• Publicitate

Examen cetatenie reusit dar...

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Re: Examen cetatenie reusit dar...

Mesajde alex2000 » 01 Aug 2014, 09:34

Depinde in primul rand de motivele absentelor tale.....daca ai avut absente lungi si fara un motiv atunci un juge poate sa va refuze..am citit si pe un alt forum ca au fost persoane care au fost refuzate chiar daca au luat examenul..important este motivul absentei tale din Canada.
Multa bafta si sa fie un raspuns bun de la juge.
- Je me souviens -
alex2000
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Examen cetatenie reusit dar...

Mesajde alex2000 » 01 Aug 2014, 09:37

foxxy scrie:1. Daca n-ai fi intrunit conditiile de cetatenie nu te-ar fi chemat la examenul pt cetatenie.
2. Nu vei avea nici o intrevedere cu un judecator. In urma analizei documentelor justificative pe care le-ai trimis, vei primi prin posta o notificare cand sa te prezinti pt. depunerea juramantului de cetatenie.

Noi am avut examenul pe 31 martie (a doua intalnire, ca la prima, in februarie, am intarziat vreun sfert de ora si nu ne-au mai primit in sala) si la interviul de dupa, ni s-a spus ca suntem cam la limita cu zilele absente din Canada (erau vreo 340 zile absente) si ca vom primi prin posta o notificare daca mai urmeaza un alt interviu, daca sa mai trimitem ceva hartii, bla, bla, bla. Dupa 2 saptamani am primit notificare sa ne prezentam pe 25 aprilie pt depunerea juramantului de cetatenie. Am ratat prima intalnire cu ei. Trebuia sa fim pe 25 aprilie la ora 8 AM si noi am venit acasa pe la ora 16 si am gasit scrisoarea. (suntem soferi de truck si stam pe drum cate 2-3 saptamani). Oricum, le-am trimis o scrisoare prin care am explicat motivele pt care n-am putut fi prezenti la ceremonie si ne-au reprogramat pt 16 iulie. De data asta au avut grija sa ne anunte cu o luna inainte. Asa ca pe 16 iulie am devenit mandri cetateni canadieni.
Poti verifica pe site-ul oficial al cic status-ul dosarului tau. O sa ajungi la o etapa unde scrie "In process". Da click pe el si o sa vezi toate detaliile. Orice noutate apare intai acolo, pana sa ajunga la tine prin posta.
Bafta si nu dispera. Nu-i ala asa negru pe cat se spune. :P

Da asa este insa poate diferenta dintre tine si robert2005 este ca voi ati fost absenti din cauza jobului....asta este un motiv acceptat pt a primi cetatenia chiar daca ai fost absent pe o perioada mai lunga...dar daca de exp te-ai intors in Romania pt un an ca nu esti hotarat sa ramai in Canada...asta nu cred ca este acceptat de catre cic.
- Je me souviens -
alex2000

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente