• Publicitate

Sunt insarcinata...am nevoie de sfaturi...

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde alextan » 17 Mar 2014, 18:36

Intr-adevar, am gasit multe lucruri utile pe acest topic:)Merci
DCS 24.12.2010
ACC 07.07.2011
Perm124 27.08.2012
Entrevue-11.04.2013
CM 19.09.2013
alextan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Rugaminte mare!

Mesajde angelina99 » 20 Mar 2014, 18:03

daca vrei sa nasti in Canada si nu ai inca acte esti doar in vizita,se poate naste acolo? ....
ce costuri sunt si proceduri? :roll: :)
angelina99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Rugaminte mare!

Mesajde coraampean » 20 Mar 2014, 22:24

angelina99 scrie:daca vrei sa nasti in Canada si nu ai inca acte esti doar in vizita,se poate naste acolo? ....
ce costuri sunt si proceduri? :roll: :)

In principiu, da! mai ales fara supraveghere medicala...practic, mai greu. Sunt incurajate nasterile acasa, cu o midwife, fara medic, fara epidurala...

In care provincie vrei sa nasti? preturile difera de la o provincie la alta.
Iar procedurile depind de mai multe criterii: unde vrei sa nasti (spital, midwifery), cum vrei sa nasti (natural-clasic, in apa etc)...

Ti-ai ales un spital anume ?

Preturi in On, de ex (in 2012): nasterea naturala, fara complicatii, a costat cca 3700 $ din care 1700 $ a fost partea obstretricianului si 2000 $ spitalizarea. S-a facut, in prealabil, un depozit de 5000 $. Pt cezariana, costurile se ridica la cca 7000 $ http://www.babycenter.ca/thread/353787/cost-of-delivering-a-baby-in-toronto-without-ohip?startIndex=10

http://www.settlement.org/discuss/topic.asp?topic_id=15280
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

.... :) ....

Mesajde angelina99 » 21 Mar 2014, 18:12

am inteles , multumesc din suflet... dar asa este daca amandoi suntem de cetatenie romana si se naste acolo este roman nu? si apoi trebuie de alergat la consulat pentru acte ? cam in cat timp pot iesi actele la copil? :)
angelina99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: .... :) ....

Mesajde npr » 26 Mar 2014, 06:52

angelina99 scrie:am inteles , multumesc din suflet... dar asa este daca amandoi suntem de cetatenie romana si se naste acolo este roman nu? si apoi trebuie de alergat la consulat pentru acte ? cam in cat timp pot iesi actele la copil? :)

Nu inteleg.
De ce trebuie alergat la consulat pentru acte? E chiar necesar sa-i probezi copilului cu certificat inramat si agat asupra patutului ca e cetatean?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Re: .... :) ....

Mesajde sorro » 26 Mar 2014, 07:42

angelina99 scrie:am inteles , multumesc din suflet... dar asa este daca amandoi suntem de cetatenie romana si se naste acolo este roman nu? si apoi trebuie de alergat la consulat pentru acte ? cam in cat timp pot iesi actele la copil? :)

Salut. Din pacate, nu stiu cat dureaza, insa ai informatiile legate de acte aici si ii poti si contacta direct sa ii intrebi.
http://Montreal.mae.ro/node/280
http://Montreal.mae.ro/node/166
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia