• Publicitate

Aveti idee daca un notar imi poate intocmi actele de divort?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Aveti idee daca un notar imi poate intocmi actele de divort?

Mesajde Alerim3131 » 11 Ian 2014, 00:25

Pentru ca sotul meu a decis, ca dupa mai bine de 12 ani de cand e in Canada, sa se intoarca la mamica si fratii lui in Iran, logic, am decis (de comun acord) separarea (pe 1 august trecut).

Spun logic pentru ca l-am avertizat inainte de a ne casatori ca daca intr-o zi va dori sa se reintoarca "acasa" atunci o va face singur!

Ceva timp in urma am fost la tribunal sa ne informam despre divort. Ni s-a spus ca nu putem depune actele inainte de a dovedi ca suntem separati cu adrese diferite (dovada bailul).

El pleaca peste 2 saptamani. Are bilet luat pt. 3 luni dar nu stie sigur daca se mai intoarce in Canada pentru o perioada scurta sau nu. Ideea e ca in Iran va hotara 100% daca ramana acasa acum sau mai revine pentru o perioada relativ scurta in Canada.

1. Pe 1 aug cand se va face 1 an de separare, voi putea sa depun actele de divort singura sau voi avea nevoie de semnatura lui?

2. Nu am nici cea mai mica idee de nici o adresa din Iran (in caz ca am nevoie sa-l contactez in scris). Am doar cateva numere de telefon.

3. Stiti cumva daca un notar ma poate ajuta cu intocmirea actelor sau am musai nevoie de un avocat?

4. Azi am sunat o notarita, i-am lasat mesaj pentru ca nu a raspuns dar nu m-a sunat inapoi.

5. Daca reusesc sa intocmesc actele de divort in urmatoarele 2 saptamani (plecarea este pe 26 ian.) le si pot oare depune daca el da o declaratie ca pleaca definitiv din Canada?

6. Imi puteti recomanda niste notari sau avocati (de preferat romani)?

7. Azi am vorbit cu cineva care este in aceeasi situatie ca a mea (adica sotul a parasit-o si ea nu are nici cea mai mica idee unde se afla tipul) si care a contactat doi avocati de la care a primit acelasi raspuns: daca el nu semneaza actele, ea nu poate depune actele de divort si va ramane agatata de el pe viata.

Pentru ca familia sotului meu (inca in acte) il preseaza de ani de zile sa se intoarca acasa, am toate motivele sa cred ca va renunta la biletul de intoarcere din aprilie doar pentru un divort de care ii este indiferent daca se va concretiza sau nu. In Iran se poate recasatori fara sa-i ceara nimeni nici o dovada ca e sau nu insurat in Canada.

Nota: nu avem copii si nici nimic de impartit (ne-am inteles cand ne-am separat).

Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

Multumesc anticipat!
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde vele » 11 Ian 2014, 10:17

Un notar iti poate prepara toate actele necesare, toata procedura, DAR nu te poate reprezenta in fata instantei. Asta o veti face singuri. Daca tipul nu este aici, situatia este mai complicata, dar nu imposibil de reglat. Asteapta-te insa la mult mai multa alergatura, + bani mai multi cheltuiti in consecinta.

Pentru a gasi notari romani, si a discuta toate detaliile, intra pe Camera notarilor Quebec, sau dai un search pe google, pe "trouver un notaire", ai vreo 20 de unde alege :lol: ......
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Re: Aveti idee daca un notar imi poate intocmi actele de div

Mesajde cian » 11 Ian 2014, 11:43

Alerim3131 scrie:Pentru ca sotul meu a decis, ca dupa mai bine de 12 ani de cand e in Canada, sa se intoarca la mamica si fratii lui in Iran, logic, am decis (de comun acord) separarea (pe 1 august trecut).

Spun logic pentru ca l-am avertizat inainte de a ne casatori ca daca intr-o zi va dori sa se reintoarca "acasa" atunci o va face singur!

Ceva timp in urma am fost la tribunal sa ne informam despre divort. Ni s-a spus ca nu putem depune actele inainte de a dovedi ca suntem separati cu adrese diferite (dovada bailul).

El pleaca peste 2 saptamani. Are bilet luat pt. 3 luni dar nu stie sigur daca se mai intoarce in Canada pentru o perioada scurta sau nu. Ideea e ca in Iran va hotara 100% daca ramana acasa acum sau mai revine pentru o perioada relativ scurta in Canada.

1. Pe 1 aug cand se va face 1 an de separare, voi putea sa depun actele de divort singura sau voi avea nevoie de semnatura lui?

2. Nu am nici cea mai mica idee de nici o adresa din Iran (in caz ca am nevoie sa-l contactez in scris). Am doar cateva numere de telefon.

3. Stiti cumva daca un notar ma poate ajuta cu intocmirea actelor sau am musai nevoie de un avocat?

4. Azi am sunat o notarita, i-am lasat mesaj pentru ca nu a raspuns dar nu m-a sunat inapoi.

5. Daca reusesc sa intocmesc actele de divort in urmatoarele 2 saptamani (plecarea este pe 26 ian.) le si pot oare depune daca el da o declaratie ca pleaca definitiv din Canada?

6. Imi puteti recomanda niste notari sau avocati (de preferat romani)?

7. Azi am vorbit cu cineva care este in aceeasi situatie ca a mea (adica sotul a parasit-o si ea nu are nici cea mai mica idee unde se afla tipul) si care a contactat doi avocati de la care a primit acelasi raspuns: daca el nu semneaza actele, ea nu poate depune actele de divort si va ramane agatata de el pe viata.

Pentru ca familia sotului meu (inca in acte) il preseaza de ani de zile sa se intoarca acasa, am toate motivele sa cred ca va renunta la biletul de intoarcere din aprilie doar pentru un divort de care ii este indiferent daca se va concretiza sau nu. In Iran se poate recasatori fara sa-i ceara nimeni nici o dovada ca e sau nu insurat in Canada.

Nota: nu avem copii si nici nimic de impartit (ne-am inteles cand ne-am separat).

Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

Multumesc anticipat!

Nu cred ca ai nevoie de semnatura lui ca sa divortezi, e absurd; daca ar fi asa ar insemna ca toata viata va trebui sa fii la cheremul lui.
Eu am divortat "a L'amiable". Dupa un an de separare , te duci , platesti cam 2-300 de dolari si inaintezi divortul fara sa ai nevoie de avocat, mai ales daca nu aveti copii nici impartire de bunuri. Si nu conteaza ca el e aici sau pe luna , fosta mea sotie a divortat cind eu eram prin Europa
E posibil sa se fi schimbat anumite chestii, dar principiul trebuie sa fi ramas acelasi
Ideal ar fi probabil sa iti semneze ca e de acord sa divorteze a l'amiable sau ceva in genul acest, trebuie sa fie formulare pentru asta, dar una din conditii e separarea pentru mai mult de un an, ori un an se va implini cind el va fi in Iran....
Oricum, bafta!
http://www.educaloi.qc.ca/capsules/le-divorce-lamiable
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Re: Aveti idee daca un notar imi poate intocmi actele de div

Mesajde Aurelia Sirbu » 11 Ian 2014, 13:59

Alerim3131 scrie:Pentru ca sotul meu a decis, ca dupa mai bine de 12 ani de cand e in Canada, sa se intoarca la mamica si fratii lui in Iran, logic, am decis (de comun acord) separarea (pe 1 august trecut).

Me Andra ZAHARIA, notaire
183, rue du Havre
Saint-Eustache (Québec)
J7P 3X3

Tél: 450-983-3717
Fax: 450-983-3732

PS
Relax, nu e chiar asa. Nu ai nevoie nici de semnatura lui, nici de tribunal etc.
Bafta, viata merge inainte.
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Alerim3131 » 11 Ian 2014, 14:01

Multumesc mult pentru raspunsuri!
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde AMADEUS* » 12 Ian 2014, 11:48

Du-te la un AVOCAT roman sau iranian dar avocat sa fie! Altfel nu vei putea face dovada ca ati vrut amandoi divortul si trebuie sa demonstrezi ca a abandonat domiciliul conjugal si alergi mai mult. (daca ti sa stricat bicicleta poti sa apelezi si la un garaj auto -se vor pricepe si ei sa ti-o repare, dar tot la reparatii biciclete trebuie sa apelezi mai curand, ca ei fac asta mereu)Sa inteleg ca nu aveti copii...
Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu' si n-au nici o boala .. :)
AMADEUS*
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente