• Publicitate

Aveti idee daca un notar imi poate intocmi actele de divort?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde Alerim3131 » 13 Ian 2014, 22:10

Nu, nu avem copii si nici altceva de impartit!

Am vorbit cu o notarita care ar fi putut sa-mi intocmeasca actele numai ca el nu vrea sa le semneze acum. Zice ca dupa vacanta asta de 3 luni se va intoarce si ca o s-o rezolvam in august cand se va face 1 an de la separare.

Intre timp, o sa continui sa caut preturi pt intocmit actele. Pretul pe care mi l-a dat azi notarita mi se pare foarte piperat dar ma gandesc ca mi-a bagat si o taxa de urgenta, fiind vorba sa-mi faca actele in cateva zile.

Pana la urma, vorba d-nei Aurelia, o sa ma relaxez .... invatand pentru cetatenie! :)

Se pare ca oricum ar fi fost o problema ca am cardul de rezident expirat.

Pana in august ori se vor aranja lucrurile ori se vor incurca si mai tare, ramane de vazut!
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde mihaialex030405 » 13 Ian 2014, 22:54

Romancele, in principiu, sunt femei frumoase si destepte. E un lucru recunoscut.
Dar ce poate fi in mintea unei femei romance care se combina (si se casatoreste) cu un individ din una dintre cele mai periculoase tari arabe, mai exact Iranul, unde respectul (daca poate fi numit asa) pentru femeie este zero.

Eu cred ca in toata povestea asta trebuie tratata cauza si nu efectul.

De acolo trebuie inceputa discutia.

Multa bafta in reusita ta de a "respira" !!!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data

Mesajde Alerim3131 » 16 Ian 2014, 18:33

Miha, in primul rand Iranul nu e o tara araba ci e doar o tara musulmana. Diferenta e uriasa.

Apoi mi s-a intamplat exact ce ti s-a intamplat si tie si oricui altcineva, m-am indragostit. Din punctul meu de vedere dragoste cu mintea se cheama interes!

Si in ultimul rand, m-am maritat cu el nu si cu familia lui pe care mi-am propus de la inceput sa nu-i vizitez niciodata in Iran. Si nici nu m-am maritat cu gandul ca intr-o zi o sa ne retragem acolo.

Fiecare si le stie pe-ale lui. Nu cred ca e cazul sa intram in detalii inutile aici. In schimb daca mai ai intrebari, ne putem intalni la o cafea ca sa-ti povestesc cum sta treaba. :)
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori

Mesajde cloverfield » 16 Ian 2014, 19:30

Alerim3131 scrie:Apoi mi s-a intamplat exact ce ti s-a intamplat si tie si oricui altcineva, m-am indragostit. Din punctul meu de vedere dragoste cu mintea se cheama interes!

Ne indragostim, dar ne folosim si mintea un pic..nu suntem animale sa luam decizii bazate doar pe instinct. (ps: postul asta nu iti este adresat tie in special..este doar o opinie generala, deci no offense)
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde mihaialex030405 » 16 Ian 2014, 21:24

Alerim3131 scrie:Miha, in primul rand Iranul nu e o tara araba ci e doar o tara musulmana. Diferenta e uriasa.

Apoi mi s-a intamplat exact ce ti s-a intamplat si tie si oricui altcineva, m-am indragostit. Din punctul meu de vedere dragoste cu mintea se cheama interes!

Si in ultimul rand, m-am maritat cu el nu si cu familia lui pe care mi-am propus de la inceput sa nu-i vizitez niciodata in Iran. Si nici nu m-am maritat cu gandul ca intr-o zi o sa ne retragem acolo.

Fiecare si le stie pe-ale lui. Nu cred ca e cazul sa intram in detalii inutile aici. In schimb daca mai ai intrebari, ne putem intalni la o cafea ca sa-ti povestesc cum sta treaba. :)

Faptul ca te-ai indragostit, da, e un lucru minunat, ce poate fi mai frumos ??
Dar inainte sa te indragostesti, l-ai cunoscut. Si l-ai cunoscut pentru ca ai vrut sa cunosti un musulman. Inainte de toate astea ar fi trebuit sa stii ca musulmanii in general sunt foarte imprevizibili. Uita-te in jurul tau, la TV, la stiri, la filme. Ei actioneaza ca o comunitate, nu ca indivizi. Daca familia sau comunitatea lui au decis ca trebuie sa se intoarca in Iran, se intoarce, tu nu contezi.
Dar nu-ti face griji, tot e bine ca nu ti-a pus vreo bomba sub pat in timp ce dormeai... :cry:

Uita-te la partea buna in toata intamplarea asta. Esti la un mic pas de te elibera...Multa bafta !!!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data

Mesajde Aurelia Sirbu » 17 Ian 2014, 13:47

mihaialex030405 scrie:Si l-ai cunoscut pentru ca ai vrut sa cunosti un musulman.

Adica Alerim a vrut neaparat sa se marite cu un musulman si a cautat sa cunoasca unul in mod special???

mihaialex030405 scrie: Inainte de toate astea ar fi trebuit sa stii ca musulmanii in general sunt foarte imprevizibili. Uita-te in jurul tau, la TV, la stiri, la filme. Ei actioneaza ca o comunitate, nu ca indivizi. Daca familia sau comunitatea lui au decis ca trebuie sa se intoarca in Iran, se intoarce, tu nu contezi.
Dar nu-ti face griji, tot e bine ca nu ti-a pus vreo bomba sub pat in timp ce dormeai... :cry:

Uita-te la partea buna in toata intamplarea asta. Esti la un mic pas de te elibera...Multa bafta !!!

Citi musulmani cunosti personal pentru a putea vorbi despre musulmani, in general?

Inlocuieste cuvintul "musulmani" cu alt cuvint. Iti sugerez citeva, absolut la intimplare: albi/negri, crestini/evrei, cocosati/schiopi/orbi, homosexuali/heterosexuali, femei/barbati sau, de ce nu?, romani (rusi/moldoveni/japonezi/filipinezi etc)...

http://laws-lois.justice.gc.ca/fra/cons ... .html#h-38
Art.15.

Uite si in romana:
http://legislatie.resurse-pentru-democr ... ri_onu.php
Art.2 si art.7.

Mi-e lene sa caut in engleza.

Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente