• Publicitate

Urmari juridice dupa accident masina?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Urmari juridice dupa accident masina?

Mesajde floribadoiu » 12 Feb 2015, 12:42

Buna,

As avea nevoie de sfatul vostru legat de urmarile unui accident minor facut de prietenu-meu cu masina mea. Tocmai intrase pe autostrada Montréal-Trois-Rivieres si era cu 3 alti pasageri luati in covoiturage, cand, din neatentie si dupa ce soferul din fata a franat brusc, i-a lovit masina din fata, iar aceasta pe urmatoarea. Viteza nu era decat vreo 30km la ora. Nu au fost foarte mari stricaciuni, decat farul din stanga si bumperul fata.

Astazi prietenu-meu a primit pe FB un mesaj de la unul din covoitureuri care suna asa:

Salut ...! J'ai un service à te demander. J'aurais besoin de ton # plaque (avec l,auto de ta copine quand on a eu le carambolage la semaine dernière). Je t'explique pourquoi. J'avais eu une commotion cérébrale 2 jours avant que j’embarque en covoiturage et le médecin pense que le "coup" que l'impact dans le carambolage n'a pas aidé à la situation. Bref pourquoi j,ai besoin du #, c'est parce que je dois ouvrir un dossier à la SAAQ et c'est nécessaire à l'ouverture du dossier. Sache que cela n'a aucun impact sur toi ou sur ton nom ni sur celui de ta copine. Mille merci d'avance.

Poate avea de fapt in intentie sa ne ceara bani daca va avea cheltuieli?
Multumesc.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Publicitate

Re: Urmari juridice dupa accident masina?

Mesajde floribadoiu » 13 Feb 2015, 18:35

Am fost la SAAQ si aceasta e procedura. Pasagerul avusese accident+comotie cerebrala cu doua zile inainte in propria-i masina.
SAAQ despagubeste orice rezident al QC-ului, victima a unui accident, daca se decide in urma analizei dosarului medical plus al evenimentului.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde ginutzaginutza » 13 Feb 2015, 21:21

floribadoiu scrie:Buna,

As avea nevoie de sfatul vostru legat de urmarile unui accident minor facut de prietenu-meu cu masina mea. Tocmai intrase pe autostrada Montréal-Trois-Rivieres si era cu 3 alti pasageri luati in covoiturage, cand, din neatentie si dupa ce soferul din fata a franat brusc, i-a lovit masina din fata, iar aceasta pe urmatoarea. Viteza nu era decat vreo 30km la ora. Nu au fost foarte mari stricaciuni, decat farul din stanga si bumperul fata.

Astazi prietenu-meu a primit pe FB un mesaj de la unul din covoitureuri care suna asa:

Salut ...! J'ai un service à te demander. J'aurais besoin de ton # plaque (avec l,auto de ta copine quand on a eu le carambolage la semaine dernière). Je t'explique pourquoi. J'avais eu une commotion cérébrale 2 jours avant que j’embarque en covoiturage et le médecin pense que le "coup" que l'impact dans le carambolage n'a pas aidé à la situation. Bref pourquoi j,ai besoin du #, c'est parce que je dois ouvrir un dossier à la SAAQ et c'est nécessaire à l'ouverture du dossier. Sache que cela n'a aucun impact sur toi ou sur ton nom ni sur celui de ta copine. Mille merci d'avance.

Poate avea de fapt in intentie sa ne ceara bani daca va avea cheltuieli?
Multumesc.

Daca vrea sa deschida dosar la SAAQ inseamna ca se considera victima. Poate vrea sa scoata in exidenta ca prietenul tau nu a pastrat distanta minima intre masini (el era soferul, nu?) si din cauza socului i s-a agravat situatia.
Dar ''victima'' avea centura?
Personal, m-as gandi de doua ori inainte sa-i dau numarul de inmatriculare.
Un sfat: cumpara-ti o camera de masina. Nu te fereste de accidente, dar te fereste de altele :wink:
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!
ginutzaginutza
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde thief » 14 Feb 2015, 07:02

@ginutza*2- ala daca vrea sa aflr inmatricularea masinii o afla oricum indifferent ca i-o dai sau nu i-o dai.

@fb - nu stiu exact cum se procedeaza in Quebec dar de unde sint eu asa vad situatia:

Ala lovitu o sa aiba niste cheltuieli medical. Daca are asigurare privata tzapana (dar probabil ca n-are de vreme ce face covoiturage sau cum ii spune.. inseamna ca-i cam fomist..) asigurarea va plati, daca nu, plateste el. In ambele ii va imputa cheltuielili prietenului tau - ori el direct, ori firma lui de asigurare prin subrogare.

Presupunind ca voi aveati asigurare in regula claim-ul merge direct la firma voastra de asigurare care poate sa (1) plateasca, (2) plateasca partial sau (3) nu plateste.

In cazul 1 nu e nici o consectiinta doar ca probabil de la anu va mareste premiumul la sigurare sau in caz extrem nu va mai asigura de loc (putin probabil). Dar nu sint 'consecinte juridice' de nici un fel.

In cazurile 2 sau 3, daca lovitu nu e satisfacut cu raspunsul de la asigurarea voastra are optiunea sa ii intenteze proces prietenului tau.

Depinde de cum anume isi formuleaza acuzarea, dar se poate ca (4) cazul sa fie respins de tribunal sau (5) cazul sa fie admis.

In cazul 4 iarasi - nu sint 'consecinte juridice'; in cazul 5 sint, pt. ca in momentul ala va avea un proces in tribunal.

Din nou, nu stiu cum e legea in Quebec, dar dupa cum sint eu obisnuit asa vad posibilitatile.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde capsunar » 25 Feb 2015, 10:37

Ce vorbiti voi aici este acoperit de insurance sub termentul third party liability.
Daca faci accident din vina ta si in masina e un strain accidentat, poate sa ceara daune, e dreptul lui.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde cian » 25 Feb 2015, 14:29

In Québec, nici o victima de accident de circulatie nu poate sa dea in judecata pe cel care a produs accidentul si sa ceara despagubiri materiale. Victimele de accidente sunt despagubite de SAAQ din asigurarea inclusa in plata permisului de conducere
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente