• Publicitate

Sunt insarcinata...am nevoie de sfaturi...

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Sunt insarcinata...am nevoie de sfaturi...

Mesajde Marillena » 27 Feb 2013, 19:40

Salut! Sunt in Montréal de un an jumate. Intre timp am facut francezarea si am lucrat la timp partial. De curind am aflat vestea cea mare, Sunt Insarcinata. Din auzite , stiu ca gravidutele dispun de multe avantaje atit in timpul sarcinii cit si dupa (in sens: avantaj financiar, material, cursuri gratuite, etc.)am cunoscut o persoana care chiar primea lunar tichete cu diferite produse alimentare. As vrea sa stiu mai multe despre acest subiect , cred ca sunt multe mamici care au fost si sunt in situatia mea. Multumesc anticipat :D
Marillena
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde npr » 27 Feb 2013, 20:11

Gravidele. Gravidutele e un oxymoron. Iar o mama gravida n-are cum sa fie o mamica. E prin definitie mare. Inca un oxymoron.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Marillena » 27 Feb 2013, 22:56

npr scrie:Gravidele. Gravidutele e un oxymoron. Iar o mama gravida n-are cum sa fie o mamica. E prin definitie mare. Inca un oxymoron.
. :shock: eu m-am adresat Femeilor care au fost in situatia mea si acum sunt mamici si celor care sunt in situatia mea si vor fi viitoare mamici. Numai auzind ça esti Insarcinata , te duce la gindul ça esti mamica, pentru ca deja iti asumi niste responsabilitati si devii mai grijulie. Eu am cerut niste sfaturi , nu critici.
Marillena
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde samm43m » 28 Feb 2013, 21:06

npr scrie:Gravidele. Gravidutele e un oxymoron. Iar o mama gravida n-are cum sa fie o mamica. E prin definitie mare. Inca un oxymoron.

Daca n-ar fi de plans ce ai scris, ar fi de plans. N-ai proprietatea termenilor. De diminutive ai auzit? Cand nu intelegi este bine sa nu folosesti sau sa intrebi inainte.
samm43m
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 7 ori

Re: Sunt insarcinata...am nevoie de sfaturi...

Mesajde vasilache » 01 Mar 2013, 01:25

Marillena scrie:De curind am aflat vestea cea mare, Sunt Insarcinata

Dupa inchiderea usilor unui autobuz, se aude:
-Elibereaza cineva un loc pentru o doamna gravida?
Imediat, un domn binecrescut se ridica, femeia se aseaza confortabil, la care domnul o intreaba:
-Pentru dumneavoastra era locul? Nu aratati a fi insarcinata!
-De mine era vorba, sunt gravida de o jumatate de ora si sunt asha de obosita...
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde npr » 01 Mar 2013, 08:57

Da, am auzit. Insa cand folosesti diminutive la ceva ce e enorm, e un oxymoron in sine.

Turnul Eiffel n-are cum sa fie maricel.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia