• Publicitate

Card de Resident expirat, miine am zbor, ce fac?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Re: Card de Resident expirat, miine am zbor, ce fac?

Mesajde sorro » 11 Iun 2015, 07:21

aquaman scrie:Mai bine nu pleca, eu am dat-o in bara, sunt deja de 2 saptamini in china, 1 saptamina extra decit am planuit, Trvel document asa si nu am primit, nici nustiu cind il voi primi. Am fost atentionat de viza office ca poate dura si o luna.. Ce sa fac nu stiu, Sunt in tara straina, Hotelul e scum, si ni-ci nu-l pot schimba, findca am trimis toate documentele la consulat pentru travel document. Acasa ma steapta sotie cu copil mic, dar cu-i ii pasa..
Situatia e de ra..at. Poate cineva sa recomande ceva?

Daca lucrurile chiar se prelungesc si situatia devine insuportabila, o varianta ar fi sa ceri documentele inapoi, sa iti iei bilet de avion catre SUA (daca ai viza) si sa treci granita terestru. Cu autobuzul (ex: Greyhound) nu va merge probabil, pt. ca regulile sunt diferite pt. "commercial vehicles". Dar ar putea merge cu o masina inchiriata sau chiar pe jos. La granita, poti prezenta COPR-ul (primit cand ai aterizat in Canada initial ca PR). Uite link oficial:

If you return in a private vehicle, like your own car

If you return to Canada in a private vehicle, such as your own car, you do not need a permanent resident card. You can use your Record of Landing (IMM 1000) or Confirmation of Permanent Residence (IMM 5292 or IMM 5688) instead.

You would have been given these documents:
-- If you applied from overseas: at the same time as your visa
-- If you applied from within Canada: when you landed at your local visa office

An officer will ask you questions to make sure you meet all of the residency requirements before they allow you to come back to Canada.

http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre ... q=605&t=10

Daca tot iti fac probleme la granita terestra, le poti reaminti politicos de 'ENF-4 manual', mai exact ca esti PR si ca legal nu ti se poate refuza dreptul de a intra in Canada, indiferent de circumstante. Uite link oficial:

When a permanent resident appears at a POE for examination, the BSO must determine whether the person is a permanent resident.

BSOs must remain cognizant of the fact that the Act gives permanent residents of Canada the right to enter Canada at a POE once it is established that a person is a permanent resident, regardless of non-compliance with the residency obligation in A28 or the presence of other inadmissibilities.

BSOs can refuse entry to a permanent resident only when the person has already lost the status in accordance with the provisions of A46 (such as a final determination has been made that they have failed to comply with the residency obligations or when a removal order comes into effect). In other words, once a permanent resident’s status is established, the person may enter Canada by right and the immigration examination under IRPA concludes.

http://www.cic.gc.ca/english/resources/ ... 04-eng.pdf (pag 36)

Insa chestia de mai sus presupune alti bani si complicatii + desigur, sa ai viza de SUA, ca daca nu, n-ai ce face. In orice caz, mult succes si asteptare scurta si usoara!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Publicitate

Mesajde aquaman » 11 Iun 2015, 23:48

Da, Merci mult pentru sfaturi!
Insa nu am viza sure state.. asa ca .. have to wait .. nustiu cit..
Invitatie 19 iunie 2009
Interviu 2 septembrie 2009
viza 4 martie 2010
aquaman
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde luminita_h » 28 Iun 2015, 05:33

Nu stiu cine mi-a purtat noroc, dar am reusit sa primesc documentul de calatorie in Romania si mai mult, tocmai am aflat ca am primit acasa in Canada noul card de rezident. Asteptarea a durat 9 zile, pana am primit pasaportul. Mi l-au trimis prin curierat rapid. Vreau sa va spun ca alaturi de cerere si de toate documentele pentru confirmarea rezidentei permanente am pus si o copie a biletului de avion dus-intors...Canada-Romania, Romania-Canada.
luminita_h
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente