• Publicitate

Cum divorţez cand nu am certificatl de casatorie canadian.

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Re: Cum divorţez cand nu am certificatl de casatorie canadia

Mesajde vele » 07 Dec 2014, 18:58

gunsnroses scrie:Va multumesc pentru mesaje, mi-au fost de mare ajutor. Am aflat ca Statul Civil din Quebec imi poate trimite in Romania acasa certificatul de casatorie. Problema e ca apoi trebe sa il trimit iar in Canada la Ministerul afacerilor externe ca sa fie legalizat, apoi la Consulat si in cele din urma la Ministerul afacerilor externe din Bucuresti. Doresc ca sa va intreb un alt aspect, in cazul meu a fost un mariaj religios. In caz de divort in Canada sau in Romania, pot sa ii cer sa-mi plateasca anumite lucruri?adica am acest drept , la o parte din bunurile sale? Problema e ca eu nu am semnat decat actul de casatorie dat de preot la biserica apoi nimic. Nu am vazut nici un alt fel de contract aditional la acel act de casatorie eliberat de l Etat Civil. Pe cine ar trebui sa intreb pentru a fi cat mai bine informat de aceste aspecte?
Sau cum pot afla si de unde despre statutul casatoriei, ce clauze are aceasta?
Va multumesc.

Toate informatiile sunt accesibile. Orice notar ori avocat din Québec poate sa-ti ofere un serviciu de specialitate (o opinie juridica te va ajuta sa iei deciziile necesare) ... insa nu este gratuit :lol: !!! Dar ai de unde alege, fi fara griji :D .
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 13 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente