• Publicitate

Copil născut în Montreal - cum facem să primim alocația?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde rodyandrew » 08 Dec 2012, 06:21

Salutare tuturor, pentru mamicile care au nascut in Montreal, imi puteti spune totusi cum a decurs nasterea, ce atitudine au medicii fata de noi emigranti, curind venim si noi pe tarimul Canadian si chiar sunt curioasa si 2. depinde suma alocatiei daca ai lucrat pina la nastere sau nu, mersi mult de raspuns si copiilor si voua multa sanatate
DCS-01.07.10
CSQ 24.11.11, 8.30*
Dos 2 - 06.12.11
CB - 31.12.11
FM - 23.07.12
CM - 20.09.12
rodyandrew
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde npr » 08 Dec 2012, 10:22

rodyandrew scrie:Salutare tuturor, pentru mamicile care au nascut in Montreal, imi puteti spune totusi cum a decurs nasterea, ce atitudine au medicii fata de noi emigranti, curind venim si noi pe tarimul Canadian si chiar sunt curioasa si 2. depinde suma alocatiei daca ai lucrat pina la nastere sau nu, mersi mult de raspuns si copiilor si voua multa sanatate

Mame. Suntem mame. Si eu am nascut la Montreal si sunt o mama.
Diminutivele copilaresti nu sunt necesare.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 08 Dec 2012, 20:15

rodyandrew scrie:Salutare tuturor, pentru mamicile care au nascut in Montreal, imi puteti spune totusi cum a decurs nasterea, ce atitudine au medicii fata de noi emigranti, curind venim si noi pe tarimul Canadian si chiar sunt curioasa si 2. depinde suma alocatiei daca ai lucrat pina la nastere sau nu, mersi mult de raspuns si copiilor si voua multa sanatate

Toate mamicile pe care le cunosc eu (cred ca aproape 15) au avut numai cuvinte de lauda. In spital nu exista imigranti - ci doar pacienti. Am avut citeva experiente la urgenta si nu am de ce ma plinge.

Suma alocatiei depinde de veniturile familiei. Nu cred ca ati cistigat atit de mult in tara incit sa nu aveti dreptul la alocatie maxima...
http://www.cra-arc.gc.ca/bnfts/cctb/menu-fra.html
http://www.rrq.gouv.qc.ca/fr/enfants/Pages/enfants.aspx

Daca apuci sa lucrezi pe-aci inainte de nastere, ai dreptul la concediu de maternitate.
http://www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-abs ... index.html

Nu te teme, va fi bine! :wink:
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde rodyandrew » 09 Dec 2012, 11:15

Aurelia Sirbu iti multumesc mult pentru informatii, vrem sa zburam la sfirsitul lui februarie, ca spre primavara sa ne acomodam, si cum avem anisori de dorim nespus de mult un copil
DCS-01.07.10
CSQ 24.11.11, 8.30*
Dos 2 - 06.12.11
CB - 31.12.11
FM - 23.07.12
CM - 20.09.12
rodyandrew
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Aurelia Sirbu » 09 Dec 2012, 14:07

rodyandrew scrie:Aurelia Sirbu iti multumesc mult pentru informatii, vrem sa zburam la sfirsitul lui februarie, ca spre primavara sa ne acomodam, si cum avem anisori de dorim nespus de mult un copil

Multa bafta! :wink:
Aurelia Sirbu

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde inahd » 10 Dec 2012, 08:07

npr scrie:

Mame. Suntem mame. Si eu am nascut la Montreal si sunt o mama.
Diminutivele copilaresti nu sunt necesare.

Fantastic...de-a dreptul uimitor.Sa inteleg ca nu avem voie sa folosim diminutive pt ca fiica ploii, neica nimeni( a.k.a. npr) nu vrea!
Incearca sa te abtii , fiecare scrie cum vrea si daca nu iti place....nu esti fortata sa scrii.
inahd
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia