialitate ? divorturile in Canada sunt publice, trebuie sa faci cerere speciala ca detaliile sa devina private, mai citeste si tu stirile din cand in cand ...
http://www.thestar.com/news/Canada/2012 ... _bill.html
http://sports.nationalpost.com/2012/06/ ... orce-case/

N-am timp de citit stirile. Sunt ocupata cu cititul copy-paste-urilor tale, ca la cate dai............. Abia am ajuns la anul 2010. :lol:
ginutzaginutza

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente