• Publicitate

Copiii românilor din Quebec - la școală în limba engleză?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde dany_s » 31 Ian 2011, 13:28

As putea si eu sa adaug cateva cuvinte (chiar daca am vazut ca pe Misu nu-l prea intereseaza, el s-a decis ce si cum) avand in vedere ca am trecut prin sistemul de invatamant din Quebec dde la Sec 3 in sus.

Eu am fost la liceu public in franceza. Ai mei nu au avut posibilitati sa ma trimita la privat, scoala secundara respectiva figureaza vad pe locul 198 in topul ala general (ultimul afisat) din 477 scoli publice si private(sau 125 din cele publice). Pe vremea cand am fost eu era mult mai in fata, undeva in top 50 scoli publice...ma rog, mai putin important.

Ce pot sa spun este ca daca copilul este bun si vrea sa invete, o va putea face ORIUNDE. Sigur ca, conteaza profesorii, anturajul dar parintii mai mult decat oricine! Aveam colegi (chinezi) care faceau teme extra si isi petreceau pauzele la biblioteca....fara sa-i oblige nimeni, fara sa-i influenteze negrii sau latino din gasti.

Legat de engleza.....scoala asta unde am fost eu era de 95% emigranti. 50% anglofoni, 50% francofoni. Acum nu stiu daca era asa doar aici insa aveam cursuri de engleza avansati disponibile, unde faceam engleza de gen analizari de texte ale lui Shakespeare samd. Posibil ca licee "quebecoase" sa nu aiba astfel de clase. Va orientati.

La colegiu am fost la privat in engleza. Nu m-am omorat dupa franceza niciodata si avand de ales am ales engleza. La Marianopolis (considerat cel mai bun colegiu englez din Montrea) am intrat foarte bine si frumos chiar asa vening dintr-o scoala secundara publica de duzina. DAR, majoritatea colegilor mei erau de la scoli private. Diferenta a fost destul de mare so noi cei veniti de la public nu aveam nici pe departe disciplina pe care au aveau ceilalti si nici bagajul de cunostinte. Deci da, este o diferenta intre ce se face la public, ce se face la privat si mai ales cum se face. A fost o experienta dura. De unde in secundar nu faceam mai nimic si aveam intre 8 si 10 la tot (80% si 100%), la colegiu n-a mai mers si chiar a trebuit sa depun efort cu invatatul ca sa trec....nu mai zic ca a avea chiar note bune a fost un challenge.

La facultate am mers in continuare in engleza.

DAR inca o precizare:
Faptul ca am fost la liceu in franceza m-a ajutat ENORM. Nu numai in comunicarea cu quebecosii sau emigrantii francofoni dar mai ales pe piata de joburi. In Quebec franceza este limba oficiala. Chiar si inafara Quebecului, a stii franceza reprezinta un real atu.

Deci, in concluzie:
Este foarte important ca, copilul sa stie si franceza foarte bine: DA
Sunt toate scolile publice oribile si daca merge la una nu va putea sa faca nimic mai tarziu: NU, sunt chiar ok si se poate reusi oriunde
Sunt scolile private mai bune: DA
Merita scolile private banii: DA si NU. Depinde de fiecare persoana, depinde care scoala, dar nu cred ca merita un sacrificiu enorm.

Daca raman in Quebec, intentionez sa fac si cu copilul meu la fel: Primara+secundara in franceza, Colegiu si universitate-engleza. Daca o sa am imi permit rezonabil de usor, la secundara il voi da la privat dupa care....il voi lasa sa aleaga.
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 31 Ian 2011, 14:21

dany_s scrie:Ce pot sa spun este ca daca copilul este bun si vrea sa invete, o va putea face ORIUNDE. Sigur ca, conteaza profesorii, anturajul dar parintii mai mult decat oricine!
Sunt toate scolile publice oribile si daca merge la una nu va putea sa faca nimic mai tarziu: NU, sunt chiar ok si se poate reusi oriunde

pai ai ajuns tu sa studiezi in Ivy league ? n-ai ajuns ... :P
Merita scolile private banii: DA si NU. Depinde de fiecare persoana, depinde care scoala, dar nu cred ca merita un sacrificiu enorm.

poate unii ie workaholici si le place sa steie mai mult la servici decat acasa cu copilu, nevasta, amanta ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde bertro » 31 Ian 2011, 15:42

Dany, excelenta analiza din perspectiva unui elev! Merci mult.
Motivele spuse de tine (disciplina mai mare, bagaj de cunostinte), plus altele (clase mici, interes si timp mai mult din partea profilor) sunt cele care ma fac sa prefer privat pt copil. Daca nu mi-oi permite de la primara, macar de la secundara, unde preturile sunt mult mai mici (cam 4000 o scoala buna anglo, mai putin decat dau acum pe gradinita de ex).

Am urmarit o dezbatere pe telequebec in care se spunea printre altele exact ce zici si tu: sunt si scoli publice bune, dar disciplina de la privat e vizibila cand compari cele doua sisteme: http://video.telequebec.tv/video/4881/d ... ole-privee

Motivul principal pt care eu inclin spre scoala anglo de cat mai devreme e ca sa asigur un balans intre engleza si franceza. Momentan, dupa 2 ani de gradinita in franceza si prieteni exclusiv francofoni, fata mea vb predominant franceza, desi noi ii vorbim predominant in engleza acasa. O dam pe franceza doar cand nu intelege (sau se face ca nu intelege :) ) in engleza. Deci mediul de acasa singur nu poate compensa. Cel mai important mediu sunt colegii si prietenii.
Nu stiu ce nationalitate e sotia ta si ce limba o sa vorbiti cu copilasul vostru acasa, dar daca acasa nu o sa vb engleza, nu aveti vecini predominant anglo si nici nu va merge la scoala in engleza, practic o sa fie expus aproape doar la franceza (avand in vedere ca in sc primare franco se preda putina engleza), si deci o sa vb engleza ca limba straina (cu accent, poate nu prea corect). Am multi colegi francofoni din generatia ta si a mea (~30 de ani) care vb engleza destul de nasol. Sunt putini cei care o vorbesc si corect gramatical si fara accent.

Nu vreau sa ajung, vorba lui Radu sa stau noptile pe la 2nd, 3rd job si sa nu-mi mai vad copiii, dar daca o sa pot lucra ceva from home as face-o fara probleme.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde dany_s » 31 Ian 2011, 15:42

Radu, nu sunt inca in top 1% dar incerc incerc :)
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde Etu » 31 Ian 2011, 18:07

bertro scrie:Dany, excelenta analiza din perspectiva unui elev! Merci mult.
Motivele spuse de tine (disciplina mai mare, bagaj de cunostinte), plus altele (clase mici, interes si timp mai mult din partea profilor) sunt cele care ma fac sa prefer privat pt copil. Daca nu mi-oi permite de la primara, macar de la secundara, unde preturile sunt mult mai mici (cam 4000 o scoala buna anglo, mai putin decat dau acum pe gradinita de ex).

Am urmarit o dezbatere pe telequebec in care se spunea printre altele exact ce zici si tu: sunt si scoli publice bune, dar disciplina de la privat e vizibila cand compari cele doua sisteme: http://video.telequebec.tv/video/4881/d ... ole-privee

Motivul principal pt care eu inclin spre scoala anglo de cat mai devreme e ca sa asigur un balans intre engleza si franceza. Momentan, dupa 2 ani de gradinita in franceza si prieteni exclusiv francofoni, fata mea vb predominant franceza, desi noi ii vorbim predominant in engleza acasa. O dam pe franceza doar cand nu intelege (sau se face ca nu intelege :) ) in engleza. Deci mediul de acasa singur nu poate compensa. Cel mai important mediu sunt colegii si prietenii.
Nu stiu ce nationalitate e sotia ta si ce limba o sa vorbiti cu copilasul vostru acasa, dar daca acasa nu o sa vb engleza, nu aveti vecini predominant anglo si nici nu va merge la scoala in engleza, practic o sa fie expus aproape doar la franceza (avand in vedere ca in sc primare franco se preda putina engleza), si deci o sa vb engleza ca limba straina (cu accent, poate nu prea corect). Am multi colegi francofoni din generatia ta si a mea (~30 de ani) care vb engleza destul de nasol. Sunt putini cei care o vorbesc si corect gramatical si fara accent.

Nu vreau sa ajung, vorba lui Radu sa stau noptile pe la 2nd, 3rd job si sa nu-mi mai vad copiii, dar daca o sa pot lucra ceva from home as face-o fara probleme.

Mey ..io cred ca ai o problema cu bilingvismul...perfect....
Viata e a dreakului de.....imperfecta.... :lol:
Etu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Re:

Mesajde gia2006 » 29 Mai 2014, 13:04

Etu scrie:
bertro scrie:Dany, excelenta analiza din perspectiva unui elev! Merci mult.

Mey ..io cred ca ai o problema cu bilingvismul...perfect....
Viata e a dreakului de.....imperfecta.... :lol:

Fata mea la 12 ani vorbeste la fel engleza, franceza si romana. Acasa vorbim doar romana, la scoala vorbeste si invata in franceza si acasa se uita la TV doar in engleza si vorbeste cu prietenele ei doar in engleza. Ea a ales engleza ... franceza la scoala... si romana cu parintii... Vorbeste engleza cu accent ca orice copil care invata in engleza si normal ca in franceza deasemenea. Nu chinuiti copii... care vrea sa invete engleza o va face singur, fara sa fie obligat acasa sa vb engleza sau franceza!

Singurul lucru care l-am facut a fost ca la 6 ani i-am pus doar desene in engleza... niciodata in franceza...in rest totul a fost ca si inainte...
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia