• Publicitate

Examen cetatenie reusit dar...

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Examen cetatenie reusit dar...

Mesajde robert2005 » 24 Iul 2014, 17:38

Buna,
Va spun pe scurt povestea mea...
Am trimis dosarul pt catatenie in 2011 desi fusesem iesit din Canada de 3 ori...
In 2012 mi-au cerut sa completez formularul de rezidenta datorita faptului ca am fost absent de 3 ori din Canada...am trimis totul plus copie tradusa dupa toate actele pt a proba absenta mea...(studii..casatorie..)
In iunie 2014 am primit convocarea la examenul de cetatenie...l-am reusit 100% am facut 20/20 ..imediat dupa examen a urmat interviul cu agentul cic care mi- a cerut copie color de pe toate pasapoartele spunand ca nu le-am trimis... :( desi odata cu chestionarul de rezidenta am trimis si copiile....in fine.... Apoi imi spune ca datorita absentelor pe care le-am avut din Canada trebuie sa am un interviu cu un juge de la citoyenneté ... .. Am trimis imediat prin posta copiile color de pe toate paginile pasapoartelor.... Intrebarea mea este daca a mai trecut cineva printr-un interviu cu un juge si daca exista riscul sa nu imi acorde cetatenia....?? Stie cineva cam care ar fii etapele urmatoare?? Am auzit ca daca nu am mai parasit Canada si am lucrat in toata aceasta perioada si examenul de cetatenie este reusit ...am sanse mari ca judecatorul sa imi acorde cetatenia...acum astept sa vad ce urmeaza..voi fi chemat la un interviu cu un juge ....sau cine stie ce mai imi pot cere...de aceea as vrea sa stiu daca cineva a trecut printr-o situatie similara.
Multumesc si succes la toti :D
robert2005
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Examen cetatenie reusit dar...

Mesajde sailor » 24 Iul 2014, 19:54

La judge se ajunge pentru ca agentul de cetatenie nu a fost capabil sa ia decizia ca ai intrunit toate conditiile,asa ca va trebui sa astepeti mai mult pana la progamare si sa fii prezent in permanenta in Canada
pe site au toate datele de asteptare si poti sa si suni sa-i intrebi care este situatia dosarului tau
Viata dulce tot pe litoral ramane
sa traiti bine ... in CA
sailor
Imi place aici si raman...

A multumit: 9 ori

Mesajde rux13 » 24 Iul 2014, 21:34

Daca ai stat in Canada perioada necesara ca sa aplici pentru cetatenie nu trebuie as ai probleme.
Eu am fost in Romania de mai multe ori pana sa trimit dosarul de cetatenie si nu am avut probleme. Am declarat exact perioadele cat nu am fost aici.
E drept ca eu am aplicat prin 2006 si procedurile erau mai simple - mi-au dat certificatul de cetatenie cand am dat examenul. Acum fac varificari mai multe, dar daca ai toate actele in regula nu ai de ce sa ai probleme.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde npr » 25 Iul 2014, 13:38

Si ce are asta cu juridicul?
Oare n-ai gasit ceva sectiunui despre emigrare si cetatenie pe acest forum?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde foxxy » 27 Iul 2014, 23:11

1. Daca n-ai fi intrunit conditiile de cetatenie nu te-ar fi chemat la examenul pt cetatenie.
2. Nu vei avea nici o intrevedere cu un judecator. In urma analizei documentelor justificative pe care le-ai trimis, vei primi prin posta o notificare cand sa te prezinti pt. depunerea juramantului de cetatenie.

Noi am avut examenul pe 31 martie (a doua intalnire, ca la prima, in februarie, am intarziat vreun sfert de ora si nu ne-au mai primit in sala) si la interviul de dupa, ni s-a spus ca suntem cam la limita cu zilele absente din Canada (erau vreo 340 zile absente) si ca vom primi prin posta o notificare daca mai urmeaza un alt interviu, daca sa mai trimitem ceva hartii, bla, bla, bla. Dupa 2 saptamani am primit notificare sa ne prezentam pe 25 aprilie pt depunerea juramantului de cetatenie. Am ratat prima intalnire cu ei. Trebuia sa fim pe 25 aprilie la ora 8 AM si noi am venit acasa pe la ora 16 si am gasit scrisoarea. (suntem soferi de truck si stam pe drum cate 2-3 saptamani). Oricum, le-am trimis o scrisoare prin care am explicat motivele pt care n-am putut fi prezenti la ceremonie si ne-au reprogramat pt 16 iulie. De data asta au avut grija sa ne anunte cu o luna inainte. Asa ca pe 16 iulie am devenit mandri cetateni canadieni.
Poti verifica pe site-ul oficial al cic status-ul dosarului tau. O sa ajungi la o etapa unde scrie "In process". Da click pe el si o sa vezi toate detaliile. Orice noutate apare intai acolo, pana sa ajunga la tine prin posta.
Bafta si nu dispera. Nu-i ala asa negru pe cat se spune. :P
foxxy

I s-a multumit: 0 data

Mesajde robert2005 » 30 Iul 2014, 15:22

foxxy scrie:1. Daca n-ai fi intrunit conditiile de cetatenie nu te-ar fi chemat la examenul pt cetatenie.
2. Nu vei avea nici o intrevedere cu un judecator. In urma analizei documentelor justificative pe care le-ai trimis, vei primi prin posta o notificare cand sa te prezinti pt. depunerea juramantului de cetatenie.

Noi am avut examenul pe 31 martie (a doua intalnire, ca la prima, in februarie, am intarziat vreun sfert de ora si nu ne-au mai primit in sala) si la interviul de dupa, ni s-a spus ca suntem cam la limita cu zilele absente din Canada (erau vreo 340 zile absente) si ca vom primi prin posta o notificare daca mai urmeaza un alt interviu, daca sa mai trimitem ceva hartii, bla, bla, bla. Dupa 2 saptamani am primit notificare sa ne prezentam pe 25 aprilie pt depunerea juramantului de cetatenie. Am ratat prima intalnire cu ei. Trebuia sa fim pe 25 aprilie la ora 8 AM si noi am venit acasa pe la ora 16 si am gasit scrisoarea. (suntem soferi de truck si stam pe drum cate 2-3 saptamani). Oricum, le-am trimis o scrisoare prin care am explicat motivele pt care n-am putut fi prezenti la ceremonie si ne-au reprogramat pt 16 iulie. De data asta au avut grija sa ne anunte cu o luna inainte. Asa ca pe 16 iulie am devenit mandri cetateni canadieni.
Poti verifica pe site-ul oficial al cic status-ul dosarului tau. O sa ajungi la o etapa unde scrie "In process". Da click pe el si o sa vezi toate detaliile. Orice noutate apare intai acolo, pana sa ajunga la tine prin posta.
Bafta si nu dispera. Nu-i ala asa negru pe cat se spune. :P

Multumesc ...sper sa fie bine ..felicitari pt reusita si multa bafta
robert2005
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente