• Publicitate

Copiii românilor din Quebec - la școală în limba engleză?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Copiii românilor din Quebec - la școală în limba engleză?

Mesajde misu popescu » 21 Ian 2011, 15:37

..... As vrea insa informatii pertinente. Evident toata lumea a auzit de legea 101. Ma intereseaza daca cineva chiar cunoaste o metoda de a studia in limba engleza incepand din pimara sau de la clasa a 2-a primara.
Daca exista portite, daca cineva a trecut prin ele, cum etc.

Ca sa dau un exemplu:
Nu avem voie sa-i dam la scolile PUBLICE in limba engleza sau nu avem voie sa-i dam LA NICI UN FEL DE SCOALA in limba engleza ??? Poate la scolile private???
Iar daca scolile private sunt o solutie, are cineva informatii concrete, intamplari personale sau ale cunoscutilor apropiati, link-uri etc??
Daca mai aveti si alte solutii, multumesc mult.
Dar va rog f mult sa nu polemizam despre constitutionalitatea sau moralitatea legii 101 sau dspre de unde a cumparat Geta geanta de piele de crocodil. Multumesc din inima, e f important.
misu popescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde bertro » 21 Ian 2011, 16:33

Salut.
Si noi planuim sa dam fata la scoala in engleza asa ca am studiat situatia.

Treaba e cam asa:

- Restrictia se aplica doar la scolile publice. Poti sa o dai la scoala privata anglofona fara nicio restrictie.

- Scolile private anglo sunt in general MULT mai scumpe decat cele private franco, mai ales la primara. Incep de pe la $7000/an (cele fara prea mult renume) si merg pana pe la $16,000/an (scoli super bune gen "The Study"). Concurenta la admitere e foarte mare la cele mai bune scolili private anglo. Practic trebuie sa ai un dosar super-bun (gradinita educativa renumita, copilul sa treaca bine "interviul" de admitere, etc). Din pacate, din cate stiu, nici un cent din banii pt scoala privata nu pot fi recuperati din impozite.

- Daca niciunul din parinti nu a facut scoala primara sau secundara anglofona in Canada, e imposibil sa dai copilul din clasa 1 la o scoala publica anglo. Nu exista exceptie, insa exista o mica sansa sa il poti transfera mai tarziu de la o scoala privata anglo la una publica. (citeste mai jos)

- Pana in 2002 exista un "loophole" prin care puteai transfera copilul la o scoala anglofona publica dupa ce studia un nr de ani la o scoala privata anglo (2 ani parca). In 2002, s-a dar Bill 104 care a inchis portita asta.

- Bill 104 a fost atacata cu succes la Curtea Suprema si in 2009 guvernul Qc a primit somatie sa redeschida o cale pt copiii care vor sa mearga la scoala publica anglo. Asa a aparut Bill 103 prin care copiii dati la scoli private anglo acumuleaza un nr de puncte in cursul anilor si apoi au teoretic dreptul sa fie transferati la o scoala publica anglo.
Din pacate, din ce am citit, e extrem de dificil si ambiguu felul in care copilul acumuleaza acele puncte si deci extrem de putini copii au sansa sa faca scoala publica anglo. Practic Bill 103 a fost data doar ca sa inchida gura Curtii Supreme dar fara sa faca vreo schimbare reala in practica.

Noi ne-am impacat cu ideea ca o sa trebuiasca sa facem sacrificiul de a plati scoala privata. Partea buna e ca de la secundara e mult mai ieftin (de exemplu Villa Maria e cam $4,000/an). Unul din motive e probabil pt ca nu mai exista componenta de "garderie" dupa programul scolar, copiii fiind deja destul de mari incat sa poata sta singuri acasa pana vin parintii de la munca.

Oricum, sa nu-ti para rau ca il/o dai la scoala privata. Scolile publice anglo sunt mai bune decat cele publice franco, dar nici pe departe la fel de bune ca alea private anglo. Deci dai un ban, dar o sa aiba parte de o educatie excelenta (si bilingva! spre deosebire de scolile private franco unde nu e voie sa se faca english immersion).

Bafta!
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde chrislord » 21 Ian 2011, 17:27

unde-i userul care (din Romania ofcor beibi) spunea ca in Canada trebuie sa vorbesti ambele limbi, cica-s oficiale?

vrei sa vorbesti, scoate banul. freedom of speech, sau cum se zice.

berto, tu te-ai impacat, ca ai de unde (deocamdata, viata-i ca atza) dar ce te faci ca nu toti lucreaza in IT sau sunt VP-uri sau MP-uri. Astia cum ii fac bilingvi pe copii? CA sa fie oficial, la naiba :)
chrislord
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 1 data

Re: Doresc informatii: se poate urma o scoala in limba engle

Mesajde npr » 21 Ian 2011, 18:13

misu popescu scrie:..... As vrrea insa informatii pertinente. Evident toata lumea a auzit de legea 101. Ma intereseaza daca cineva chiar cunoaste o metoda de a studia in limba engleza incepand din pimara sau de la clasa a 2-a primara.
Daca exista portite, daca cineva a trecut prin ele, cum etc.

Ca sa dau un exemplu:
Nu avem voie sa-i dam la scolile PUBLICE in limba engleza sau nu avem voie sa-i dam LA NICI UN FEL DE SCOALA in limba engleza ??? Poate la scolile private???
Iar daca scolile private sunt o solutie, are cineva informatii concrete, intamplari personale sau ale cunoscutilor apropiati, link-uri etc??
Daca mai aveti si alte solutii, multumesc mult.
Dar va rog f mult sa nu polemizam despre constitutionalitatea sau moralitatea legii 101 sau dspre de unde a cumparat Geta geanta de piele de crocodil. Multumesc din inima, e f important.

Explica-mi si mie de ce vrei sa-ti sabotezi copilul? Cand copilul va fi varza la franceza scrisa, si va fi respins din majoritatea interview-urilor de job, te ve simti fericit?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde npr » 21 Ian 2011, 18:14

Imposibil. Ai scris deja in caractere maaaaaaaaaaaari. Polemizarea origineaza din primul mesaj :)
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Re: Doresc informatii: se poate urma o scoala in limba engle

Mesajde bertro » 22 Ian 2011, 00:39

npr scrie:Explica-mi si mie de ce vrei sa-ti sabotezi copilul? Cand copilul va fi varza la franceza scrisa, si va fi respins din majoritatea interview-urilor de job, te ve simti fericit?

Npr, e un lucru stiut ca in scolile anglo se face _mult_ mai multa franceza decat se face engleza in scolile franco. Majoritatea scollor primare anglo au programe de french immersion din care copiii ies perfect bilingvi. In scolile primare francofone nu exista asa ceva, chiar si la privat. Engleza e studiata doar ca limba straina, de aia multi o vorbesc cu un accent evident dupa ce ies din scoala.
Nu uita ca o cunoastere excelenta a limbii engleze ii deschide copilului poarta spre joburi in toata US si Canada pe cand daca vb bine doar franceza nu prea are sanse in afara provinciei.

@chris: prin "m-am impacat cu ideea" am vrut sa spun ca m-am impacat cu ideea ca o sa fie nevoie sa iau un second job. No problem, e pt viitorul copiilor.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia