• Publicitate

Avatar35 versus steademare (sau ,de ce nu are ursu coada ?)

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Avatar35 versus steademare (sau ,de ce nu are ursu coada ?)

Mesajde SteaDeMare » 05 Feb 2016, 00:16

Houston we have a problem !!!

Salutare forumisti,
Incep prin a explica situatia creata parca din nimic :

Acum cativa ani tot aici pe forum, am corespondat cu o familie care este tot din Iasi (ca si noi ), si le am adus intr o calatorie de a mea din Ro, cateva medicamente , pentru baietelul lor. ( desigur gratis )
Anul trecut dupa ce a venit pe lume fetita noastra, am intrat in contact din nou cu aceasta familie care ne au daruit cateva jucarii si un patut pentru bebe ( tot gratis )

De atunci nu ne am mai vazut sau intalnit, doar am mai vb la tel, acum de curand in decembrie trecut, cand se pare ca iar cautau pe cineva sa le aduca alte medicamente.

Ulterior acestui telefon , am fost contactat pe Facebook, de catre Avatar35, dar care nu are numele real pe Fb, ci anume "Juan D. Marco ",si mi scrie urmatoarele :
"salut, Doru, Crina si Eric aici
Dec 13, 2015 · Sent from Web", desigur am salvate toate mesajele primite, discutia continuand aproape normal, pana la intrebarea , de ce Nu am, de ce Nu gaseste El ,poze cu bebele nostru la mine pe Fb, eu raspunandu_i,ca are pagina Ei, sa o caute pe Ea ( pe fica mea ), ca mai apoi sa se supere rau, si sa inceapa sa mi vorbeasca foarte urat , trimitandu mi cateva mesaje pticate si aici pe forum.

Pana aici, relativ "normal", sa zicem, desi eu NU I-AM MAI RASPUNS la mesaj, de cand m a "rugat" in ultimul mesaj :

"
TORICUL MESAJULUI:
Re: salutari la inceput de an ! :)
Dată expediere: 11 Ian 2016, 14:29
de Avatar35
-NU-MI MAI SCRIE ! nu faci decât sa ma iei la misto copile si nu stii inca câte pot sa-ti fac ! Lasa-ma in pace! In Montreal care au fost politisti in Ro ti-i numar pe degete ( Cel si Rep Moldova si incepe cu A__) Mai e Catalin Rusu (multiplu campion pe care l-em cunoscut in 2002 aici) politist in Buzau, Mai este handicapatul ala de Emil, si cam atât. Te asigur ca de câte ori vei merge la aeroport am grija sa stai cu micutza ore in sir la control de bagaje ca te bag in sistem ca periculos, te asigur ca atunci cand vei lucra la negru (ia sa-l intreb pe Vali Pavaloaie cum lucrezi) si o sa trimit socialul peste tine, te asigur ca atunci când o sa faci aplicatie pt cetetenie canadiana o sa te bag in sistem ca având un caracter nedemn de un canadian, o sa vad cat declari la masina care o sa o cumperi si cat platesti la SAAQ pt inscriere ca sa platetesti taxe cat mai mici, o sa faci studii aici si cand o sa le platesti si spui ca nu ai bani o sa le arat ca ai casa mostenita in Ro, si aste-as numai cateva care-mi vin in minte acum. TOT CE-TI CER E : SA NU-MI MAI SCRII !!!!!(btw: la job nu am avut succese ci fac o munca de tranzitie, pt ca dosarul meu a fost acceptat si de SPVM si de catre Palais de justice-chambre criminel et penale. O sa tin numele tau in minte oricand si o sa-ti fac cât mai mult rau cu putiinta pt ca un mucos ca unul ca tine care nu stie nici de respect nici de bun simt (in locul tau mi-ar fi crapat obrazul de rusine sa ma iau in gura cu cei ce mi-au dau moca pat la copil).....NU-MI MAI SCRIE TE ROG MULT !!!!"

Si desigur ca Nu I am mai scris , desigur de frica, ca deh,omu are "putere", dar,se pare ca ceva la derajat atat de rau, zilele astea, probabil cand a vazut ca am daruit patutul primit de la ei, si incearca sa si puna planulin acctiune, mai exact sa ma lase fara job ul pe care l am, la restaurant, unde crede Avatar35 ca eu lucrez la negru ",
Si -a permis sa l caute pe sefu in calculator, sa afle cati angajati are , si altele,si la "rugat ", desigur amenintandu l cu reclamatii la guvern,,sa ma CONCEDIEZE !!!!!

Daca e cineva care crede ca sunt vinovat de ceva, va rog sa ma lamuriti si pe mine, sau voi ce ati putea face in locul meu ?!

Desigur dupa ce se lamureste problema la politie, am sa rog administratorii acestui sait, sa aleaga alaturi de voi, care cont merita blocat/sters , al meu, sau al colegului Avatat35, fiind evident ca Nu mai putem "convetui" impreuna aici.

Nu stiu cum as putea crea un spatiu unde sa se poata Vota de catre fiecare , poate ma ajuta un moderator.

Daca este cineva dintre voi care doreste sa primeasca in totalitate mesajele dintre noi ( Avatar35 / stea de mare ) vi le pot trimite in privat , cred ca a fost destul de mult de citit si pana aici !

Intrebarile la care caut raspuns sunt :

1) cu ce am gresit atat de rau, incat sa mi se intample asa ceva ( de la alt roman, coleg, chiar din acelasi oras din ro )
2) chiar are dreptul Avatar35 sa foloseasca calculatorul de la job, resursele institutiei in care lucreaza , in interese personale ?!
3 ) are dreptul Avatar35 sa l santajeze pe seful meu , facandu l sa ma concedieze ?!
4) am drept sa merg la politie ? Sunt mesajele de pe net si de pe tel lu sefu suficiente ca probe intr un eventual proces de hartuire ?!
5 ) mai exista comunitate romaneasca in Canada ?! Asta sa I fie adevarata fată ?!
6) cat ma poate afecta un eventual proces cu Avatar35, in procesul meu de obtinere a cetateniei ?!
7) este un supervisor de la security atat de puternic ?!
8) acum dupa mesajul trimis sefului meu de catre Avatar35, pot sa ma adresez si eu superiorului in grad de la ei de la Garda ?!

Merci tuturor, va tin la curent cu urmatoarele info....
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Publicitate

Re: Avatar35 versus steademare (sau ,de ce nu are ursu coada

Mesajde thief » 05 Feb 2016, 12:20

Deci SdM, ai fost concediat?

Povestea e comica, daca nu esti chiar la mijloc. Anyway, eu sint in oarecum domeniul juridic, nu in drept civil per se, si cu atit mai putin nu in dreptul muncii, si nu in sistemul legal din Quebec, dar m-asi incumeta sa dau si eu o parere pe aici... prima intrebare e: ai fost concediat? sau doar avertizat, amenintat, etc?
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde SteaDeMare » 05 Feb 2016, 12:41

Merci,

Per moment nu am fost concediat, sper sa nu se intample prea curand, dar nu poti sti niciodata, norocul meu e ca sefu e tot roman, si a inteles situatia creata,eu avertizand-ul inca de anul trecut ,de la ultimul mesaj primit de la Avatar35, si oarecum ne asteptam, nu ne doteam, dar ne asteptam.

Pentru moment am foat deja la militie, irmeaza sa merg la job la Avatar35 ,sa depun si acolo o sesizare....

Cand au auzit politistii de la sectie ca domnu in cauza vrea sa devina politist...au murit de ras !!!

To be continued...or maybe not !
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde SteaDeMare » 05 Feb 2016, 14:39

Salutare din nou,

Cum astazi a fost o zi cu soare, si nu prea rece, am luat bebele si am mers impreuna la militie si mai apoi la Garda.

La militie, ca la militie, se misca lucrurile mai greu...astep vesti de la ei...iar la Garda..nu a auzit nimeni de un roman pe nume Doru, alias DonJuan pe Facebook, si cum Nu stiu numele sau de familie...astept de la militie un tel, ca le am lasat nr sotiei...si poate or sa l gaseasca...eu cand am sunat, Avatar35 Nu a binevoit sa mi vorbeasca, chiar mi au inchis tel....made in ro !

Asteptam si raspunsul sau, aici pe forum, de ce nu si din mesajele primite...sa vada toata lumea ca NU I am spus nici macar un cuvant "de ocara",,vreo injurie sau de genu..cum I a trimis el mesaj la sef...

Ma repet, bine ca NU suntem in Ro..si ca am un sef inteligent, ca de nu, azi era posibil sa mi caut job.

Va salut,
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde thief » 06 Feb 2016, 04:26

Deci daca nu ai fost concediat, si se pare ca pina acum nu ai suferit nici-un fel de daune - adica totul se limiteaza la amenintari - dupa parerea mea nu e domeniul juridic adica nu poti sa-i intentezi proces civil, sau ceva de genu.

Ramine de facut exact ce ai facut, si ai facut bine pina acum: politie si serviciul lui.

La politie nu cred ca o sa ia in serios plingerea cita vreme exista doar amenintari sau suspiciuni, decit eventual daca ar fi fost amenintari mai serioase si probabil nici atunci - politia e la fel peste tot in lume - nu intervine decit cind s-a comis ceva (si uneori nici macar atunci).

Unde probabil ca ai avea cele mai mari sanse e intr-adevar la serviciul lui - btw il cheama Ioan Dorin Marcu (care-ti trage-n cur cu arcu ... lol...), de ce spui ca nu stii cum il cheama?

Nu stiu exact ce inseamna "Garda" - ca acolo ai spus ca lucreaza - si pe ce post joaca in Garda asta, dar ideea e ca: daca el lucreaza intr-adevar pe un post in care face verificari, anchete etc atunci are niste obligatii si responsabilitati, si atunci:
- daca e pe nedrept - adica tu nu esti vinovat de nimic - si el in mod constient ca e pe nedrept, ia niste masuri impotriva ta atunci asta intra la abuz in servici
- daca e pe drept - adica tu chiar ai facut ceva shmenuri cu case, masini, bani, taxe, lucru, mai stiu eu ce - si el a stiut de asta pina acum, era (probabi)l in sarcina lui sa actioneze, sau sa semnaleze altora, lucrul asta; daca nu a facut-o pina acum se face vinovat ori de complicitate sau neglijenta

Ma rog, cam asta vad eu de aici, dar evident ca nu stiu de la ce a plecat cearta, de obicei sint 2 sides of the story. Cel mai bine ar fi sa va ignorati unul pe altul, mai bine pt toata lumea.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde SteaDeMare » 06 Feb 2016, 10:20

Salutare din nou,
http://www.gardaglobal.com/fr/nos-bureaux,
.,este mai exact o firma care asigura PAZA ,ORDINEA SI SIGURANTA POPULATIEI, deg BGS, XSGUARD, din Rom.

Am sa merg din nou la eo, cu numele complet (btw, merci de Info,chiar nu stiam, ca Nu ma interesat numele lui /nu tin minte nume/dar retin faptele facute de persoanele pe care le cunosc zi de zi )

Anyway, la job la el, intrebarile si posibilitatile de "a lamuri ceva",sunt limitate, cum am mai spus, NU suntem in Ro, unul din sefii de acolo cu care am vorbit, m a intrebat deja, daca persoana de care ma interesez, a facut "ce a facut",in timpul serviciului...so..ne scuturam frumos de persoanele naspa...ne scoatem poelea curata...

Ma gandeam sa I scriu "povestea mea, unei persoane care lucreaza la un ziar romanesc, sa stie toata lumea ce se poate intampla...in relatiile virtuale /si cum iti pot afecta ele viata reala !!!

Astept raportul militiei...

Btw, acesta este mesajul / schimbul de replici de la care s-a deraiat discutia si s a dus dreaq prietenia :

"Juan D. Marco
salut, Doru, Crina si Eric aici
Dec 13, 2015 · Sent from Web
Bungeanu Constantin Claudiu
Salut,salut
Dec 14, 2015
Mai multe poze cu bebele, pe adresa ei de fb..
BUNGEANU Maria Rafaela
Dec 14, 2015
O saptamana cat mai bunã va dorim !
Dec 14, 2015
Juan D. Marco
Salut, nu putem vedea NICI macar o poza cu bb pt ca NU ai dat accept
acum vad ca ai dat accept
ok
Dec 14, 2015 · Sent from Web
Relax..relax ..
Nu prea mi am dat seama..dupa numele mic..
:))
Dec 14, 2015
Juan D. Marco
eu stau foarte relaxat copile.....
iarasi stilul tau....
acum mi-am amintit ca nu suntem compatibili
Juan D. Marco
bye
nu vad nici macar o poza cu bebica...doar tu....
Pe fb l ea
Stai sa I tru la ea sa dU accept
O secu d
Dec 14, 2015
Juan D. Marco
dar tu nu ai nici macar o poza cu fetitza ta ?????
Juan D. Marco
ca nu ai nici un respect pt mine care am exact varsta tatalui tau, sau pt cei mai vechi aici in Canda (15 ani) e o chestie dar ca nu ai bun simt...nu tolerez asta. Apoi lucrez la Garda ca supevisor am 21 de agenti de security in subordine si ma gandesc mereu daca sa te iau in echipa, dar esti impertinent si prost educat, o sa o duci tare greu in Canada copile cu stilul tau ciobanesc needucat"

Acum judecati si voi, unde l am injurat, sau cu ce mai exact am gresit ...in afara ca am spus doar doua vorbe : relax,relax...poate ar fi fost mai potrivit sa I spun sa "astepte o clipa", dar ...totusi...sa deraiezi asa grav, si sa incepi "o campanie" impotriva unei persoane...mi se pare Abuziv, dar se pare ca e normal in societate sa ne abuzam reciproc.

Iar despre mesajul trimos sefului meu, e santaj pe fata, Ddaca nu l concediezi pe Costy, care nu merita sa luvreze pentru tine, iti fac probleme de nu le poti duce , desi nu am nimic cu tine, nu ma las pana nu l concediezi !!! , acum ce sa zic.. copilarii la varsta a 3 a ?!

Intrebarea este Ce poate urma din partea lui, la ce sa ma astept ?!

Sa am oare surprize cand am sa aplic pentru cetatenie ?!

La moment nu mi fac griji de job, seful ar vrea sa ma cloneze, in loc sa ma concedieze...dar de era asta situatia, ar fi fost un motiv bun de scape de mine...ceea ce nu nu se pare drept sau firest intr o societate moderna, democrata sau macar civilizata.

Apropo de ignorat...eu nu I am mai scris nici un mesaj, de anul trecut, banuiesc totusi ca la afectat emotional, faptul ca am daruit la randul meu, patutul primit de la ei, altei familii, tot de aici de pe forum, banuiesc ca a socotit ca l am scapat de patut prea devreme, bebele nostru avand doar 7 luni, dar ce eram sa mai facem cu patucul daca bebele nu vrea sa stea in el ?! Acum incepe sa mearga, sau macar incearca...si cam atat.
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente