• Publicitate

Sfat juridic pt. o situatie familiala complicata

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Sfat juridic pt. o situatie familiala complicata

Mesajde loki » 15 Mai 2014, 10:28

Soramea (in Canada) e divortata de aproape 6 ani, dupa un mariaj dur, a obtinut cu greu custodia copiilor (acum fetele au 7 si 9) ani si accesul tatalui copiilor este sa le vada in fiecare zi si o zi over night in timpul saptamanii. De un an soramea si-a gasit un partener in Romania care e si el divortat si are custodia copiilor lui: doi baieti de aprox aceeasi varsta cu copii soramii. Ea vrea sa isi refaca viata dar dupa casatorie trebuie sa il sponsorizeze si pe el si pe copii lui . Ma ingrijoreaza daca soramea a luat o decizie corecta :e posibil ca aceasta decizie sa afecteze custodia fetelor caci tatal cu siguranta va reactiona (el deja e recasatorit) aducand ca motiv ca soramea ar aduce in casa 3 barbati si fetele nu vor fi intr-un "safe environment"? Imi iubesc sora are si ea dreptul la fericire, dar imi iubesc si nepoatele ...multumesc
loki
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: am nevoie de un sfat

Mesajde rux13 » 15 Mai 2014, 11:33

loki scrie: Ma ingrijoreaza daca soramea a luat o decizie corecta :e posibil ca aceasta decizie sa afecteze custodia fetelor caci tatal cu siguranta va reactiona (el deja e recasatorit) aducand ca motiv ca soramea ar aduce in casa 3 barbati si fetele nu vor fi intr-un "safe environment"?

Asta e o prostie. Sora ta aduce in casa pe sotul ei (viitor deocamdata) si doi copii. Faptul ca cei doi copii sunt de sex masculin nu ii transforma automat in animale periculoase.
Din punt de vedere legal fostul sot nu are nici un motiv sa conteste garda fetelor pe motiv ca mai vin doi baieti in casa plus noul sot.

Dar,

loki scrie:De un an soramea si-a gasit un partener in Romania care e si el divortat si are custodia copiilor lui: doi baieti de aprox aceeasi varsta cu copii soramii. Ea vrea sa isi refaca viata dar dupa casatorie trebuie sa il sponsorizeze si pe el si pe copii lui .

Ingrijorarea ar fi mai curand aici. Sper ca sora ta realizeaza la ce se inhama din punct de vedere financiar. Poate daca situatia financiara se inrautateste notabil, fostul sot poate avea motive … nu de mediu unsafe, dar ca fetele ar avea conditii mai bune la el.
Sper ca npr, sau cineva cu studii jurídice o sa iti raspunda de asemenea.

Revenind la parenare … De cat timp sora ta il cunoaste pe potentialul nou sot? Sper sa fie foarte atenta si sa nu se bage in ceva mai rau decat casnicia anterioara. Scuze daca am facut prezumptii aiurea, dar fara date, riscul major pe care il vad e parenarea a 3 persoane de catre o femeie singura care are in plus si doi copii.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 81 ori

Mesajde npr » 16 Mai 2014, 07:20

In primul rand, pune si tu un titlu descriptiv. "Am nevoie de un sfat" se aplica la toate mesajele de pe acest forum.

Cand noul sot va veni aici fetitele vor avea 10 si 13 ani. La acea varsta, ce vor ele e foarte determinant si tribunalul va tine cont de opinia lor. Deci tatal poate incerca sa ia el custodia. Daca fetele nu vor, nu se va intampla. Sa nu uitam ca suntem in Canada, nu in Afghanistan. Nimeni n-a spus ca trei barbati intr-o casa creeaza un "unsafe environment".
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde npr » 16 Mai 2014, 07:23

loki scrie:Soramea (in Canada) e divortata de aproape 6 ani, dupa un mariaj dur, a obtinut cu greu custodia copiilor (acum fetele au 7 si 9) ani si accesul tatalui copiilor este sa le vada in fiecare zi si o zi over night in timpul saptamanii. De un an soramea si-a gasit un partener in Romania care e si el divortat si are custodia copiilor lui: doi baieti de aprox aceeasi varsta cu copii soramii. Ea vrea sa isi refaca viata dar dupa casatorie trebuie sa il sponsorizeze si pe el si pe copii lui . Ma ingrijoreaza daca soramea a luat o decizie corecta :e posibil ca aceasta decizie sa afecteze custodia fetelor caci tatal cu siguranta va reactiona (el deja e recasatorit) aducand ca motiv ca soramea ar aduce in casa 3 barbati si fetele nu vor fi intr-un "safe environment"? Imi iubesc sora are si ea dreptul la fericire, dar imi iubesc si nepoatele ...multumesc

Zi de zi nu are absolut nici un sens. Presupun ca e vorba de o decizie judecatoreasca care a fost data acum 6 ani cand fetitele aveau 1 an si 3 ani. Ar fi cam timpul sa o modifice, si sa obtine full weekend o data la doua saptamani.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Tavi » 16 Mai 2014, 17:12

Un sfat ar fi ca de acum incolo sa dai titluri reprezentative subiectelor pe care le deschizi.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Mesajde loki » 19 Mai 2014, 18:23

Va multumesc mult pentru sfaturi

Tavi scrie:Un sfat ar fi ca de acum incolo sa dai titluri reprezentative subiectelor pe care le deschizi.

rog pe cei care nu au nimic de spus sa se abtina de la off topic. Atata timp cat nu am ofensat pe nimeni sau nu am scris gresit grammatical, formulez cum doresc eu topicul sau denumirea acestuia. Nu am postat in forumurile jurnalului international sa imi afisez talentul redactional. Multumesc pentru intelegere.
loki
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente