• Publicitate

Card de Resident expirat, miine am zbor, ce fac?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Card de Resident expirat, miine am zbor, ce fac?

Mesajde aquaman » 21 Mai 2015, 21:03

Salut,
Debea azi m-am trezit ca mia expirat cardul de resident, (a expirat eri) miine am zbor in China, ce fac?

am sanse sa parasesc Canada? Sanse sa ma intorc?
Invitatie 19 iunie 2009
Interviu 2 septembrie 2009
viza 4 martie 2010
aquaman
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Card de Resident expirat, miine am zbor, ce fac?

Mesajde sorro » 21 Mai 2015, 21:14

aquaman scrie:Salut,
Debea azi m-am trezit ca mia expirat cardul de resident, (a expirat eri) miine am zbor in China, ce fac?

am sanse sa parasesc Canada? Sanse sa ma intorc?

Cand pleci, nu-ti cere nimeni cardul. Deci probabil ca vei putea zbura fara probleme outgoing.

Inainte sa revii insa, va trebui probabil sa treci pe la Ambasada Canadei din China si sa soliciti un Travel Document (Permanent Resident Abroad).
Mai multe informatii aici: http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... travel.asp
Info despre ambasada: http://www.canadainternational.gc.ca/ch ... x?lang=eng

Va trebui sa demonstrezi ca iti indeplinesti minimul de sedere in Canada (minim 730 de zile din ultimii 5 ani).

Drum bun (daca nu decizi cumva sa amani plecarea) si mult succes!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde aquaman » 21 Mai 2015, 21:17

Merci Sorro, Stii cumva cit timp tine sa primesti un travel Document?

Si esti 100% sigur ca nu iti cere nimeni card de resinent ca sa esi? Eu parca tin minte ca mi lau cerut
Invitatie 19 iunie 2009
viza 4 martie 2010
aquaman
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde sorro » 21 Mai 2015, 21:25

aquaman scrie:Merci Sorro, Stii cumva cit timp tine sa primesti un travel Document?

Si esti 100% sigur ca nu iti cere nimeni card de resinent ca sa esi? Eu parca tin minte ca mi lau cerut

Cautam chiar acum cat dureaza, din pacate insa nu am gasit in clar. S-ar putea sa-l emita chiar pe loc sau, oricum, intr-un timp scurt, ca tu mergi la ambasada ca PR in fond, nu stai la coada pt. asteptat o viza, de exemplu.

Tot ce am gasit e asta:

What happens next?
An officer will assess whether you meet the requirements for a travel document. A decision will normally be made without a personal interview, based on your application, information and documents submitted. If your application is complete and you meet the requirements, you will be issued a travel document counterfoil in your passport. [...]

Mai multe detalii aici: http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... 29ETOC.asp

Nu sunt avocat si nici nu lucrez in domeniu, asa ca nu pot da garantii 100%. Mie nu mi l-au cerut niciodata pana acum la iesire, ci doar la INTRAREA in Canada. L-am aratat o data sau de doua ori la intrarea in SUA, cand m-au intrebat "What's your status in Canada?", dar atat. Oricum, expirat sau nu, tu ia-l cu tine, ca nu ai nimic de pierdut... doar de castigat eventual, in sensul ca poti arata la Ambasada Canadei din China ca il ai si ca e expirat de doar cateva zile.

Alternativ, poti desigur sa amani/anulezi calatoria si sa aplici pt. un card nou aici in Canada, inainte de a pleca.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde aquaman » 21 Mai 2015, 21:27

Merci Mult!
Invitatie 19 iunie 2009
viza 4 martie 2010
aquaman
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde pana eduard » 21 Mai 2015, 21:56

aquaman scrie:Merci Mult!

Prietenul meu a cumparat bilet de avion pana in Detroit si a trecut granita cu masina avand PRC-ul expirat, fara nicio problema.
pana eduard
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente