• Publicitate

Solutii naturiste versus medicamente

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde talnico » 02 Mai 2013, 14:42

rux13 scrie:
talnico scrie:Pentru eczema bebelusilor ,cunoaste cineva remedii ?
Multumesc.

Probioticele pot ajuta:
http://articles.mercola.com/sites/artic ... abies.aspx

Incearca sa vezi daca nu e alergic, inclusiv la ceva din alimentatia ta daca il hranesti la san.

Multumesc Rux13,nu e alergic,e doar o sensibilitate a pielii.Persista de ceva timp in jurul guritei,intretinut de saliva si contactul cu mincarea.
Corticosteroizii amelioreaza un pic si la sfirsitul tratamentului e din nou in floare...
Acum ca se incalzeste afara,incepe sa arate ma bine.
Cu siguranta am sa incerc probioticele.
Multumesc si Paste fericit.
Nicoleta
talnico
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde npr » 03 Mai 2013, 04:58

rux13 scrie:Ce credesti despre vitamina C (in cantitati masive) luata in caz de viroza/gripa?

Prostie mare. Urinezi oricum excedentul.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde crbn » 03 Mai 2013, 17:29

npr scrie:
rux13 scrie:Ce credesti despre vitamina C (in cantitati masive) luata in caz de viroza/gripa?

Prostie mare. Urinezi oricum excedentul.

Dumnezeule mare, aici erai? Ce dor imi era de tine ... :love4:
I ♥ Romania
crbn
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde floribadoiu » 04 Mai 2013, 17:56

Daca ai timp sa citesti cartulia asta: http://vitamincfoundation.org/stone/
E de la Veve de pe blog. Eu iau Vitamina C pudra ,cca 10g zilnic de vreo 7 luni si nu am mai racit de atunci spre deosebire de alti ani.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde npr » 05 Mai 2013, 09:12

E recomandat sa iei intre 90 mg si 2g... aceste doze se iau oricum daca mananci destule fructe si legume. Inutil sa mai adaugi vitamina C daca ai o dieta cat de cat echilibrata.

10 g e clar abuziv. Urinezi cam 90% din ce ei... Nu ma deranjeaza personal, ca doar nu sunt banii mei :)

Cat despre faptul ca tu crezi ca din cauza asta nu prinzi nici o raceala.... LOLz

http://www.livestrong.com/article/42177 ... -overdose/
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde floribadoiu » 05 Mai 2013, 13:50

npr scrie:E recomandat sa iei intre 90 mg si 2g... aceste doze se iau oricum daca mananci destule fructe si legume. Inutil sa mai adaugi vitamina C daca ai o dieta cat de cat echilibrata.

10 g e clar abuziv. Urinezi cam 90% din ce ei... Nu ma deranjeaza personal, ca doar nu sunt banii mei :)

Cat despre faptul ca tu crezi ca din cauza asta nu prinzi nici o raceala.... LOLz

http://www.livestrong.com/article/42177 ... -overdose/

E recomandat de cine? de institutul X ori y. Eu am fost dispusa sa testez si varianta opusa si chiar mi-a prins bine.

Articolul citat de tine nu scrie nimic concret. Fiecare avem limita de toleranta diferita, unii vomita ori au diaree dupa diferite cantitati luate. Problema cu pietrele la rinichi ori excesul de fier tin de istoricul persoanei si nu de vitamina C, in care de asemenea nu cred decat daca repeti acelasi stil de viata ori alimentatie ca predecesorii tai.
Vitamina C din contra mi-a eliminat starile de oboseala resimtite in a doua parte a zilei mai ales iarna.
Si da, de regula faceam gripa de cel putin 2 ori in perioada de frig.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia