• Publicitate

Pierdere ajutor somaj daca mergi la scoala

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Pierdere ajutor somaj daca mergi la scoala

Mesajde Georgi22 » 09 Feb 2014, 11:54

Buna. nu stiu daca adresez intrebarea acolo unde trebuie dar sper ca cineva ma poate ajuta. Daca faci cerere de ajutor de somaj pentru ca ti-ai pierdut jobul si apoi mergi la scoala la timp plin mai ai dreptul sa primesti somaj?
platile vor fi anulate pur si simplu sau doar inghetate pe perioada cat mergi la scoala si esti indisponibil pentru a lucra? Mentionez ca somajul nu a fost calculat si nu a inceput sa fie platit inca.
Inca ceva: am depus o cerere de finantare pentru scoala si la Emploi Quebec pentru ca somajul intarzie sa vina. Angajatul de la Emploi care m-a contactat a inceput sa tipe si sa-mi faca morala ca am inceput o scoala fara acordul lor si sa ma ameninte ca va anunta Service Canada sa-mi opreasca somajul.
Este legal ce se intampla? Ce pot face in acest caz?
Astept raspunsurile calor care cunosc bine legile sau care s-au mai intalnit cu astfel de cazuri
PS. Am un RDV cu agentul de la Emploi in 2 zile si chiar nu stiu la ce sa ma astept
Georgi22
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde npr » 09 Feb 2014, 22:35

Da, are crepitate.
Scopul somajului e sa te afli activ in cautare de job.
Daca faci scoala, asta inseamna ca nu esti disponibil pentru o oferta de job.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Re: Pierdere ajutor somaj daca mergi la scoala

Mesajde Aurelia Sirbu » 11 Feb 2014, 07:56

Georgi22 scrie: Angajatul de la Emploi care m-a contactat a inceput sa tipe si sa-mi faca morala ca am inceput o scoala fara acordul lor si sa ma ameninte ca va anunta Service Canada sa-mi opreasca somajul.

Depune plingere.

PS
Da, are dreptate. Ai acces la prêt et bourse, daca esti la timp plin.
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Georgi22 » 14 Feb 2014, 09:39

multumesc frumos pentru raspunsuri.
Si-a schimbat radical atitudinea agentul la momentul RDV-ului. acum astept raspunsul service Canada
Georgi22
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde npr » 26 Feb 2014, 07:18

Nu inteleg ce nu e clar intrucat mai astepti si raspunsul de la Service Canada.

Esti nedisponibil pentru job avand in vedere ca esti la studii, deci n-ai dreptul la somaj. Iar evident, daca incepi sa primesti somaj esti obligat sa declari in fiecare saptamana ca mai primesti si alte sume (de la Emploi Quebec). Deci ti-l taie.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente