• Publicitate

Card de Resident expirat, miine am zbor, ce fac?

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Re: Card de Resident expirat, miine am zbor, ce fac?

Mesajde luminita_h » 29 Mai 2015, 19:37

Salut! Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare...doar ca eu am trimis cererea de reinnoire a cardului in martie, dar n-am primit inca nimic. Pe site scrie ca se proceseaza dosarele primite pe 1 aprilie, deci s-ar putea sa fie in tratament.Cert este ca am nevoie urgenta de card pentru a pleca in Ro (in aproximativ o saptamana), dar sunt mai mult ca sigura ca nu il voi primi chiar daca cer tratament de urgenta. Ma intreb daca la ambasada Canadei de la Bucuresti am sanse sa primesc pe loc Travel Document...ca sa pot reveni in Canada fara probleme, ca nu am alta alternativa...
luminita_h
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde tsunami » 29 Mai 2015, 22:55

luminita_h scrie:Salut! Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare...doar ca eu am trimis cererea de reinnoire a cardului in martie, dar n-am primit inca nimic. Pe site scrie ca se proceseaza dosarele primite pe 1 aprilie, deci s-ar putea sa fie in tratament.Cert este ca am nevoie urgenta de card pentru a pleca in Ro (in aproximativ o saptamana), dar sunt mai mult ca sigura ca nu il voi primi chiar daca cer tratament de urgenta. Ma intreb daca la ambasada Canadei de la Bucuresti am sanse sa primesc pe loc Travel Document...ca sa pot reveni in Canada fara probleme, ca nu am alta alternativa...

suna la ambasada
eu n-as risca sa plec.
pe aeroport iti poate refuza imbarcarea inapoi fara documente de calatorie legale si valide
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde aquaman » 09 Iun 2015, 07:54

Mai bine nu pleca, eu am dat-o in bara, sunt deja de 2 saptamini in china, 1 saptamina extra decit am planuit, Trvel document asa si nu am primit, nici nustiu cind il voi primi. Am fost atentionat de viza office ca poate dura si o luna.. Ce sa fac nu stiu, Sunt in tara straina, Hotelul e scum, si ni-ci nu-l pot schimba, findca am trimis toate documentele la consulat pentru travel document. Acasa ma steapta sotie cu copil mic, dar cu-i ii pasa..
Situatia e de ra..at. Poate cineva sa recomande ceva?
Invitatie 19 iunie 2009
Interviu 2 septembrie 2009
viza 4 martie 2010
aquaman
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data

Mesajde tsunami » 09 Iun 2015, 08:31

Sa suni la ambasada, intreaba-i de o taxa suplimentara pentru a urgenta cazul, desi nu-ti dau prea mari sanse
Daca te flituie, cere inapoi documentele URGENT si zboara in Romania. Cel putin acolo e mai ieftin. Cand iti ies documentele zbori inapoi in Canada si platesti numai costul suplimentar al calatoriei
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde luminita_h » 10 Iun 2015, 05:10

aquaman scrie:Mai bine nu pleca, eu am dat-o in bara, sunt deja de 2 saptamini in china, 1 saptamina extra decit am planuit, Trvel document asa si nu am primit, nici nustiu cind il voi primi. Am fost atentionat de viza office ca poate dura si o luna.. Ce sa fac nu stiu, Sunt in tara straina, Hotelul e scum, si ni-ci nu-l pot schimba, findca am trimis toate documentele la consulat pentru travel document. Acasa ma steapta sotie cu copil mic, dar cu-i ii pasa..
Situatia e de ra..at. Poate cineva sa recomande ceva?

Am plecat...ca n-am avut incotro (deces in familie). Azi am fost la Bucuresti si am depus cererea pentru Travel Document. Acum astept...si nu-mi ramane decat sa ma rog sa primesc documentul cat mai repede. Si pe mine ma asteapta copilul si sotul, n-am parasit Canada niciodata pana acum...din 2009 de cand am aterizat.Sper din tot sufletul aquaman sa primesti si tu cat mai repede actele...Doamne-ajuta!
luminita_h
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data

Mesajde Tavi » 11 Iun 2015, 04:58

Situatii dificile, fara indoiala.

Povesti de genul acesta ar trebui sa ii puna in garda pe ceilalti - aplicati pentru cetatenie cat mai curand posibil si dupa aceea pentru pasaport. Si nu lasati reinnoirea actelor de calatorie pentru ultimul moment - nu se stie niciodata cand poate aparea ceva neprevazut.

Alternativ, daca folositi calendare electronice (gen google calendar) va puteti crea remindere si cu ani inainte - care sa va avertizeze cand urmeaza sa expire documentele oficiale.

Celor 2 persoane le doresc o rezolvare cat mai rapida si fara incidente suplimentare.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente