• Publicitate

Copiii românilor din Quebec - la școală în limba engleză?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Copiii românilor din Quebec - la școală în limba engleză

Mesajde tmioara » 26 Apr 2016, 10:42

Buna ziua
Eu am sa va povestesc experienta mea daca credeti ca e de vreun folos bine daca nu eu am incercat.
Noi am ajuns in Montreal in 2007, vara, avand doua fete una de 14 si una de 9 ani, am avut aceleasi idei sa studieze in engleza, nu am reusit sa ne implinim planul, dar nu regretam.
Fica cea mare a terminat secundara la St luc in NDG, si a studiat in continuare la CEGEP St Laurent in bioecologie(studii in franceza), dar avand prieteni din NDG, cu ei vorbeste numai in engleza (vorbeste si scrie fluent in engleza, franceza si romana) vrea sa mearga in continuare in universitate la concordia (in engleza).
A doua fata a facut primara in NDG si a terminat ultimul an la scoala primara din Pointe Claire (franceza) unde ne am mutat in 2009, a terminat College Saint Louise ( secundara Internationala din vestul insulei, in franceza cu engleza enrichi) si acum e la College Dawson in biotehnologie medicala ( in engleza)
Au lucrat si lucreaza inca ca antrenori de inot si animatori de camp du jours la Arena Pointe Claire(in engleza) si Camp de jour Sunny Acres din cadrul colegiului John Aboth (in engleza)
Deci dupa mine copii vor invata engleza si in functie de cartierul unde stai si in functie de prieteni pe care ii are.
Si tineti cont ca eu nu vorbesc de loc engleza si cu franceza sunt la 80 la suta.
Acasa vorbim numai romana.
Asta este povestea mea si a familiei mele, eu cred ca este foarte bine
Va doresc succes in tot ce intreprideti tuturor si petru ca vine pastele va doresc sarbatori fericite!
tmioara
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Copiii si familia