• Publicitate

Cum divorţez cand nu am certificatl de casatorie canadian.

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Mesajde milacri » 17 Iul 2014, 12:10

Bună zua. Aş dori niste păreri, sfaturi. Nu mă interesează ironiile.
M- am casatorit cu o cetateanca canadiancă (pe care o cunosteam ca amica de mai demult) in urma cu un an si ceva dar relatia nu a mers. Eu eram cu viza de turist, casatoria a fost la Montreal. După cateva luni m-am intors in tară, aşa zisa soţie nu a dorit sa imi dea actul de casatorie, decat o copie nelegalizată. Am incercat ca sa iau legatura cu ea dar se pare ca nu e de gasit.
Am verificat pe Etat Civil si am descoperit ca certificatul de mariaj e inca valid.
Ce demersuri trebuie ca sa fac ca sa anulez mariajul, sa-l declar nul sau divorţez, in conditiile in care m-am informat si am aflat ca trebuie ca sa am actul original, sa il legalizez la Ministerul de Externe al Canadei DFATD, apoi supralegalizat la Consulatul Roman din Montreal, apoi legalizat iar la Ministerul de Externe Roman din Bucuresti. Alta cale mai usoară nu există? Cam cat ar costa acets divort?
Multumesc.
milacri
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Cum divorţez cand nu am certificatl de casatorie canadia

Mesajde npr » 03 Aug 2014, 21:45

milacri scrie:Bună zua. Aş dori niste păreri, sfaturi. Nu mă interesează ironiile.
M- am casatorit cu o cetateanca canadiancă (pe care o cunosteam ca amica de mai demult) in urma cu un an si ceva dar relatia nu a mers. Eu eram cu viza de turist, casatoria a fost la Montreal. După cateva luni m-am intors in tară, aşa zisa soţie nu a dorit sa imi dea actul de casatorie, decat o copie nelegalizată. Am incercat ca sa iau legatura cu ea dar se pare ca nu e de gasit.
Am verificat pe Etat Civil si am descoperit ca certificatul de mariaj e inca valid.
Ce demersuri trebuie ca sa fac ca sa anulez mariajul, sa-l declar nul sau divorţez, in conditiile in care m-am informat si am aflat ca trebuie ca sa am actul original, sa il legalizez la Ministerul de Externe al Canadei DFATD, apoi supralegalizat la Consulatul Roman din Montreal, apoi legalizat iar la Ministerul de Externe Roman din Bucuresti. Alta cale mai usoară nu există? Cam cat ar costa acets divort?
Multumesc.

Ia legatura cu ia si divortati la amiabil.
In Québec dureaza 2-3 luni.
Sunt firme care fac anchete si o pot gasi. Contacteaza un avocat.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde milacri » 04 Aug 2014, 08:22

Stii cumva o firma de avocati ieftină si cat ajunge divortul?
Merci
milacri
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde gunsnroses » 03 Oct 2014, 13:28

Am si eu aceeasi intrebare ca si utilizatorul milacri. Stie cineva in orasele Quebec, respectiv Montreal un avocat roman care poate ajuta pe cineva sa divorteze mai ieftin? Am inteles ca la Montreal un divort cu tot cu accize este in jurul a 1500 piaces. Merci .
gunsnroses
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde npr » 21 Oct 2014, 20:36

gunsnroses scrie:Am si eu aceeasi intrebare ca si utilizatorul milacri. Stie cineva in orasele Quebec, respectiv Montreal un avocat roman care poate ajuta pe cineva sa divorteze mai ieftin? Am inteles ca la Montreal un divort cu tot cu accize este in jurul a 1500 piaces. Merci .

514-286-2281

intreaba acolo
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde gunsnroses » 19 Noi 2014, 15:19

Buna seara.
Eu sunt initiatorul acestui topic. Precum spuneam, am avut o nefericita experienta sa ma casatoresc in Montreal( eram in viza de turist) si relatia sa nu mearga si sa fiu nevoit sa ma intorc in Romania. De asa zisa sotie nu mai stiu nimic, nu pot sa o contactez. Am discutat cu avocati din Montreal si toti mi-au spus ca onorariul este de 1500 dolari. In cazul in care doresc ca sa divortez in Canada sau Romania, imi trebuie certificatul de casatorie- copia. Asadar ce trebuie sa fac ca sa il obtin de la Statul Civil?
A mai avut cineva aceasta experienta? E usor de spus ca ii sun pe ei si il cer, eu fiind in Romania si nu prea ma mai descurt bine nici cu engleza nici cu franceza.
Va intreb si eu, ce e de facut?
In legatura cu divortul,unde este mai bine sa il fac, in Canada sau Romania?
Multumesc
gunsnroses
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente