• Publicitate

Inregistrare bebe nascut in Romania pentru cetatenie Canada

Necunoasterea legilor nu este o scuza - integrarea si succesul se bazeaza pe intelegerea modului de functionare a sistemului juridic canadian
Răspunde

Inregistrare bebe nascut in Romania pentru cetatenie Canada

Mesajde freedrivero007 » 08 Noi 2016, 03:28

Buna ziua tuturor,

Sambata s-a nascut la Cluj baietelul nostru. Eu sunt si cetatean canadian (naturalizat) ; sunt in Romania de trei ani. Pasaportul canadian mi-a expirat in septembrie, il voi reinnoi in viitorul apropiat la ambasada si vreau cu un drum sa-l inscriu/ sa obtin si certificatul de cetatean canadian pentru bebe. A mai fost cineva in aceasta situatie, am vazut in mare care sunt pasii, dar m-ar ajuta detaliile daca ati trecut prin asa ceva.
Cu multimiri
freedrivero007
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Inregistrare bebe nascut in Romania pentru cetatenie Can

Mesajde freedrivero007 » 20 Noi 2016, 11:01

nu a folosit nimeni serviciile consulare de la ambasada Canadei din Bucuresti? trebuie mers in persoana pt depunerea cererii sau se poate prin posta? se plateste pe loc sau doar se lasa info cu cartea de credit?
..
intreb daca se poate prin posta fiindca foaia cu autorizarea pt cartea de credit cica se trimite prin posta
..
la tel nu raspund, email-ul e automatic reply, sper ca nu e si la astia ca la consulatul roman din T.O. , adica debandada totala
freedrivero007
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Inregistrare bebe nascut in Romania pentru cetatenie Can

Mesajde freedrivero007 » 21 Noi 2016, 08:08

Retrag ce-am spus cu debandada, azi am vorbit cu cineva de la servicii consulare, se pot trimite cererile prin posta/curier la ambasada in Bucuresti, pasaportul e gata in 20 de zile, certificatul de cetatean pentru bebe dureaza un pic mai mult, aprox noua luni, se poate trimite curierul sa ridice pasaportul sau certificatul, deci drumul pana la Bucuresti nu e necesar, desi acum wizzair zboara dus intors cu 78 de lei de la Cj :D
O zi buna tuturor
freedrivero007
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Înapoi la Canada - Rubrica juridica - Constestarea amenzilor, divorturi, testamente