• Publicitate

Furt pe fata sau ce (SAAQ)?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Furt pe fata sau ce (SAAQ)?

Mesajde picoca » 11 Feb 2014, 20:09

O chestie care poate intereseaza si pe altii.

Mi-a venit avizul de plata al inmatricularii in mod normal la inceputul lui decembrie (pe 3) platibil pana la 31 ianuarie (deci doua luni).

Au fost de fapt doua, fiecare de 245$, cu toate ca masinile au cilindree diferita si ani diferiti, dar nu conteaza.

Am platit integral suma inscrisa in ianuarie cu toate ca exista posibilitatea sa te insiri pe 12 luni si am considerat afacerea incheiata pe anul asta.

Azi , pe 11, primesc doua scrisori in care sunt somat sa platesc pana pe 18 februarie cate 30$ pentru fiecare masina. Sun si ma minte una cu nonsalanta ca am fost avizat cu 275$ si am tastat eu gresit 245 cand am facut plata. Macar daca imi spunea ca s-au facut majorari retroactive din cauze de buget care nu le mai ajunge parca mai intelegeam.

S-a mai intamplat chestia asta la careva? Astia, care sunt stat in stat, pot fi reclamati undeva ? Unde ?
picoca
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Re: Furt pe fata sau ce (SAAQ)?

Mesajde mihaialex030405 » 11 Feb 2014, 21:39

picoca scrie:O chestie care poate intereseaza si pe altii.

Mi-a venit avizul de plata al inmatricularii in mod normal la inceputul lui decembrie (pe 3) platibil pana la 31 ianuarie (deci doua luni).

Au fost de fapt doua, fiecare de 245$, cu toate ca masinile au cilindree diferita si ani diferiti, dar nu conteaza.

Am platit integral suma inscrisa in ianuarie cu toate ca exista posibilitatea sa te insiri pe 12 luni si am considerat afacerea incheiata pe anul asta.

Azi , pe 11, primesc doua scrisori in care sunt somat sa platesc pana pe 18 februarie cate 30$ pentru fiecare masina. Sun si ma minte una cu nonsalanta ca am fost avizat cu 275$ si am tastat eu gresit 245 cand am facut plata. Macar daca imi spunea ca s-au facut majorari retroactive din cauze de buget care nu le mai ajunge parca mai intelegeam.

S-a mai intamplat chestia asta la careva? Astia, care sunt stat in stat, pot fi reclamati undeva ? Unde ?

E circareala postarea ta sau e pe bune ?

Daca e circareala, poate merge la un sprit dupa o zi de munca.

Daca e pe bune, nu conteaza ca te-a sunat "una", probabil ai factura (avizul) si chitanta (sau un extras de pe cartea de credit, depinde cum ai platit), cu aceeasi suma platita.
In acest caz, poti sa stai linistit, cainii latra, caruta trece.

Bafta !!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde picoca » 12 Feb 2014, 06:18

Nu stiu ce sa zic. Eu vin aici pentru schimb de informati, altii poate pentru circareala cum spui.

Eu am sunat, asa am scris, pentru a cere explicatii in legatura cu cele doua scrisori care arata destul de autentic , dupa parerea mea. Chiar pare o treaba bine gandita, incat nu cred ca sunt singurul beneficiar.

Repet , pentru o mai buna intelegere. Mi s-a spus ca nu am platit suma cu care am fost avizat in decembrie. Cum nu aveam pe moment avizul, am admis ca poate am facut o greseala. Am gasit apoi avizele scapate de tocator si nu am facut nici o greseala, dar la 5 fara cinci au inchis taraba asa ca nu mai ai cu cine vorbi. E dubios sa fie o greseala cu repetitie. La ei.
Dupa cat stiu eu e foarte rar sa platesti majorari retroactive, chiar si in ro.
E ca si cum iti cumperi ceva, platesti si dupa doua luni esti anuntat ca nu ai platit destul.
Ai inteles acum ?
picoca

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde testtest45 » 12 Feb 2014, 11:06

E foarte probabil sa fi facut o greseala cand au tiparit avizele.
daca le mai ai suni si lamuresti
Nu e prima oara cand aud asta referitor la facturi aici. Mie personal mi s-a intimplat la salariu, taxe primarie si nenumarate facturi Videotron.

toate rezolvate dupa negocieri.

De invatat este ca este foarte important sa pastrezi cam toate actele si facturile pentru o perioada de cateva luni.
testtest45
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde togo » 12 Feb 2014, 11:54

picoca scrie:Nu stiu ce sa zic. Eu vin aici pentru schimb de informati, altii poate pentru circareala cum spui.

Eu am sunat, asa am scris, pentru a cere explicatii in legatura cu cele doua scrisori care arata destul de autentic , dupa parerea mea. Chiar pare o treaba bine gandita, incat nu cred ca sunt singurul beneficiar.

Repet , pentru o mai buna intelegere. Mi s-a spus ca nu am platit suma cu care am fost avizat in decembrie. Cum nu aveam pe moment avizul, am admis ca poate am facut o greseala. Am gasit apoi avizele scapate de tocator si nu am facut nici o greseala, dar la 5 fara cinci au inchis taraba asa ca nu mai ai cu cine vorbi. E dubios sa fie o greseala cu repetitie. La ei.
Dupa cat stiu eu e foarte rar sa platesti majorari retroactive, chiar si in ro.
E ca si cum iti cumperi ceva, platesti si dupa doua luni esti anuntat ca nu ai platit destul.
Ai inteles acum ?

Se implanta des aceste greseli sau greseli voite ,adevarul ca foamea mare de bani ii fac pe toti sa ''greseasca''
Suna-i sau ''du-te peste ei''si nu-i lasa in pace ,poate ai vreo sansa
Daca ai vreo cateva greseli din astea ,nu te plictisesti ,iti umpli timpul ca nu-ti mai ramane timp si de altceva.
Un fel de haos organizat
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 30 ori

Re: Furt pe fata sau ce (SAAQ)?

Mesajde cian » 12 Feb 2014, 18:23

picoca scrie:O chestie care poate intereseaza si pe altii.

Daca au facut ei o greseala si te-au facturat mai putin decit era normal, nu se considera , trebuie sa platesti; intelege o chestie, daca ai de plata si se face o greseala din partea lor, si te factureaza mai putin, va trebui sa platesti cind se va descoperi greseala;nici nu are rost sa-ti pierzi timpul contestind sau certindu-te cu ei, sunt niste masini care nu au nici o putere de decizie si mai risti sa-ti suspende si permisul, caci la ei figurezi ca NU ai platit inmatricularea. Ori o platesti inetgral ori se considera ca nu ai platit -o.Factura e de 275 si platesti 270? E ca si cum nu ai platit nimic
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente