• Publicitate

Copil născut în Montreal - cum facem să primim alocația?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Copil născut în Montreal - cum facem să primim alocația?

Mesajde Ashavoda » 28 Mar 2012, 11:18

Salut, avem si noi un bebe mic, nascut in Montreal. Este primul nostru copil. Bucurie mare si nopti nedormite. Dar am o intrebare. Dupa nastere, inainte de a iesi cu copilul din spital, am primit de la spital"Declaration de naissance". Au spus ca intr-o luna primim si certificatul de nastere si cardul de asigurare,prin posta. Dar pentru alocatia bebelului nu au spus nimic. Am intrebat asistenta care a venit la noi sa vada bebe si nu a stiut ce sa spuna. Deci noi ce trebuie sa facem ca sa primim banii pentru bebe?
Multumesc!
Ashavoda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Copil nascut in Montreal

Mesajde bertro » 28 Mar 2012, 11:33

Ashavoda scrie:Salut, avem si noi un bebe mic, nascut in Montreal. Este primul nostru copil. Bucurie mare si nopti nedormite. Dar am o intrebare. Dupa nastere, inainte de a iesi cu copilul din spital, am primit de la spital"Declaration de naissance". Au spus ca intr-o luna primim si certificatul de nastere si cardul de asigurare,prin posta. Dar pentru alocatia bebelului nu au spus nimic. Am intrebat asistenta care a venit la noi sa vada bebe si nu a stiut ce sa spuna. Deci noi ce trebuie sa facem ca sa primim banii pentru bebe?
Multumesc!

Salut. Avand in vedere ca bebelusul e nascut in Quebec, nu e nevoie sa depuneti alta cerere pt alocatia provinciala sau pt cea federala UCCB. Datele sunt transmise automat la RRQ si CRA in momentul in care trimiteti acea Declaration de Naissance (daca ati bifat casutele corespunzatoare pe declaratie)

Dans le cas d'une naissance au Québec, il n'y a pas de demande à faire pour recevoir le paiement de Soutien aux enfants. Le Directeur de l'état civil avise la Régie de cette naissance et elle inscrit automatiquement l'enfant au Soutien aux enfants.

Upon consent, the provincial/territorial VSA registering the birth will send the applicant's registration information over a secure communication network to the CRA. The CRA will then determine if the applicant is eligible for benefits.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Ashavoda » 28 Mar 2012, 12:48

Multumesc:)
Ashavoda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde inahd » 29 Mar 2012, 08:19

Felicitari pt copil. Si eu sunt in situatia ta.
Am primit prin posta: NAS-ul pt copil, la fel si cardul RAMQ si o scrisoare in care este explicat cand va venit alocatia.
Refritor la certificatul de nastere, dupa ca primesti instiintarea de registrul civil ( sa verifici daca e scris bine numele vostru si al copilului) poti aplica on line pt unul din cele 3 tipuri de certificate.
Daca vrei sa aiba si cetatenia romana, te pot indruma cum.
Bafta
inahd
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde H^yal » 03 Apr 2012, 12:05

inahd scrie:Daca vrei sa aiba si cetatenia romana, te pot indruma cum.

Buna,

As dori eu mai multe detalii despre obtinerea cetateniei romane.
Am facut doar un pas - am aplicat apostila pe certificatul de nastere original.

Iti multumesc
H^yal

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde inahd » 04 Apr 2012, 06:57

H^yal scrie:
inahd scrie:Daca vrei sa aiba si cetatenia romana, te pot indruma cum.

Buna,

As dori eu mai multe detalii despre obtinerea cetateniei romane.
Am facut doar un pas - am aplicat apostila pe certificatul de nastere original.

Iti multumesc

Salut,
Primul pas l-ai facut. Era si cel mai greu.
Actele necesare sunt aici:
http://Montreal.mae.ro/index.php?lang=ro&id=103222
Bafta
inahd

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Următorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia