• Publicitate

Copiii românilor din Quebec - la școală în limba engleză?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Audrey » 26 Ian 2011, 15:20

bertro scrie:
OPRESCU scrie:Eu am gasit o scoala elementara pariculara francofona la 4,200 - 5,030 / an si cu posibilitatea platii in 10 rate. Ma gandesc, totusi, ca e mai bine decat la publica.

Da, ESTE! Din ce am citit, topul sta cam asa (de la bine la mai putin bine): Private Anglo, Private "bilingve", Private Franco, Publice Anglo, Publice Franco. Asta e grosso-modo, desigur sunt si exceptii (sunt vreo 2 scoli publice care bat mai toate privatele, dar sansele sa prinzi locuri sunt mici, sau chiar zero daca e vb de o sc anglo.

Vezi doar sa fie o scoala francofona, nu FRANCEZA. Sunt unele scoli care lucreaza pe sistemul educational francez si am inteles ca, desi se face carte, pot provoca neplaceri atat parintilor cat si copiilor: de ex am auzit ca zilele libere se dau cand e sarbatoare nationala in Franta, nu aici (deci cand tu aici ar trebui sa mergi la lucru), sistemul de invatamant european poate face ca elevii sa aiba dificultati de adaptare mai tarziu cand se duc la college si dau peste sistemul nord-american.

nu stiu cata carte se face, recent am citit un articol (in italiana, se poate traduce cu google) cum ca nu mai sunt multumiti francezii de sistemul lor de invatamant.

poate mai revin maine...
Audrey
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 27 Ian 2011, 05:54

Audrey scrie:nu stiu cata carte se face, recent am citit un articol (in italiana, se poate traduce cu google) cum ca nu mai sunt multumiti francezii de sistemul lor de invatamant.

italienii sunt invidiosi, iti egzplica maine denece si sly care ie realitatea ;)
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Etu » 28 Ian 2011, 13:39

Clasamentul scolilor publice
http://www.yoopa.ca/education/article/l ... -publiques

Scoli private:
http://www.yoopa.ca/education/article/l ... es-privees

Clasament pe diverse criterii...

http://www.iedm.org/fr/node/3682

bertro scrie:
OPRESCU scrie:Eu am gasit o scoala elementara pariculara francofona la 4,200 - 5,030 / an si cu posibilitatea platii in 10 rate. Ma gandesc, totusi, ca e mai bine decat la publica.

Da, ESTE! Din ce am citit, topul sta cam asa (de la bine la mai putin bine): Private Anglo, Private "bilingve", Private Franco, Publice Anglo, Publice Franco. Asta e grosso-modo, desigur sunt si exceptii (sunt vreo 2 scoli publice care bat mai toate privatele, dar sansele sa prinzi locuri sunt mici, sau chiar zero daca e vb de o sc anglo.
.

Nu vad nicaieri ca scolile francofone sunt de ...«lepadat»...au contraire... :twisted:

Un studiu din 2008 dar destul de actual..pentru ca nu-l gasesc pe cel din 2010 oricum multe lucruri nu s-au schimbat la virf....

http://www.iedm.org/files/portrait08_fr.pdf

Uite aici poti compara cu scoli din alte zone...Canada Usa etc..
http://www.compareschoolrankings.org/Index.aspx
Etu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde mmp » 28 Ian 2011, 13:54

Sincer nu stiu cum este cu scolile in Quebec, dar va pot spune din experienta mea.

Cand am venit in Canada copilul a inceput clasa a doua. Am optat pentru French Immersion pentru ca copilul stia bine franceza si engleza deloc.
Scoala publica in Edmonton. Nu pot spune decat era super slaba.
Dupa o luna l-am mutat la o scoala catolica franceza. Nivelul mi s-a parut nu neaparat mai ridicat, dar profesorii isi dadeau interesul mai mult.

Dupa un an ne-am mutat in BC, unde am inceput din nou cu French Im.
Scoala slaba rau. In clasa a sasea am zis ca gata cu franceza. Copilul invatate Engleza de la ora de engleza si in special de la copii.

In a sasea, scoala publica engleza. Slaba din cale afara.

In a saptea ne-am mutat in state. Cum ne era frica de scolile publice am optat pentru una privata. Si diferenta se vede. Si in ceea ce se face la scoala si in ce priveste interesul profesorilor. Eu sunt multumita.

Din pacate pretul este piperat. Dar daca va permiteti, ar fi ideal pentru copil.

Eu nu am crezut cat am stat in Canada ca este vreo diferenta si de aceea nici nu m-am gandit sa-l dau la privat, dar merita facut efortul.
mmp
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Etu » 28 Ian 2011, 13:59

mmp scrie:Sincer nu stiu cum este cu scolile in Quebec, dar va pot spune din experienta mea.

Cum ne era frica de scolile publice am optat pentru una privata. Si diferenta se vede. Si in ceea ce se face la scoala si in ce priveste interesul profesorilor. Eu sunt multumita.

Din pacate pretul este piperat. Dar daca va permiteti, ar fi ideal pentru copil.

Eu nu am crezut cat am stat in Canada ca este vreo diferenta si de aceea nici nu m-am gandit sa-l dau la privat, dar merita facut efortul.

Eu am contestat clasamentul asta...a lui Berto: si in special primele 3 ...«clasate» (dar stiu ca Berto este filoenglez....si nu ma deranjeaza deloc doar ca am incercat sa apropii datele de...realitate... :lol: )

Da, ESTE! Din ce am citit, topul sta cam asa (de la bine la mai putin bine): Private Anglo, Private "bilingve", Private Franco, Publice Anglo, Publice Franco. Asta e grosso-modo

Intr-adevar scoala privata vs scoala publica este o mare diferenta....din pacate...
Etu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde bertro » 28 Ian 2011, 14:31

Etu scrie:Nu vad nicaieri ca scolile francofone sunt de ...«lepadat»...au contraire... :twisted:

Eu vorbeam in special de cele publice. Am citit la un moment dat un studiu care zicea ca rata de drop-out si de violenta din scolile publice franco e printre cele mai ingrijoratoare din US & CAN.
Majoritatea din topul combinat sunt private. Uite de ex top 20, cele marcate cu romb sunt private:
Cod: Selectaţi tot
1 École internationale de Montréal Westmount 100,0 95,9
1 ◆ Collège Saint-Sacrement Terrebonne 100,0 92,2
1 ◆ Collège Jean-Eudes Montréal 100,0 92,1
1 ◆ Collège Charlemagne Montréal 100,0 89,1
1 ◆ Collège Sainte-Anne de Lachine Montréal 100,0 86,8
1 ◆ Collège Jean-de-Brébeuf Montréal 100,0 79,0
7 ◆ Miss Edgar’s and Miss Cramp’s School Westmount 99,1 68,6
8 ◆ Collège Notre-Dame-du-Sacré-Coeur Montréal 99,0 80,6
9 Collège Saint-Louis Montréal 98,0 87,5
9 ◆ Collège Regina Assumpta Montréal 98,0 87,0
11 École d’éducation internationale McMasterville 97,0 83,4
12 ◆ Collège Saint-Alexandre de la G atineau Gatineau 96,8 80,0
12 ◆ The Study Westmount 96,8 61,5
14 ◆ Collège Jean de la Mennais La P rairie 96,4 81,6
15 ◆ Herzliah High School Snowdon (section anglaise) Montréal 95,8 N.D.
16 ◆ Collège Saint-Hilaire Mont-Saint-Hilaire 95,2 79,3
17 ◆ Collège Laval Laval 95,0 83,0
18 ◆ Collège Durocher Saint-Lambert (pav. D urocher) Saint-Lambert 94,7 73,3
19 ◆ Académie Ste-Thérèse (Campus S te-Thérèse) Sainte-Thérèse 94,0 78,8
19 ◆ Pensionnat du Saint-Nom-de-Marie Montréal

LE: Acum am vazut ultimul tau comentariu referitor la top 3-ul pe care l-am facut. Iti inteleg punctul de vedere, si intr-adevar topurile pe care le-ai postat (si cel postat de mine mai sus) contin mai ales private franco.
Motivul pt care eu am facut top 3-ul asa e faptul ca in scolile anglo si bilingve se invata franceza la nivel similar cu engleza, pe cand in cele private franco este interzis sa se predea "english immersion". Deci, chiar daca rezultatele academice sunt ceva mai bune la o privata franco, copilul pierde prin faptul ca nu iese perfect bilingv cum ar iesi dintr-o scoala privata anglo sau bilingva.
Stiu ca npr spunea ca un copil poate invata engleza fluent si din alte parti decat de la scoala. Asta ar fi adevarat in conditiile in care parintii ar vorbi predominant in engleza cu copilul si / sau copilul ar avea destui prieteni anglofoni incat sa compenseze balantza. Or se stie ca prietenii unui copil vin in general dintre vecini si de la scoala. Intr-o scoala franco majoritatea colegilor ar fi francofoni. Noi locuim intr-un cartier 99% francofon. Deci fata mea e expusa la limba engleza doar prin faptul ca vorbim cu ea majoritar in engleza acasa si ca se uita la TV doar in engleza.
Pt niste parinti francofoni ar practic si mai greu, pt ca ei ar vb si acasa in franceza cu copilul. Si sunt multi parinti francofoni care ar vrea sa-si dea copilul la scoala anglo tocmai pt ca acesta sa iasa perfect bilingv, scoala si colegii fiind practic singura sursa de a asimila engleza la nivel nativ. O poti invata si de la TV nu zic, dar cu accent, greseli, etc.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia