• Publicitate

Citeva intrebari referitoare la cetatenie - va rog ajutor !

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Re: Citeva intrebari referitoare la cetatenie - va rog ajuto

Mesajde Alerim3131 » 25 Feb 2014, 16:30

Ashavoda scrie:
eurisko scrie:Buna ziua la toti. Eu si sotia vrem sa depunem documentele pentru obtinerea cetateniei canadiene. Conform regulamentului existent la moment, daca ai intre 18-54 de ani, tre sa faci dovada cunoasterii limbii.

In legatura cu acest fapt, am citeva intrebari:

1. Sotia a absolvit UQAM, dar nu are inca diploma propriu zisa. I-au zis ca abia prin noiembrie (?!) o sa i-o dea. Dar are confirmare oficiala, precum ca a absolvit (o foaie cu antet, semnata respectiv). Sper ca e suficient asta, nu?

2. Eu invat la McGill, dar inca nu am finisat. In shimb am diploma in limbi straine (engleza si franceza) din Republica Moldova. Diploma e si in engleza btw (adica e in romana si engleza). Va fi suficient asta ? La conditiile pentru cetatenie scrie de studii in engleza, in Canada or abroad.

Multumesc anticipat.

Salut Eurisko,

Ai depus actele pentru cetatenie? Vreau sa te intreb, cum ai rezolvat cu examenul de limba? Daca ai dat examen, poti sa imi spui si mie unde? Si noi trebuie sa il dam...
Multumesc

Poate gasesti raspunsul aici:

http://www.cic.gc.ca/francais/informati ... asp#langue
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde Ashavoda » 26 Feb 2014, 12:55

Multumesc, citisem deja asta (e naspa, ca trebuie sa dau examen...). Vroiam sa stiu din experienta personala, cum a fost, inclusiv unde a dat examenul de limba...
Ashavoda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente