• Publicitate

Furt pe fata sau ce (SAAQ)?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde cloverfield » 12 Feb 2014, 18:56

Te lupti cu morile de vant sincer.. plateste si inchide pliscul :lol: , asa te vrea statul. Probabil a fost o greseala in sistem, dar dupa cum ziceam nu prea ai ce face. Aici sunt preturile la placile de anul acesta : http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/vehicle_r ... senger.php ... good luck :D.
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde ciocanasu » 12 Feb 2014, 19:08

http://www.saaq.gouv.qc.ca/immatriculat ... menade.php

dupa cum arata tabelul de mai sus se pare ca 's-a omis' taxa pentru transport in comun(30 $pt cei din afara Montrealului) la ambele masini. De ce? nu stiu...ei ce zic?! daca-i asa, asta e tre sa-i dai...astia n-au politica de 'exactitude de prix' din pacate :( A cascat unul mai lung in timp ce-ti facea avizul si a uitat sa-ti adune si aia...
aaa...vezi ca daca-i platesti direct la ghiseul lor s-ar putea sa te mai 'incarce' cu inca 2* 3$, desi poate tu i-ai mai platit odata.
ciocanasu
Imi place aici si raman...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde cloverfield » 12 Feb 2014, 20:23

ciocanasu scrie:http://www.saaq.gouv.qc.ca/immatriculation/cout_immatriculation/promenade.php

dupa cum arata tabelul de mai sus se pare ca 's-a omis' taxa pentru transport in comun(30 $pt cei din afara Montrealului) la ambele masini. De ce? nu stiu...ei ce zic?! daca-i asa, asta e tre sa-i dai...astia n-au politica de 'exactitude de prix' din pacate :( A cascat unul mai lung in timp ce-ti facea avizul si a uitat sa-ti adune si aia...
aaa...vezi ca daca-i platesti direct la ghiseul lor s-ar putea sa te mai 'incarce' cu inca 2* 3$, desi poate tu i-ai mai platit odata.

Stai linistit, eu decontez aproape 1200 anual la SAAQ pentru "privilegiul" de a ma plimba 6 luni cu motocicleta :lol: .. ca deh, in loc sa se incurajeze folosirea unui mijloc de transport care consuma/polueaza mai putin, il taxeaza extra.. mentalitatea statului cacanadian. Alt mijloc de a taxa fara a bate la ochi, macar de s-ar folosi acei bani intr-un mod productiv (gen infrastructura, ca arata strazile ca dupa bombardament).
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde ciocanasu » 12 Feb 2014, 22:11

cloverfield scrie:Alt mijloc de a taxa fara a bate la ochi, macar de s-ar folosi acei bani intr-un mod productiv (gen infrastructura, ca arata strazile ca dupa bombardament).

da' lucrarile alea interminabile cu ce crezi tu ca sunt intretinute?
ciocanasu

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde cian » 13 Feb 2014, 16:18

cloverfield scrie:
ciocanasu scrie:http://www.saaq.gouv.qc.ca/immatriculation/cout_immatriculation/promenade.php

Stai linistit, eu decontez aproape 1200 anual la SAAQ pentru "privilegiul" de a ma plimba 6 luni cu motocicleta :lol: .. ca deh, in loc sa se incurajeze folosirea unui mijloc de transport care consuma/polueaza mai putin, il taxeaza extra.. mentalitatea statului cacanadian. Alt mijloc de a taxa fara a bate la ochi, macar de s-ar folosi acei bani intr-un mod productiv (gen infrastructura, ca arata strazile ca dupa bombardament).

@Cloverfield: cred ca te taxeaza atit de mult datorita faptului ca riscul (in caz de accident) al unui motociclist sa ramina invalid e mult mai ridicat decit al unui automobilist; si SAAQ fiind "Societe d'ASSURANCE..."principiul e acelasi, risc mare, platesti mai mult; cit despre reducerea consumului/poluarii, asta e doar bla bla, ca n-o sa-mi spuna nimeni ca am reusit sa ajungem pe luna si nu suntem capabili sa construim niste motoare electrice performante si la preturi accesibile. E ca si cu "cautarea" lui B.Laden, sunt capabili sa- ti vada culoarea chilotilor
si sa le faca poze din satelit si n-au fost capabili sa-l gaseasca pe ala ani de zile...cmon!
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde cloverfield » 13 Feb 2014, 17:05

cian scrie:@Cloverfield: cred ca te taxeaza atit de mult datorita faptului ca riscul (in caz de accident) al unui motociclist sa ramina invalid e mult mai ridicat decit al unui automobilist; si SAAQ fiind "Societe d'ASSURANCE..."principiul e acelasi, risc mare, platesti mai mult; cit despre reducerea consumului/poluarii, asta e doar bla bla, ca n-o sa-mi spuna nimeni ca am reusit sa ajungem pe luna si nu suntem capabili sa construim niste motoare electrice performante si la preturi accesibile. E ca si cu "cautarea" lui B.Laden, sunt capabili sa- ti vada culoarea chilotilor
si sa le faca poze din satelit si n-au fost capabili sa-l gaseasca pe ala ani de zile...cmon!

Asta cu riscul este o mare aberatie. Pe motocicleta ai mai putine sanse de a face accident din vina ta, din cauza ca belesti ochii in 4 din momentul din care te-ai urcat pe ea pana in momentul in care te dai jos (nu esti protejat de caroserie, asa ca esti de 100 de ori mai atent la ce se intampla in timp ce mergi..plus ca nu esti distras de radio, telefon si alte minunatii). Nah, ca da un d*bitoc peste tine si restul vietii te plimbi doar in caruciorul cu rotile este partea a 2-a..se poate intampla si cand esti in masina. Este asa scump din cauza ca este considerat vehicul recreativ..asa ca da, este doar o taxa in plus (total nejustificata)...adica jegmaneala.
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente